Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Maturzyści I LO w Łomży otrzymali świadectwa

Ona wybrała Polonistykę w Uniwersytecie Warszawskim, którego pierwszym rektorem od 1818 do 1831 r. był Wojciech A. Szweykowski, absolwent szkoły pijarów w Łomży. On zamierza studiować inżynierię mechaniczno-medyczną w Politechnice Gdańskiej. Natalia i Krzysztof są maturzystami I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, których rówieśnicy po 4 latach edukacji w ponad 100-letnim gmachu także otrzymali świadectwa ukończenia Szkoły z 409-letnią tradycją.

Krzesła w jasno-białej, wzorowanej na klasycystyczną auli I LO ustawiono na scenie dla Zacnych Profesorów z Rady Pedagogicznej, gdzie zasiadł również poprzedni dyrektor Zygmunt Zdanowicz i następca Jerzy Łuba. Krzesła w rzędach dookoła sali zajęli tłumnie rodzice i tegoroczni abiturienci I LO. 4. maja zaczną się egzaminy maturalne. Czy o tym myślą dziewczęta i chłopcy w eleganckich strojach, gdy śpiewają zwrotkę „Pieśni legionów polskich we Włoszech”...? A może zastanawiają się nad kończącym się etapem w życiu 19-latków, gdy egzamin dojrzałości, oczekiwanie na wyniki i decyzja: co dalej? zaważy na losach absolwentów...?

Dyrektor Łuba w obrazowym skrócie mówił o 4 latach, które w czasie nałożyły się na stan pandemii w Polsce, zamknięte z powodu covid szkoły i nauczanie online. Nazwał maturzystki i maturzystów Europejczykami, nawiązując do szlachetnej historii i bogatej tradycji Szkoły, której wychowankami byli powstańcy styczniowi i konspiratorzy w czasach zaboru rosyjskiego, okupacji niemieckiej i rosyjskiej z czasów I oraz II wojny światowej. Dyscyplina praktykowana każdego dnia przyniosła dziesiątkom z uczestników uroczystości słodkie owoce w postaci zdobytej wiedzy, opanowanych umiejętności, wyćwiczonego umysłu i ciała, na co widome dowody wszyscy mieli w postaci wręczanych świadectw, gratulacji i nagród książkowych.

„Niezwykłe lata w niezwykłej Szkole...”
Żegnający się ze Szkołą przekazali młodszym sztandar, na którym widnieją słowa jak drogowskazy na życie: Honor, Wiedza, Ojczyzna. Krzysztof Szałkowski odczytał rotę przyrzeczenia o tym, żeby wiedzę bogacić oraz chronić i pielęgnować wartości, które budują godność i piękno człowieka, na co rówieśnicy odpowiedzieli: „Uroczyście przyrzekamy”.

Pedagodzy I LO w Łomży przyznają od 2008 r. nagrodę „Za pilność”, w nawiązaniu do XVIII-wiecznej króla Stanisława Poniatowskiego. Nagroda ma wymiar honorowy, a wyraz materialny w statuetce z wyniosłym jak krystaliczny sopel symbolem dążenia do światła wiedzy oraz czystości ducha, języka i obyczajów. Źródlaną statuetkę czwórce Najpilniejszych wręczał Zygmunt Zdanowicz, 85-letni b. dyrektor, który kierował Szkołą w latach 1978 – 2004. Wyjątkową nagrodę otrzymali: Paulina Kropiewnicka i Alicja Skowrońska, uczennice kl. IV E ze średnią ocen najwyższą w Szkole – 5,56; Jan Saniewski z kl. IV F za średnią 5,44; Natalia Bieniek z kl. IV C za średnią 5,33 i finał 52. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (pierwszym laureatem w historii Szkoły był Mirosław Derewońko w 1982 r. podczas XIV OliJP).

„Maturzystka będzie dobrym krytykiem” 
- Niezwykłe lata w niezwykłej Szkole... – mówi Natalia Bieniek, której tu gratulujemy i zapraszamy do współtworzenia albumu na 40. rocznicę śmierci Marcina Niemczury (1963 – 1983), absolwenta I LO, poety i fotografa, należącego do redakcji „Głosu Ucznia”. - Miałam wspaniałych nauczycieli, którzy wspierali mnie w drodze do sukcesu w Olimpiadzie Polonistycznej, zwłaszcza pani Jolanta Szabuńko... Natalia poezji nie tworzy, lecz chętnie czyta wiersze i interpretuje, dlatego szanowana od lat polonistka na korytarzu przed wejściem do auli z uśmiechem orzeka, że maturzystka będzie dobrym krytykiem dorobku poetyckiego utalentowanego rówieśnika sprzed 4 dekad w Szkole. Czy odkryje metafizyczne wątki w ocalałych ponad 20 wierszach Marcina, jak w pracy badawczej na temat średniowiecznego świata, gdy sfera relacji z Bogiem była w każdej dziedzinie egzystencji...? Zdaniem Natalii, miała metafizycznie nastrojonych do życia pedagogów, m.in. Artura Lewczuka od filozofii i Konrada Dunajewskiego od matematyki. Łączy ich międzypokoleniowa transcendencja i szacunek dla ludzkich uczuć. W dobie komercji, handlowania czym popadnie, to krystaliczny skarb.

„Z zamiarem zdobycia konkretnej wiedzy”
- Z perspektywy czasu, wydaje mi się dzisiaj, że te 4 lata minęły o wiele szybciej, niż wydawało się 4 lata temu – powraca do wspomnień Krzysztof, z wysoką średnią ocen 5,13: Tadeuszki – wesołe imprezy z wieloma nagrodami, wyjazdy na narty do Małego Cichego w Tatrach, wydarzenia z klasy matematyczno-fizycznej, studniówka. - Poszedłem do tej Szkoły z zamiarem zdobycia konkretnej wiedzy, aby dobrze zdać maturę i studiować. Z każdym nauczycielem w I LO miałem dobre relacje.

Wychowawcy klas maturalnych: anglistki Daria Lutrzykowska i Mariola Franciszkowicz, historyk Maciej Grabowski, matematyk Tomasz Szałkowski, historyczka Katarzyna Lipska i matematyczka Agnieszka Szałkowska. Zbieżność nazwisk chyba jest nieprzypadkowa, a kolejność liter od A do F.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Odebrali świadectwa gotowości do matury

Świadectwa i nagrody dla maturzystów II LO w Łomży

Olimpijczycy z promieniami i absolwenci I LO ze świadectwami

Dłuuugi weekend i... matura!

Maturzyści dostali świadectwa, aula – imię Mierosławskich

Matura zdana, indeks w kieszeni

Zdanowicz Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę