Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 lutego 2025 napisz DONOS@

Wieczór pieśni u Lutosławskich

cz pon, 19 marca 2018 08:09

Słynne pieśni i arie o tematyce miłosnej, w tym wiele utworów kompozytorów polskich, wykonały w Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Jeremus-Lewandowska i jej studentki: Joanna Słowińska, Sabina Aftyka i Ewa Murzynowska,. Był to kolejny koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” Filharmonii Kameralnej, a sobotni wieczór z muzyką klasyczną wybrało około stu słuchaczy. Szczególnie zachwyciła ich słynna Barcarola Offenbacha w opracowaniu na cztery głosy, ale nie brakowało też innych repertuarowych niespodzianek.

Malarskie zmagania Pauli Jaszczyk

mm so, 17 marca 2018 10:57

– Wewnętrzny optymizm nie pozwolił mi namalować obrazów o trudnej tematyce w trudny sposób, żeby nie dobić siebie i innych! – mówi Paula Jaszczyk. Najnowsze prace warszawskiej malarki i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych zawisły w Galerii Pod Arkadami. Trzy cykle pod wspólnym tytułem „Zmagania” obrazują ludzkie zmagania z losem, ukazane w żywych, pełnych emocji barwach oraz twórcze samej artystki, dla której malarska wystawa w Łomży jest pierwszą po kilku latach przerwy.

Spotkanie z tradycją i kulturą kurpiowską

cz cz, 15 marca 2018 17:59

Gadki kurpiowskie i ludowe pieśni w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Kuzi zachwyciły uczestników spotkania w Bibliotece Pedagogicznej. Szczególnie gorąco oklaskiwali pełne humoru gadki w wykonaniu Klaudii Cwaliny i Pauliny Bolc, uczennic Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuziach i laureatek licznych konkursów o tematyce kurpiowskiej. – Rośnie nam młode pokolenie! – mówi z radością Jadwiga Białobrzeska, założycielka zespołu śpiewaczego istniejącego dopiero od siedmiu lat, ale znanego już w kraju.

Roztańczony „Big Bit” młodych wokalistów

cz cz, 15 marca 2018 08:17

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Dance, dance, dance!”, dlatego uczestnicy muszą przygotować taneczne przeboje. – Tym razem bez ograniczeń stylistycznych i ram czasowych – wszystko, do czego nogi same rwą się do tańca, począwszy od lat 70., a skończywszy na najnowszych utworach! – mówi inicjator i organizator imprezy Bernard Karwowski z MDK-DŚT. 12 najlepszych uczestników jury zakwalifikuje do koncertu finałowego z udziałem znanej tancerki, wokalistki i aktorki Ewy Kuklińskiej; będą też warsztaty wokalne i nagrody rzeczowe.

Teatr z Łomży walczy o Podlaską Markę

cz wt, 13 marca 2018 12:14

Było 180 kandydatur, zostało 21 nominowanych, a tylko 7 z nich otrzyma tytuł Podlaska Marka. Wśród finalistów XIV edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego z regionu jest tylko Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który walczy o to, by zostać laureatem w kategorii kultura. Na swojego kandydata od dzisiaj mogą głosować i Internauci, a zwycięzców poznamy 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Poza statuetką nagrody Podlaska Marka otrzymają także 10 tysięcy złotych i wezmą udział w szeregu kampanii promocyjnych.

Meandry zapraszają na zajęcia taneczne w Łomży

cz pon, 12 marca 2018 17:15

- Zapraszamy na otwarte zajęcia taneczne dla wszystkich, którym chce się chcieć, bez ograniczeń wiekowych, ponieważ zapraszamy wszystkich, którzy chcą się nauczyć tańczyć – zachęca Urszula Kozikowska, kierownik i instruktor tańca Projektu Artystycznego Meandry. - Dla kogo są nasze zajęcia? Dla odważnych i dla nieśmiałych, dla wygadanych i cichych, dla młodych i dla tych z większym stażem w młodości, skoordynowanych i potykających się o własne nogi.

Dzień Kobiet w Dniu Mężczyzny ze Zbigniewem Zamachowskim

cz pon, 12 marca 2018 08:10

Zbigniew Zamachowski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, zaśpiewał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Był to muzyczny prezent dla pań z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej ich święta, ale również męska część publiczności miała powody do satysfakcji, bo koncert był znakomity. Część wykonanych przez artystów piosenek miała w Łomży premierę w orkiestrowej aranżacji, do czego przyczynili się również tutejsi muzycy, a wśród oklaskujących ich i obdarowanych kwiatami pań była też Monika Zamachowska, żona solisty i znana dziennikarka telewizyjna.

„Radość spod kapelusza” mistrzów twórczego słowa

mm nie, 11 marca 2018 09:23

Kamila Wojtkielewicz z Białegostoku zdobyła Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Sukces 18-letniej licealistce zapewnił autorski monolog „Szczera rozmowa”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło też trzy śpiewające reprezentantki Łomży: wyróżniono Urszulę Sulkowską oraz Wiktorię Perzanowską, a Laura Narolewska zajęła III miejsce, wykonując filmowy przebój „Kto tak ładnie kradnie”. Był to trzeci sukces z rzędu w konkursie, robiącej coraz większe postępy, utalentowanej podopiecznej Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej.

Odrodzenie Żydów w Polsce po 1968 roku według Ireny Wiszniewskiej

mm so, 10 marca 2018 09:22

– Najlepszym sposobem na pokazanie tego, na czym polega dzisiaj judaizm w Polsce wydawało mi się oddanie głosu ludziom, niech oni to opowiedzą – mówi Irena Wiszniewska. Autorka zbioru wywiadów „My, Żydzi z Polski” oraz wywiadu rzeki z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem przed II wojną światową blisko 1/3 ludności Łomży stanowili Żydzi, wymordowani później przez hitlerowców, a spotkanie odbyło się w rocznicę wydarzeń marcowych 1968 roku, po których wypędzono z kraju, po antysemickiej nagonce komunistycznych władz, około 14 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia.

„Szalone nożyczki” to wyjątkowe teatralne doświadczenie!

JJS pt, 09 marca 2018 11:50

„Nożycowe szaleństwo” ogarnęło już całą Polskę. Chociaż od premiery spektaklu minęło już sporo czasu, ta komedia kryminalna nie schodzi z desek teatrów. Podobnie jak w Ameryce, gdzie jest najdłużej granym przedstawieniem, za co została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Teraz zagości w Łomży.

Akustyka jak w blaszanym pudełku?

cz cz, 08 marca 2018 10:55

Przebudowa budynku Filharmonii Kameralnej, czyli dostosowanie do potrzeb i wymagań orkiestry dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego w Łomży trwa z przerwami już 5 lat. Koszty sięgają 14 milionów złotych, a ukończenie inwestycji miało być symbolicznym ukoronowaniem tegorocznych jubileuszy 40-lecia Filharmonii, 100-lecia Niepodległości Polski i 600-lecia praw miejskich Łomży. Formalnie przebudowa ma się zakończyć w sierpniu – i taka jest oficjalna wersja, ale od kilku miesięcy władze dają do zrozumienia, że to nierealne. Prezydent Mariusz Chrzanowski w wypowiedziach medialnych już sugeruje, że być może otwarcie będzie na wiosnę przyszłego roku. Powodem jest akustyka – według nieoficjalnych informacji - determinowana przez położony w 2016 roku blaszany dach sali koncertowej. Oficjalnie miejscy urzędnicy opisują, że zastosowane rozwiązania projektowe „mogą budzić wątpliwości w odniesieniu do możliwości osiągnięcia zamierzonego efektu”.

Abstrakcyjne obiekty Marzeny Turek-Gaś

cz cz, 08 marca 2018 08:07

Jesienią ubiegłego roku wróciła do rodzinnej Łomży z wystawą obrazów malowanych specjalnymi wrotkami podczas jazdy, z czego znana jest na całym świecie. Tym razem zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej równie nowatorski cykl „Małżowina”, w którym intensywne barwy łączą się z formami przestrzennymi w unikalne prace o abstrakcyjnym charakterze. Jego geneza sięga jeszcze drugiej połowy lat 90. i wiąże się z powstaniem oczka wodnego, wykonanego przez tatę artystki.

Nietypowa Pippi w łomżyńskim teatrze

cz nie, 04 marca 2018 15:13

– Fajnie, żeby dzieci wyszły z tego przedstawienia z przeświadczeniem, że nie wspinając się na K2 jesteśmy w stanie odkrywać nowe światy i żyć w codzienności bardzo kolorowo! – mówi reżyser Michał Derlatka. Jego „Pippi Pończoszanka” w Teatrze Lalki i Aktora okazała się nowym spojrzeniem na stworzoną przez Astrid Lindgren bohaterkę, która próbuje żyć po swojemu w nieprzyjaznym, pełnym nakazów i zakazów, świecie dorosłych. Spektakl został świetnie przyjęty zarówno przez widzów dorosłych, pamiętających książki Lindgren czy kultowy serial telewizyjny, jak i najmłodsze dzieci, do których jest adresowany.

Dziewczęca drużyna na „Radość spod kapelusza”

mm so, 03 marca 2018 16:46

11 uczennic z łomżyńskich podstawówek, gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Wystąpiło przed nami pięciu panów, ale jednak dziewczęta były dziś bezkonkurencyjne! – mówi jurorka Zofia Adamska, dodając, że Łomża ma za tydzień szanse na nagrody, bo kilka monologów i piosenek było na najwyższym poziomie. Finał konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę 10 marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, z udziałem uczestników z całego kraju.

Rozśpiewany jubileusz Eleni

cz pon, 26 lutego 2018 08:21

Eleni, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, ponownie zaśpiewała w Łomży. Jej sobotni koncert był kolejnym z etapów jubileuszowej trasy, podsumowującej 40 lat artystycznej pracy, uwielbianej przez kilka pokoleń słuchaczy wokalistki. – Tyle lat minęło od wydania debiutanckiej płyty zespołu Prometheus, ale tak naprawdę śpiewam już ponad 42 lata! – mówi Eleni, dodając, że marzyła o tym, żeby zostać nauczycielką, a jej śpiewanie w zespole miało potrwać co najwyżej rok. Tymczasem stała się niekwestionowaną ikoną polskiej piosenki, regularnie koncertuje i nagrywa, zapowiadając już następną płytę i kolejny koncert w Łomży.

Pionierzy industrialu zagrali w Łomży

cz pon, 26 lutego 2018 08:17

Agressiva 69, prekursor i legenda industrialnego rocka w Polsce, ponownie wystąpiła w Łomży. Istniejąca od blisko 30 lat krakowska grupa zagrała w klubie PopArt przekrojowy set, poza najbardziej znanymi utworami przypominając też starsze kompozycje. Nie zabrakło też świetnych wersji klasycznych utworów Republiki oraz kultowego „Personal Jesus” Depeche Mode. Już niebawem w MDK-DŚT kolejne koncerty: legendy polskiego punka Moskwy oraz Krzysztofa Jaryczewskiego, śpiewającego niezapomniane przeboje Oddziału Zamkniętego.

Gitarowa inauguracja muzycznych wieczorów u Lutosławskich

cz wt, 20 lutego 2018 12:06

Gitarowy duet Cantiga z Francji zagrał w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Philippe Villa i Anastasia Maximkina wykonali utwory dotąd w Polsce nieznane, a do tego transkrypcje organowych dzieł Cesara Francka, które grają jedyni na świecie. W słynnym Trio e-minor Antoine'a de Lhoyera towarzyszył im Wojciech Dominik Popielarz, inicjator zaproszenia Duo Cantiga do Drozdowa, Grajewa i Ełku. Koncert odbył się w ramach „Dni Kultury Francuskiej” i był zarazem inauguracją kameralnych występów w drozdowskim muzeum, które będą organizowane cyklicznie przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.

Sukcesy Studia Wokalnego ROK

cz pon, 19 lutego 2018 11:40

Z sukcesami zaprezentowali się młodzi łomżanie ze Studia Wokalnego ROK podczas VIII Regionalnego Przeglądu Piosenki Walentynkowej w Goniądzu. W tutejszym Domu Kultury rozbrzmiewały polskie przeboje o szeroko rozumianej tematyce miłosnej.

Stand-up w Łomży

cz pon, 19 lutego 2018 08:10

Ponad 170 osób spędziło sobotni wieczór w MDK-DŚT, gdzie wystąpiło pięciu stand-uperów. W tej uderzeniowej dawce komedii nie zabrakło najróżniejszych tematów, od prozaicznych do wyjątkowo mocnych; była też improwizacja, w tym z udziałem publiczności. Jeden z wykonawców, pochodzący z Białegostoku, musiał też zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem, gdyż przyszło mu wystąpić w mieście, którego mieszkańcom nieźle niedawno „nawrzucał” podczas występu w Szczecinie, a co można bez problemu obejrzeć w sieci.

Katastroficzne wizje Dąbkowskiego

cz so, 17 lutego 2018 15:25

Włodzimierz Dąbkowski znany był dotąd z barwnych, optymistycznych pejzaży. Od kilku lat coraz bardziej skłania się jednak ku mrocznym, całkowicie odmiennym obrazom, którymi komentuje niezbyt optymistyczną współczesność. Zderzenie tych dwóch malarskich światów zaprezentował na wystawie „Interpretacje” w Galerii Pod Arkadami. – Świat jako taki nie jest wesoły i staram się to przekazać w swoich obrazach! – mówi Włodzimierz Dąbkowski, w którego najnowszej twórczości nie brakuje również odniesień do niepokojącego stylu Zdzisława Beksińskiego, mistrza mrocznych wizji z pogranicza horroru i rzeczywistości.

« · «« · 87 · 88 · 89 · 90 · 91 · 92 · 93 · 94 · 95 · 96 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę