Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

VII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Łomży

Główne zdjęcie
Dr Krzysztof Dach (fot. WSA)

- Co czwarta osoba obecna na tej sali zachoruje na nowotwór złośliwy, a co szósta z tego powodu umrze – obwieszcza dr Krzysztof Dach ponad 250 słuchaczom w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Tym jednym prostym zdaniem wywołuje nie lada poruszenie. Słuchający go w skupieniu od pół godziny uczniowie, studenci i emeryci nie wytrzymują. I nagle rozlega się gwar jak na przerwie w szkole – wszyscy w ławach wykładowych dzielą się opinią o zaskakującej informacji, podanej podczas wykładu „Patologia ogólna nowotworów”. Wykład dr. Krzysztofa Dacha odbył się w pierwszym dniu VII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Łomży. Równie interesujących wykładów dla szerokiej publiczności będzie - nie tylko w WSA - w tym i przyszłym tygodniu znacznie więcej.

Doktor Dach swoim starannie przygotowanym i frapującym wykładem nie chciał, jak sam zastrzegł, szokować, ale uświadamiać. Dzięki niemu, uczniowie „Wety”, „Ekonomika”, III LO, Studium Medycznego, seniorzy z Uniwersytetu Złotego Wieku i studenci WSA poznali przyczyny, mechanizmy powstawania i profilaktykę nowotworów.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży również zaprosiła łomżyniaków i przyjezdnych na wykład inaugurujący festiwal. Mgr Andrzej Kondej przedstawił „Prawdy, półprawdy i nieprawdy w reklamie”, a tuż po nim mgr Iwona Igielska przybliżyła „Przeszczepianie nerek od żywych dawców – przeszczepy rodzinne”.
VII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największy w Polsce północno-wschodniej cykl imprez, popularyzujących badania i odkrycia naukowe oraz działania twórcze. Przez najbliższy tydzień dziesiątki instytucji w województwie podlaskim, głównie uczelnie wyższe, zapraszają na setki pokazów, wykładów i dyskusji. Organizatorzy imponującego rozmachem przedsięwzięcia pragną w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć dokonania w naukach ścisłych, medycznych, przyrodniczych, społecznych i humanistycznych. W Łomży praktycznie każdy, niezależnie od wieku i poziomu wykształcenia, znajdzie wśród propozycji uczelni coś ciekawego dla siebie, rodziny czy znajomych.

W środę 22 kwietnia o godz.11 przedszkolacy i uczniowie szkół podstawowych wybiorą się do WSA na zajęcia pod intrygującym tytułem „Mały naukowiec eksperymentuje i doświadcza”. O godzinie 13 student informatyki w WSA Robert Zawadzki zaprasza na „Spotkanie z grafiką 3D”, umożliwiającą samodzielne stworzenie filmu animowanego.
W czwartek o godz.12 ks. dr Radosław Kubeł wygłosi wykład nt. „Zło osobowe we współczesnym świecie”, zaś o godz.13 mgr Krystyna Ościłowicz i studenci wydziału pielęgniarstwa WSA przedstawią pokazy z ratownictwa medycznego. Na prezentację historii, tradycji i kultury czeczeńskiej WSA pod hasłem „Poznajmy się” zaprasza w piątek o godz.12. W poniedziałek, 27 kwietnia o godz.12 prof. dr hab. Edward Oczeredko przybliży „Fraktale w biologii i medycynie”. Prof. dr hab. Franciszek Przała wygłosi wykład „Poznaj wnętrze organizmu” dzień później o godz. 13.

W środę, 22 kwietnia o godz. 12 w PWSIiP „Żywienie ludzi starszych” omówi dr Jolanta Sienkiewicz. O godz. 13 „Dobre praktyki w szpitalu przyjaznym dziecku w Łomży” przedstawią: lekarz med. Bożena Florczyk, mgr Małgorzata Kościelecka i mgr Urszula Roszkowska. Program festiwalu w PWSIiP obfituje w intrygujące tematy wykładów także w czwartek i sobotę oraz najbliższy wtorek. Listę tematów można znaleźć na stronie uczelni internetowej uczelni: pwsip.edu.pl.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego zaprasza w piątek, 24 kwietnia w godz. 11 – 13 na konferencję „Perspektywy socjologii komunikacji społecznej”. Podczas spotkania prowadzonego przez dr Joannę Truszkowską ukazane zostaną, m.in., sylwetki absolwentów tej interdyscyplinarnej, prorynkowej i aktualnej specjalności.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę