Wieczór pieśni u Lutosławskich
Słynne pieśni i arie o tematyce miłosnej, w tym wiele utworów kompozytorów polskich, wykonały w Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Jeremus-Lewandowska i jej studentki: Joanna Słowińska, Sabina Aftyka i Ewa Murzynowska,. Był to kolejny koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” Filharmonii Kameralnej, a sobotni wieczór z muzyką klasyczną wybrało około stu słuchaczy. Szczególnie zachwyciła ich słynna Barcarola Offenbacha w opracowaniu na cztery głosy, ale nie brakowało też innych repertuarowych niespodzianek.
Malarskie zmagania Pauli Jaszczyk
– Wewnętrzny optymizm nie pozwolił mi namalować obrazów o trudnej tematyce w trudny sposób, żeby nie dobić siebie i innych! – mówi Paula Jaszczyk. Najnowsze prace warszawskiej malarki i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych zawisły w Galerii Pod Arkadami. Trzy cykle pod wspólnym tytułem „Zmagania” obrazują ludzkie zmagania z losem, ukazane w żywych, pełnych emocji barwach oraz twórcze samej artystki, dla której malarska wystawa w Łomży jest pierwszą po kilku latach przerwy.
Spotkanie z tradycją i kulturą kurpiowską
Gadki kurpiowskie i ludowe pieśni w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Kuzi zachwyciły uczestników spotkania w Bibliotece Pedagogicznej. Szczególnie gorąco oklaskiwali pełne humoru gadki w wykonaniu Klaudii Cwaliny i Pauliny Bolc, uczennic Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuziach i laureatek licznych konkursów o tematyce kurpiowskiej. – Rośnie nam młode pokolenie! – mówi z radością Jadwiga Białobrzeska, założycielka zespołu śpiewaczego istniejącego dopiero od siedmiu lat, ale znanego już w kraju.
Roztańczony „Big Bit” młodych wokalistów
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit”. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Dance, dance, dance!”, dlatego uczestnicy muszą przygotować taneczne przeboje. – Tym razem bez ograniczeń stylistycznych i ram czasowych – wszystko, do czego nogi same rwą się do tańca, począwszy od lat 70., a skończywszy na najnowszych utworach! – mówi inicjator i organizator imprezy Bernard Karwowski z MDK-DŚT. 12 najlepszych uczestników jury zakwalifikuje do koncertu finałowego z udziałem znanej tancerki, wokalistki i aktorki Ewy Kuklińskiej; będą też warsztaty wokalne i nagrody rzeczowe.
Teatr z Łomży walczy o Podlaską Markę
Było 180 kandydatur, zostało 21 nominowanych, a tylko 7 z nich otrzyma tytuł Podlaska Marka. Wśród finalistów XIV edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego z regionu jest tylko Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który walczy o to, by zostać laureatem w kategorii kultura. Na swojego kandydata od dzisiaj mogą głosować i Internauci, a zwycięzców poznamy 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Poza statuetką nagrody Podlaska Marka otrzymają także 10 tysięcy złotych i wezmą udział w szeregu kampanii promocyjnych.
Meandry zapraszają na zajęcia taneczne w Łomży
- Zapraszamy na otwarte zajęcia taneczne dla wszystkich, którym chce się chcieć, bez ograniczeń wiekowych, ponieważ zapraszamy wszystkich, którzy chcą się nauczyć tańczyć – zachęca Urszula Kozikowska, kierownik i instruktor tańca Projektu Artystycznego Meandry. - Dla kogo są nasze zajęcia? Dla odważnych i dla nieśmiałych, dla wygadanych i cichych, dla młodych i dla tych z większym stażem w młodości, skoordynowanych i potykających się o własne nogi.
Dzień Kobiet w Dniu Mężczyzny ze Zbigniewem Zamachowskim
Zbigniew Zamachowski, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, zaśpiewał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Był to muzyczny prezent dla pań z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej ich święta, ale również męska część publiczności miała powody do satysfakcji, bo koncert był znakomity. Część wykonanych przez artystów piosenek miała w Łomży premierę w orkiestrowej aranżacji, do czego przyczynili się również tutejsi muzycy, a wśród oklaskujących ich i obdarowanych kwiatami pań była też Monika Zamachowska, żona solisty i znana dziennikarka telewizyjna.
„Radość spod kapelusza” mistrzów twórczego słowa
Kamila Wojtkielewicz z Białegostoku zdobyła Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Sukces 18-letniej licealistce zapewnił autorski monolog „Szczera rozmowa”. Jury pod przewodnictwem prof. Jana Zdziarskiego doceniło też trzy śpiewające reprezentantki Łomży: wyróżniono Urszulę Sulkowską oraz Wiktorię Perzanowską, a Laura Narolewska zajęła III miejsce, wykonując filmowy przebój „Kto tak ładnie kradnie”. Był to trzeci sukces z rzędu w konkursie, robiącej coraz większe postępy, utalentowanej podopiecznej Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej.
Odrodzenie Żydów w Polsce po 1968 roku według Ireny Wiszniewskiej
– Najlepszym sposobem na pokazanie tego, na czym polega dzisiaj judaizm w Polsce wydawało mi się oddanie głosu ludziom, niech oni to opowiedzą – mówi Irena Wiszniewska. Autorka zbioru wywiadów „My, Żydzi z Polski” oraz wywiadu rzeki z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, spotkała się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem przed II wojną światową blisko 1/3 ludności Łomży stanowili Żydzi, wymordowani później przez hitlerowców, a spotkanie odbyło się w rocznicę wydarzeń marcowych 1968 roku, po których wypędzono z kraju, po antysemickiej nagonce komunistycznych władz, około 14 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia.
„Szalone nożyczki” to wyjątkowe teatralne doświadczenie!
„Nożycowe szaleństwo” ogarnęło już całą Polskę. Chociaż od premiery spektaklu minęło już sporo czasu, ta komedia kryminalna nie schodzi z desek teatrów. Podobnie jak w Ameryce, gdzie jest najdłużej granym przedstawieniem, za co została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa. Teraz zagości w Łomży.
Akustyka jak w blaszanym pudełku?
Przebudowa budynku Filharmonii Kameralnej, czyli dostosowanie do potrzeb i wymagań orkiestry dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego w Łomży trwa z przerwami już 5 lat. Koszty sięgają 14 milionów złotych, a ukończenie inwestycji miało być symbolicznym ukoronowaniem tegorocznych jubileuszy 40-lecia Filharmonii, 100-lecia Niepodległości Polski i 600-lecia praw miejskich Łomży. Formalnie przebudowa ma się zakończyć w sierpniu – i taka jest oficjalna wersja, ale od kilku miesięcy władze dają do zrozumienia, że to nierealne. Prezydent Mariusz Chrzanowski w wypowiedziach medialnych już sugeruje, że być może otwarcie będzie na wiosnę przyszłego roku. Powodem jest akustyka – według nieoficjalnych informacji - determinowana przez położony w 2016 roku blaszany dach sali koncertowej. Oficjalnie miejscy urzędnicy opisują, że zastosowane rozwiązania projektowe „mogą budzić wątpliwości w odniesieniu do możliwości osiągnięcia zamierzonego efektu”.
Abstrakcyjne obiekty Marzeny Turek-Gaś
Jesienią ubiegłego roku wróciła do rodzinnej Łomży z wystawą obrazów malowanych specjalnymi wrotkami podczas jazdy, z czego znana jest na całym świecie. Tym razem zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej równie nowatorski cykl „Małżowina”, w którym intensywne barwy łączą się z formami przestrzennymi w unikalne prace o abstrakcyjnym charakterze. Jego geneza sięga jeszcze drugiej połowy lat 90. i wiąże się z powstaniem oczka wodnego, wykonanego przez tatę artystki.
Nietypowa Pippi w łomżyńskim teatrze
– Fajnie, żeby dzieci wyszły z tego przedstawienia z przeświadczeniem, że nie wspinając się na K2 jesteśmy w stanie odkrywać nowe światy i żyć w codzienności bardzo kolorowo! – mówi reżyser Michał Derlatka. Jego „Pippi Pończoszanka” w Teatrze Lalki i Aktora okazała się nowym spojrzeniem na stworzoną przez Astrid Lindgren bohaterkę, która próbuje żyć po swojemu w nieprzyjaznym, pełnym nakazów i zakazów, świecie dorosłych. Spektakl został świetnie przyjęty zarówno przez widzów dorosłych, pamiętających książki Lindgren czy kultowy serial telewizyjny, jak i najmłodsze dzieci, do których jest adresowany.
Dziewczęca drużyna na „Radość spod kapelusza”
11 uczennic z łomżyńskich podstawówek, gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału XII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Wystąpiło przed nami pięciu panów, ale jednak dziewczęta były dziś bezkonkurencyjne! – mówi jurorka Zofia Adamska, dodając, że Łomża ma za tydzień szanse na nagrody, bo kilka monologów i piosenek było na najwyższym poziomie. Finał konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę 10 marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, z udziałem uczestników z całego kraju.
Rozśpiewany jubileusz Eleni
Eleni, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, ponownie zaśpiewała w Łomży. Jej sobotni koncert był kolejnym z etapów jubileuszowej trasy, podsumowującej 40 lat artystycznej pracy, uwielbianej przez kilka pokoleń słuchaczy wokalistki. – Tyle lat minęło od wydania debiutanckiej płyty zespołu Prometheus, ale tak naprawdę śpiewam już ponad 42 lata! – mówi Eleni, dodając, że marzyła o tym, żeby zostać nauczycielką, a jej śpiewanie w zespole miało potrwać co najwyżej rok. Tymczasem stała się niekwestionowaną ikoną polskiej piosenki, regularnie koncertuje i nagrywa, zapowiadając już następną płytę i kolejny koncert w Łomży.
Pionierzy industrialu zagrali w Łomży
Agressiva 69, prekursor i legenda industrialnego rocka w Polsce, ponownie wystąpiła w Łomży. Istniejąca od blisko 30 lat krakowska grupa zagrała w klubie PopArt przekrojowy set, poza najbardziej znanymi utworami przypominając też starsze kompozycje. Nie zabrakło też świetnych wersji klasycznych utworów Republiki oraz kultowego „Personal Jesus” Depeche Mode. Już niebawem w MDK-DŚT kolejne koncerty: legendy polskiego punka Moskwy oraz Krzysztofa Jaryczewskiego, śpiewającego niezapomniane przeboje Oddziału Zamkniętego.
Gitarowa inauguracja muzycznych wieczorów u Lutosławskich
Gitarowy duet Cantiga z Francji zagrał w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Philippe Villa i Anastasia Maximkina wykonali utwory dotąd w Polsce nieznane, a do tego transkrypcje organowych dzieł Cesara Francka, które grają jedyni na świecie. W słynnym Trio e-minor Antoine'a de Lhoyera towarzyszył im Wojciech Dominik Popielarz, inicjator zaproszenia Duo Cantiga do Drozdowa, Grajewa i Ełku. Koncert odbył się w ramach „Dni Kultury Francuskiej” i był zarazem inauguracją kameralnych występów w drozdowskim muzeum, które będą organizowane cyklicznie przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.
Sukcesy Studia Wokalnego ROK
Z sukcesami zaprezentowali się młodzi łomżanie ze Studia Wokalnego ROK podczas VIII Regionalnego Przeglądu Piosenki Walentynkowej w Goniądzu. W tutejszym Domu Kultury rozbrzmiewały polskie przeboje o szeroko rozumianej tematyce miłosnej.
Stand-up w Łomży
Ponad 170 osób spędziło sobotni wieczór w MDK-DŚT, gdzie wystąpiło pięciu stand-uperów. W tej uderzeniowej dawce komedii nie zabrakło najróżniejszych tematów, od prozaicznych do wyjątkowo mocnych; była też improwizacja, w tym z udziałem publiczności. Jeden z wykonawców, pochodzący z Białegostoku, musiał też zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem, gdyż przyszło mu wystąpić w mieście, którego mieszkańcom nieźle niedawno „nawrzucał” podczas występu w Szczecinie, a co można bez problemu obejrzeć w sieci.
Katastroficzne wizje Dąbkowskiego
Włodzimierz Dąbkowski znany był dotąd z barwnych, optymistycznych pejzaży. Od kilku lat coraz bardziej skłania się jednak ku mrocznym, całkowicie odmiennym obrazom, którymi komentuje niezbyt optymistyczną współczesność. Zderzenie tych dwóch malarskich światów zaprezentował na wystawie „Interpretacje” w Galerii Pod Arkadami. – Świat jako taki nie jest wesoły i staram się to przekazać w swoich obrazach! – mówi Włodzimierz Dąbkowski, w którego najnowszej twórczości nie brakuje również odniesień do niepokojącego stylu Zdzisława Beksińskiego, mistrza mrocznych wizji z pogranicza horroru i rzeczywistości.