Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 lutego 2025 napisz DONOS@

Muzyczne święto i koncertowa premiera

cz pt, 10 listopada 2017 08:31

Koncert muzyki polskiej na 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała Filharmonia Kameralna. Pośród pieśni i kompozycji Chopina, Moniuszki, Karłowicza czy Kilara był też utwór szczególny: suita „Melodie kurpiowskie”, napisana przez Romualda Twardowskiego specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry i mająca swą koncertową premierę. – Był pomysł, żeby zrobić koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości – mówi Romuald Twardowski. – Uznaliśmy z dyrektorem Zarzyckim, że dobrze byłoby zaprezentować na nim coś nowego oraz wykorzystać w tym utworze bogatą spuściznę kurpiowskiego folkloru!

Listy do byłego wicewojewody

cz cz, 09 listopada 2017 13:18

Korespondencja od wybitnych artystów polskiej sceny teatralnej i filmowej: Zofii Kucówny, Adama Hanuszkiewicza i Andrzeja Łapickiego wzbogaciła zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Jej ofiarodawcą jest Kazimierz Cłapka - przed 40 laty wicewojewoda łomżyński i ówczesny adresat korespondencji. Najciekawszy jest list potwierdzający próbę stworzenia w Łomży autorskiej galerii wybitnego fotografa Renarda Dudleya.

Ceramiczny świat Kazimierza Kalkowskiego

cz cz, 09 listopada 2017 08:24

Jest znany na całym świecie z jedynych w swoim rodzaju, ceramicznych rzeźb, ukazujących ludzkie ułomności w bardzo efektownej i zarazem groteskowej formie. Wystawę najnowszych prac Kazimierza Kalkowskiego otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Artysta zaprezentował na niej także bardziej konwencjonalną ceramikę użytkową oraz obrazy i rysunki. – Kazimierz Kalkowski opowiada o obsesjach, które czasem funkcjonują tylko w naszej podświadomości – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Jednak my nie mamy takiej wyobraźni, żeby nadać im taki wygląd, taką ikoniczną wizję.

Muzyczne preludium Święta Niepodległości

cz śr, 08 listopada 2017 08:56

Artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ponownie wystąpili w Łomży. Kompletowi publiczności w hali im. Olimpijczyków Polskich zaprezentowali program estradowy z udziałem solistów, chóru i baletu, złożony zarówno z utworów historycznych i patriotycznych, jak i rozrywkowych, w tym entuzjastycznie przyjmowanych przebojów musicalowych i filmowych. – Ten koncert był świetną inauguracją łomżyńskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości i oby tak było również w następnych latach! – mówi jego organizator ppłk Ryszard Matuszewski.

Festiwalowe sukcesy wokalistek PopArtu

cz pon, 06 listopada 2017 08:02

7-letnia Olga Szlesińska zdobyła srebrny dyplom podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów „Polsha Privet”. Olga rywalizowała w Białymstoku z prawie 60. uczestnikami z Polski i Białorusi, będąc najmłodszą wokalistką w konkursowej stawce. Zachwyciła jury umiejętnościami i interpretacją niełatwej „Piosenki drewnianych lalek”. W tej samej kategorii, śpiew estradowy 6-9 lat, wyróżnienie zdobyła 8-letnia Natalia Gryc. Obie dziewczynki są podopiecznymi Bernarda Karwowskiego i śpiewają w prowadzonym przez niego zespole PopArt MDK-DŚT.

Legendarny Ptaszyn ponownie w Łomży

mm so, 04 listopada 2017 10:38

Jan „Ptaszyn” Wróblewski, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, był gwiazdą „Zaduszek artystycznych” MDK-DŚT i Centrum Kultury. 81-letni muzyk zagrał ze swym kwartetem autorskie kompozycje i jazzowe standardy, udowadniając, że wciąż należy do ścisłej czołówki wirtuozów saksofonu, a scena jest jego prawdziwym żywiołem. – Jeśli idzie o kondycję, to nie zawsze jest tak pięknie, ale jak już się wejdzie na scenę i się zacznie, to nie ma mowy o żadnym oszczędzaniu się! – podkreśla Ptaszyn, nagrodzony na koniec koncertu długimi owacjami.

„Wiara i pamięć” Jerzego Chaberka

mm so, 04 listopada 2017 10:34

Bywalcy koncertów i spektakli w MDK-DŚT zwykle nie zwracają uwagi na zajmującego się oświetleniem sceny Jerzego Chaberka. Tymczasem jest on jednym z najlepszych fotografów w Polsce, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz zdobywcą wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Jego kunszt potwierdza też najnowsza wystawa „Wiara i pamięć”, ukazująca zabytkowy łomżyński cmentarz i ludzi dawno już zmarłych, ale symbolicznie przypomnianych na analogowych fotografiach. – Fotografia cyfrowa pokazuje nam temat, ale nie pokazuje pełnej wartości fotografii – mówi Jerzy Chaberek. – Dlatego uznałem, że ten temat wymaga innego podejścia, czegoś wyjątkowego.

Jak król lew spotkał się z bocianem znad Biebrzy

cz wt, 31 października 2017 08:09

Trzech kolegów postanowiło pokazać znajomym i przygodnym gościom, co się dzieje w parkach narodowych w Kenii i nad Biebrzą. Najpierw porobili setki zdjęć, pokazujących pejzaże, zwierzęta, ludzi i architekturę, jak domki lepione w Afryce z gliny, potem połączyli te fotografie w filmowym rytmie i okrasili obficie znakomitą muzyką etniczną, Pink Floyd i Mike'a Oldfielda W podziemnej sali Restauracji Na Farnej w Łomży można było poczuć się tak jak w kinie, oglądając ekran świata kenijski i polski, jakim go sfotografowali: Zbigniew Walczuk, Przemek Wojewoda i Mariusz Prus.

Od Bacha do techno na Off Road

cz pon, 30 października 2017 08:15

Koncert zespołu Mikromusic zakończył spotkania z kulturą niepopularną Off Road. Przez cztery dni w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych oraz w innych miejscach odbywały się koncerty, spektakle, artystyczne happeningi i pokazy filmowe, prezentujące dokonania twórców spoza głównego nurtu szeroko rozumianej sztuki. Wśród nich byli również artyści pochodzący z Łomży, Marzena Turek-Gaś oraz Adam Frankiewicz; nie zabrakło też prawdziwych tuzów niezależnej sceny muzycznej i teatralnej, jak: Abradab, Adam Walny i Tadeusz Wierzbicki.

Gorące rytmy i gitarowy koncert wirtuoza

cz pt, 27 października 2017 08:23

Marcin Dylla, jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych w Europie, wystąpił po raz pierwszy w Łomży. Z Filharmonią Kameralną wykonał Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, a już w ten weekend będzie go nagrywać na kolejną płytę orkiestry. – To dopiero drugie wykonanie tego utworu i jego pierwsze nagranie! – podkreśla Marcin Dylla. Drugi bohater wieczoru, słoweński dyrygent Simon Perčič, popisał się w słynnej suicie z opery „Carmen” Bizeta, a po koncercie nie krył słów uznania dla solisty, orkiestry oraz młodych perkusistów z Poznania i Gdańska, którzy wzmocnili na ten występ skład naszych filharmoników.

Światowa kariera łomżyńskiej roller painter girl

cz pt, 27 października 2017 08:14

Marzena Turek-Gaś, prekursorka tworzenia wielkoformatowych obrazów farbą rozprowadzaną podczas jazdy na wrotkach, wróciła z wystawą do rodzinnej Łomży. W Galerii Pod Arkadami zaprezentowała swe prace podzielone na mniejsze płótna, dopełnione filmowymi prezentacjami, w tym „Jazzd malarskich” wyświetlanych na kamienicy w której mieści się galeria. Była to jednocześnie inauguracja czterodniowego cyklu spotkań z kulturą alternatywną Off Road, nowej inicjatywy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.

Doceniony przez marszałka

cz cz, 26 października 2017 08:26

Przemysław Filip Karwowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży znalazł się w gronie siedmiu osób nagrodzonych przez marszałka województwa podlaskiego za twórczość, upowszechnianie i ochronę kultury. Artysta plastyk i scenograf z Łomży nagrodę otrzymał za całokształt pracy artystycznej i przygotowanie ponad 60 scenografii.

Festiwalowe sukcesy chóru Amici

cz wt, 24 października 2017 12:02

Chór kameralny Amici zdobył brązowy dyplom na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku. Publiczność i międzynarodowe jury szczególnie zachwyciły w wykonaniu łomżyńskiego chóru efektowne opracowania piosenek z Kabaretu Starszych Panów. – Chcieliśmy sprawdzić się w takim dużym konkursie, ale nagrody nie oczekiwaliśmy – mówi dyrygentka Anna Kurowska. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo rywalizowaliśmy z Warszawą czy Łodzią, zespołami z dużymi osiągnięciami, a nasz chór istnieje dopiero dwa lata! Nie była to jedyna nagroda dla Amici podczas minionego weekendu.

Mistrzowskie popisy tancerzy

cz wt, 24 października 2017 10:22

Około 260 par tanecznych tańca towarzyskiego sportowego startowało w XXI Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o "Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Miasta Łomża, Mistrzostwa Podlaskiego Związku Tańca Sportowego”, który w niedzielę rozegrano w Piątnicy. Pary przyjechały m.in. z Gdańska i Gdyni, Krakowa i Wieliczki, Warszawy i Płocka, Ełku, Giżycka i Olecka oraz Augustowa i Łomży.

Reprezentacja powiatu, województwa i kraju poleci do Francji

cz pon, 23 października 2017 10:00

- Wrażenia niezapomniane. Zaskoczony byłem przyjęciem ludzi. Ich reakcja była bardzo żywiołowa, klaskali, wiwatowali, gwizdali – opowiada Paweł Spoliński. To jeden z niepełnosprawnych tancerzy grupy „Tacy Sami” z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, która przygotowuje się do czwartego już wyjazdu do Tours we Francji na finał międzynarodowego projektu MODE H. Stał się on możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który na ten cel przekazał 10 tysięcy złotych.

Zacier z Kabanosem na rockowo

cz pon, 23 października 2017 08:19

Kabanos, jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny niezależnej, świętuje 20-lecie działalności. Jubileusz grupa uczciła najlepiej jak mogła, okolicznościowym tournée z udziałem kultowego Zacieru oraz specjalnie dobranym repertuarem. Jeden z najlepszych koncertów tej trasy odbył się w Łomży, gdzie Kabanos od dawna może liczyć na entuzjastyczne przyjęcie słuchaczy. – Gramy często w miejscach, w których lubimy grać, dlatego na trasie Kabanosa z okazji 20-lecia nie mogło nas w Łomży zabraknąć! – podkreśla Zenek Kupatasa, wokalista zespołu.

Cztery dni filmów, spektakli i koncertów w MDK-DŚT

cz pon, 23 października 2017 08:15

Spotkania z kulturą niepopularną Off Road to najnowsza inicjatywa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Od czwartku do niedzieli włącznie odbędzie się aż 10 wydarzeń: 4 koncerty, 4 spektakle, wystawa i pokaz filmów dokumentalnych ze Studia Wajdy. Wystąpią nie tylko gwiazdy muzyki niezależnej, jak Abradab czy Mikromusic, ale też młodzi wykonawcy sceny alternatywnej. Adam Walny zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Gould-Wariacje”, a Tadeusz Wierzbicki znane nie tylko w kraju przedstawienie „Litera i”. Pojawią się też artyści pochodzący z Łomży, w tym robiąca międzynarodową karierę Marzena Turek-Gaś, pierwsza na świecie autorka obrazów wykonywanych podczas jazdy specjalnie przystosowanymi do malowania wrotkami.

Artystyczny duet w Galerii N

cz śr, 18 października 2017 08:12

Znają się od lat, ale dopiero teraz połączyli swe siły na wspólnej wystawie w Galerii N. Ryszard Olkuśnik, na co dzień pracownik Teatru Lalki i Aktora, zaprezentował grafiki i malarstwo. Andrzej Drozdowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6, pokazał rzeźby i jest to pierwsza wystawa indywidualna w jego dorobku. – Jak zobaczyłem te rzeźby powiedziałem: Andrzej, nie wiem ile ich masz, ale musisz je pokazać, zróbmy razem wystawę! – mówi Ryszard Olkuśnik. – Dał się namówić i jest fajnie, bo mamy tu aż cztery różne formy: rzeźby, płaskorzeźby, akryle i grafiki.

Sukcesy MadBee w finale Rockowań

cz wt, 17 października 2017 08:52

Zespół MadBee zajął drugie miejsce w finale II Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2017”, zdobywając 2500 złotych. Łomżyńsko-ostrołęcka grupa dostała też nagrodę dla najlepszego perkusisty konkursu, to jest Bartosza Dobkowskiego oraz nagrodę specjalną, koncert w Polskim Radio Białystok, który będzie rejestrowany z myślą o płycie. – To nasz pierwszy, tak duży sukces – mówi gitarzysta Czarek Borusiewicz. – Jechaliśmy nie spodziewając się czegoś wielkiego: chcieliśmy dobrze zagrać i dobrze się bawić, a tu takie efekty!

Soundtrack objawień i powrotów

cz pon, 16 października 2017 08:11

Dominika Krassowska z Ełku i Karolina Błasik z Lublina zwyciężyły ex aequo w X Ogólnopolskim Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack 2017. Karolina Błasik otrzymała też nagrodę za poprawność językową i był to jej pierwszy konkursowy występ po wielu latach przerwy. Jury doceniło też nagrodą British Academy jedynego reprezentanta Łomży Eryka Mroczko, a Ewelina Targońska z Kolna otrzymała wyróżnienie i nagrodę za poprawność językową. Gwiazdą wieczoru był duet Funkasanki, który w świetnym stylu zastąpił chorego Mieczysława Szcześniaka. Dla Anny Kaptór był to również powrót na festiwal, na którym 10 lat temu zdobyła Grand Prix.

« · «« · 91 · 92 · 93 · 94 · 95 · 96 · 97 · 98 · 99 · 100 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę