Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 maja 2025 napisz DONOS@

Jak badania naukowców pomagają ludziom w życiu

Trzecioklasiści II LO: Ania i Adam odwiedzili Akademię Łomżyńską, aby uczestniczyć w lekcji za stołem anatomicznym. Akademia Przedszkolaka wybrała się na pokazy chemiczne. Zainteresowani składem leków i suplementów zastanawiali się, jak czytać etykiety, zaś chcący zdrowo się odżywiać poznali, czego unikać. Patryk Gutowski w głównym budynku AŁ uczył jazdy na wind gate i badał wydolność beztlenową. Kamil Dobrowolski pokazywał, jak wzmocnić dźwigacz łopatki, o którego położeniu uczyli się Ania i Adam z klasą III. Uczelnia przygotowała pokazy i prelekcje z okazji 21. Festiwalu Nauki, który miał zachęcić dzieci i młodzież do zainteresowania światem i studiowaniem.

- Jako farmaceuta i farmakolog czytam ulotki, ponieważ pozwala mi to zrozumieć, jak prawidłowo stosować dany preparat i jak uniknąć niepożądanych działań – mówi dr Sławomir Prokopiuk, który jest wykładowcą AŁ i praktykiem. Zachęca do lektury, by ludzie byli bardziej świadomi pożytków z przyjmowania specyfików i różnych skutków. - Dzięki ulotce mogę sprawdzić, czy lek nie wchodzi w interakcje z innymi, jednocześnie stosowanymi przez pacjenta lekami, suplementami, pokarmami czy używkami. Jest to prosty sposób, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. 

Walka na miecze i na paragrafy

Sympatyczne studentki: Patrycja i Emilia z 4. roku fizjoterapii cierpliwie tłumaczyły na parterze w nowym gmachu AŁ budowę układu kostnego człowieka, w czym pomagał model klatki piersiowej. Goście mogli dowiedzieć się, że jako dorośli będą mieć 206 kości, w tym 12 par żeber, i gdzie tkwi kość promieniowa (obok łokciowej) i strzałkowa (przy piszczelowej, wyczuwalna pod kolanem). Z analizy listy wynikło, że warto ćwiczyć rekreacyjnie, spacerować, jeździć rowerem, chronić rzepkę. 

Przy stoisku obok studenci informatyki: Dawid i Piotr zademonstrowali grę, efekt samodzielnego programowania, przez co na monitorach zawodnicy widzieli wojownika i mogli walczyć mieczami, uruchamianymi joystickiem, jakby stali naprzeciwko siebie. W auli prof. Robert Charmas wzbudził zdumienie widzów efektownymi i barwnymi pokazami chemicznymi. W auli gmachu głównego na 3. piętrze przeprowadzono zabawną, a wielce pouczającą rozprawę sądową z życia wziętą. Opiekun koła naukowego prawników (odgrywających aktorsko postacie stron) dr Magdalena Taraszkiewicz wcieliła się w rolę sędziego, by rozstrzygnąć dział spadku i zniesienie współwłasności. Imć Tomasz Pieniążek od dziecka pracował na gospodarstwie i kontynuował po śmierci rodziców. Jednak do 25 hektarów ziemi z budynkiem mieszkalnym rościły sobie prawo siostry: Sylwia (chcąca dla siebie) i Ewa (chcąca spłaty). W końcu inscenizacji koło Sapere Aude, mające ok. 20 studentek i studentów, usłyszało werdykt, że wyceniony na 1 mln 450 tys. majątek zatrzyma Tomasz i siostry spłaci po 1/3.

Po angielsku i po francusku 

Doktor hab. Sylwia Chojnowska, której prace często cytują badacze, potrafiła wytłumaczyć nawet laikom biochemicznym, jak w domowej kuchni z owoców i warzyw wyizolować DNA. To wydaje się proste, jeśli ma się wiedzę o izolacji DNA, cierpliwość i chęć eksperymentowania: na początek należy rozdrobnić / pokroić jabłko lub cebulę; zalać czystym spirytusem / denaturatem; pozostawić do maceracji; ogrzewać, mieszać, schładzać wodą z lodem, ażeby otrzymać niteczki jak makaron w postaci do nawinięcia na wykałaczkę. Kiedy Radosław Brzeziński prezentował, jak pracuje tłumacz symultaniczny z angielskiego na polski i na odwrót, co jest nie lada wyzwaniem, Bartosz Kamiński na parkingu starego budynku AŁ demonstrował wyniki nauki / tresury 8-letniego Beleta, owczarka belgijskiego, rozumiejącego komendy po francusku (w pisowni fonetycznej): dabu – stój, asi – siad,  kusze – waruj. Pies był tak świetnie wyszkolony, nauczony posłuszeństwa, że zastygał nieruchomo i nie reagował na polecenia po francusku kogokolwiek z publiczności, z którą bawił się bez kagańca. Nie dziwota: Belet jest mistrzem Polski w mondioringu (gryzienie / obrona, posłuszeństwo, skoki). 

Ania i Adam głowią się nad mięśniami powierzchownymi grzbietu: szkice widzą wydrukowane na kartkach, na manekinach naturalnej wielkości kobiety i mężczyzny i na stole anatomicznym, trochę podobnym do przedszkolnych drzwi, których ekran można ustawić pionowo i poziomo, aby łączyć  pisakiem nazwy mięśni z odwzorowaniem w szybie. Młodzieży z II LO pod opieką uczącej biologii Anny Łuby fachowych wiadomości z miologii i osteologii oraz instruktaży udzielali fizjoterapeuci: dr Ewa Waldzińska i Piotr Łuba, absolwent I LO w Łomży i Akademii Medycznej w Białymstoku.

Supevisor sportowy i dźwigacz łopatki 

Supervisor Patryk Gutowski jako trener piłkarski i student 2. roku wf w Akademii Łomżyńskiej też poznaje budowę anatomiczną mięśni, żeby były sprawne, silne, mocne. Spośród metod do ustalenia, czy ew. sportowiec jest typem sprintera / maratończyka, nakładał na rower stacjonarny obciążniki z przodu, dające skutek całkowitej inercji koła. Poddająca się badaniu osoba „ruszała” z miejsca i jak najszybciej kręciła z wysiłkiem pedałami, co rejestrował system komputerowy i wydawał analizę z 13-oma wynikami. Parametry wind gate supervisor z Akademii Piłkarskiej Znicz Radziłów ustawił, zależnie od wieku, wzrostu, wagi badanego. Student z 3. roku wychowania fizycznego i fizjoterapii Kamil Dobrowolski pokazał, jak praktycznie na co dzień wzmacniać dźwigacz łopatki: w postawie wyprostowanej trzymamy w ręce, opuszczonej wzdłuż ciała, ciężarek i unosimy bark (bez zginania łokcia, jak przy ćwiczeniu bicepsa). Przekładamy do drugiej ręki i powtarzamy kilka razy dziennie.

Etykiety, kiszonki i mądrość Paracelsusa

Wśród kilkudziesięciu pokazów i prelekcji 21. Festiwalu Nauk, który jako cykl zagościł w Uczelni przy ulicy Akademickiej od 2008 r., pamiętano o zdrowym żywieniu: chrupkami  kukurydzianymi własnej produkcji i radami doktor inż. Emilii Szabłowskiej, zachęcającej do uważnej lektury etykiet produktów spożywczych. Zwracajmy uwagę na kolejność składników - malejącą (regulacja prawna PE 1169 / 2011), dla wiedzy, czy wyrób powstał z pełnowartościowego surowca, czy z wody, cukru, polepszaczy smaku, barwników, konserwantów, oraz czy zawiera alergeny. Doktor inż. Szabłowska zaleca, żeby unikać niezdrowej żywności wysoko przetworzonej (np. szybkie potrawy w plastikach, zupki chińskie, instanty) i zapomnieć o mortadelach, parówkach, serkach topionych. Jeśli ktoś zdoła pokonać ochotę na „szybkie” jogurty owocowe, może kupić naturalne i blendować owoce. Dobre są kiszone warzywa: kapusta, ogórki, rzodkiewki, kalafior. Z  cukru można zrezygnować. Specjalistka odradza popadać w przesadę. Lepiej zastosować mądrość Paracelsusa, aby zachować zdrowy umiar.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

różne
Brykiet drzewny (opał ze zrębki liściastej). Możliwy transport. 700 zł/tona (40 worków po 25 kg).
tel. 509094086
usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 500590581
nieruchomości
Do sprzedania mieszkanie w Łomży, ul. Konstytucji 3 Maja o pow. 48,25 m2, I piętro, 3 pokoje.
tel. 698506416
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę