Księży Diecezji obowiązuje ubóstwo, czystość i posłuszeństwo
Na mszy kapłańskiej w Wielki Czwartek o godzinie 10. w Katedrze około 270 księży z Diecezji Łomżyńskiej odnowiło przyrzeczenia z czasu święceń kapłańskich, zaś biskup ordynariusz Janusz Stepnowski pobłogosławił oleje i przewodniczył Eucharystii. Msza kapłańska jest odprawiana na pamiątkę ustanowienia przez 33-letniego Chrystusa sakramentu, sprawowanego po dziś dzień na świecie, jak naucza Kościół, który uporządkował swoje prawdy wiary na Soborze w Nicei w 325 r.
Słońce od rana świeci mocno, więc 17. kwietnia 2025 r. drzwi główne do Katedry szeroko otwarte. W przedsionku 500-letniej świątyni dwa bannery powitały wchodzących dwoma rzędami księży w białych albach i ze stułami na ramionach. Baner po lewej przypominał duchownym o świętowanym w tym roku 100-leciu Diecezji Łomżyńskiej, skąd pochodzą błogosławieni: ksiądz Adam Bargielski (1903 – 1942) z Kalinowa koło Piątnicy nad Narwią, Marianna Biernacka (1888 – 1943) z Lipska nad Biebrzą, ks. Michał Piaszczyński z Łomży (1885 – 1940). Drugi banner poinformował z prawej strony, że zbudowana w latach 1504 – 1525 świątynia to kościół stacyjny w Roku Jubileuszowym, ustanowionym przez papieża Franciszka. W Wielki Czwartek te trzy postacie, pomordowane przez Niemców podczas II wojny światowej, nasuwały myśl o heroizmie wiary na drodze do świętości i o średniowiecznej tradycji, stworzonej ze starożytnego dziedzictwa myśli Greków, Żydów, Rzymian.
Biskup spotyka braci w swoim powołaniu
Księża jak jeden mąż odnowili przyrzeczenia, potwierdzając wolę naśladowania Mistrza Jezusa bez szukania dla siebie korzyści, w celu pomocy grzesznym ludziom na drodze do zbawienia. Służebną rolę Kościoła i pokorę duchownych wobec stanów świeckich biskup ordynariusz – także podążając za przykładem Chrystusa – wyrazi w wieczornym obrzędzie umycia nóg 12 mężczyznom, jak przed około dwoma tysiącami lat w wieczerniku 12 Apostołom... Biskup Janusz poświęcił olej: chorych i krzyżma. Warto wiedzieć, że pierwszym olejem ksiądz namaszcza w chorobie i słabości, aby ludzie wierni lżej znosili cierpienia, natomiast drugiego używa się podczas chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji ołtarza i kościoła. Spotkanie eucharystyczne księży diecezjalnych niesie w Wielki Czwartek na cały świat wieść, że podlegają w strukturze Kościoła bezpośrednio biskupowi. W pierwszym dnia Triduum Paschalnego hierarcha przekazuje im najważniejsze wskazania na rok.
„Żniwo wielkie, ale robotników mało” (Łk 10, 1 - 12)
Zanim przedstawimy główne przemyślenia ordynariusza, zauważmy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na kapłanach. Organizacja życia społecznego w Polsce opiera się na gminach z wójtami, zaś funkcjonowanie życia duchowego, religijnego i obrzędowego - na parafiach z proboszczami i z wikariuszami. Diecezja Łomżyńska na koniec 2024 roku miała aż 488 tysięcy 372 mieszkańców, z których 482 tysiące 539 to ochrzczeni katolicy. Kapłanów mamy 512, z tego 483 pełni służbę w 183 parafiach po obu stronach Narwi od Łap, Łomży, Ostrołęki do Różana i od Wyszkowa na południu po Grajewo na północy i Chorzele. 13 przebywa poza Diecezją w Polsce i 16 poza granicami kraju. Z łomżyńskiego kleru wywodzą się postacie, piastujące znaczące stanowiska w korporacji Kościoła w Polsce, Europie i świecie. Najpierwszym przykładem jest tu Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981), który jak nastolatek podczas I wojny światowej modlił się w Katedrze. Z naszych stron, z Zambrowa i jako absolwent Wyższego Seminarium Duchownego, wywodzi się abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski od 2004 do 2014 r., obecnie senior w Przemyślu, i dwóch nuncjuszy papieskich: abp Marek Zalewski i abp Wojciech Załuski. Dwóch łomżyńskich kapłanów pracuje w Stolicy Apostolskiej. Są to ks. Andrzej Choromański w Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan i ks. Sławomir Śledziewski jako sekretarz kardynała Gerharda L. Müllera.
Kapłaństwo wymaga odwagi
Biskup Janusz Stepnowski zalecał księżom diecezjalnym, aby służyli ludziom i przebywali wpośród rodzin i parafian. Powinni znajdować czas na modlitwę i kontemplację, żeby rozwijać się duchowo. Biskup Janusz nawiązał do trzech rad ewangelicznych: ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Zalecał ślub chrześcijański, pomagający uporządkować życie, ażeby niewiasta miała godność, aby nie była instrumentalizowana („nie” aborcji i wybieraniu płci ), by nie stała się „elementem dla mężczyzny”. Posłuszeństwo to wsłuchanie się w głos boży - „czego Pan Bóg pragnie w moim życiu”? Dotyczy to ludzi świeckich i duchownych: powinni słuchać głosu, choćby i nieudolnego, przełożonego. Biskup przewodzi Diecezji w trudnej sytuacji: zobojętnienia wiernych, niechęci młodzieży, braku powołań. Zdaniem biskupa, w dzisiejszym świecie młodym ludziom brak odwagi, aby pójść za Chrystusem... Żyjemy w globalnej wiosce informacyjnej, handlowej, konsumenckiej. Wiele społeczeństw wybrało prymat mieć nad być: dużo ludzi woli posiadać rzeczy i cieszyć się życiem, niż myśleć o zbawieniu.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
260 księży wysłuchało pouczeń biskupa Stepnowskiego
-
Kapłani odnowili przyrzeczenia, biskup obmył nogi
-
Arcybiskup Wojciech Załuski pisał fenomenalne wypracowania
-
„Lud kapłański, lud królewski...” w Wielki Czwartek w Łomży
-
Msza kapłańska w Wielki Czwartek w pustej Katedrze
-
Sekretarz stanu Watykanu wyświęcił arcybiskupa Zalewskiego
-
Biskup Stepnowski: „Łatwo rzucić obelgę na każdego z nas”
-
Wielki Czwartek z Chrystusem i Baumanem
-
Arcybiskup pochodzący z diecezji łomżyńskiej nuncjuszem na dalekim wschodzie
-
Biskup Janusz Stepnowski z kapłanami w Wielki Czwartek
-
Biskup umywa stopy 12 mężczyznom z Łomży
-
Kapłan z diecezji łomżyńskiej w służbie watykańskiej dyplomacji
-
Kolejny arcybiskup z diecezji łomżyńskiej
-
„Jesteście powołani, aby nieść pokój w sercach i duszach”
-
„W kaplicy seminarium jest ćwiczenie ducha - na kolanach...”