Filmowe przeboje - Soundtrack 2017
Utalentowani młodzi wokaliści z całego kraju zjechali do Łomży na rozpoczynający się dzisiaj X Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack 2017. Będzie wśród nich Eryk Mroczko, jedyny reprezentant Łomży i podopieczny Magdy Sinoff z MDK-DŚT. – Będziemy trzymać kciuki, żeby mu dobrze poszło, żeby poszedł w ślady odnoszących sukcesy na festiwalu Michała Mężeńskiego czy Łukasza Lipskiego! – mówi Magda Sinoff. Podczas trzydniowej imprezy odbędą się koncerty, pokazy filmowe i warsztaty artystyczne. Finałowa gala z udziałem Formacji FUNKASANKI
Bułat Okudżawa wciąż lubiany i pamiętany
Ponadczasowe pieśni i ballady Bułata Okudżawy przypomnieli w Regionalnym Ośrodku Kultury muzycy trójmiejskiego zespołu Piramidy. Emocjonalne wykonania słynnych utworów, z kultową „Modlitwą” na czele, oczarowały słuchaczy, śpiewających z artystami większość piosenek. – Chcemy, żeby pamięć o Okudżawie przetrwała, także wśród młodego pokolenia – mówi Piotr Kajetan Matczuk. – Dlatego wybraliśmy te najbardziej znane i legendarne utwory, będące wyznacznikiem jego największych i najbardziej charakterystycznych twórczych lat.
Chiński wynalazek w łomżyńskim muzeum
Historię papieru i sposoby jego wytwarzania pokazuje najnowsza wystawa czasowa „Dzieje papieru i papiernictwa” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Ekspozycję dopełniają stanowiska, na których można wyprodukować papier czerpany tak jak przed wiekami oraz sprawdzić, jak pisało się na maszynie do pisania, jeszcze niedawno stałym elemencie wyposażenia wszystkich biur i firm. – Chcieliśmy pokazać bardzo długą, bo sięgającą prawie dwóch tysięcy lat, historię papieru – mówi Jan Bałchan z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. – Z Chin rozprzestrzenił się on na cały świat, za pośrednictwem Arabów dotarł do Europy i dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia.
„Requiem” na finał festiwalu
„Requiem” Johna Ruttera w wykonaniu słynnego Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego pod dyrekcją Krzysztofa Kusiel –Moroza i Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Artyści wykonali w łomżyńskiej katedrze również inne utwory, kończąc występ owacyjnie przyjmowanym i bisowanym „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla.
Uliczny punk znowu w Łomży
The Analogs, jeden z najważniejszych zespołów polskiego punk rocka, ponownie zagrał w Łomży. W klubie PopArt MDK-DŚT grupa ze Szczecina zaprezentowała pełny przegląd swego bogatego dorobku: od najpopularniejszych do najnowszych utworów z płyty, która ukaże się pod koniec roku. Jako support wystąpiła warszawska grupa Radioaktywny Świat wokalistki Gośki Andrzejewskiej i Pawła Cabana, perkusisty innej polskiej legendy Strajku, na szerszą skalę znana z udziału w półfinale ósmej edycji programu „Must Be The Music”.
Odszedł muzyk i pedagog
Nie żyje Mirosław Żelazny. Wieloletni nauczyciel Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży oraz wychowawca kilku pokoleń młodych muzyków zmarł w miniony weekend, przeżywszy 61 lat. W piątek był jeszcze na pogrzebie Jerzego Zielińskiego, a gdy zaniepokojeni jego przedłużającym się milczeniem przyjaciele w poniedziałek wezwali do jego mieszkania policję i straż, już nie żył. – To ogromna strata – mówi Jan Zugaj. – Dzieci bardzo to przeżyją, rodzice będą załamani – na pewno będziemy kontynuować działalność naszego Ogniska, ale Mirka trudno będzie zastąpić...
Chóralne laury dla Warszawy i Białegostoku
Chór męski Cantores Minores z Warszawy oraz dziewczęcy chór Schola Cantorum Bialostociensis z Białegostoku triumfowały w IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Oba chóry zdobyły, poza równorzędnymi pierwszymi, jeszcze osiem innych nagród, monopolizując czwartą edycję konkursu. Udany debiut w przeglądzie o takiej randze odnotował też Chór Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie pod kierunkiem Dariusza Stepnowskiego, zdobywając Brązowe Pasmo w kategorii chórów parafialnych.
Rockowania dla MadBee
Łomżyńsko-ostrołęcki zespół MadBee zakwalifikował się do finału II Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rockowania 2017”. Stawkę finalistów łomżyńskiego półfinału dopełniły Bifrost i Mów z Suwałk. Za dwa tygodnie MadBee będzie walczyć w finale o nagrody finansowe, w tym główną w wysokości 5000 zł oraz nagrodę specjalną, koncert w Polskim Radio Białystok. – Jest fantastycznie! – mówi Krzysztof Jodłowski z MadBee. – Nutka niepewności zawsze jest, tym bardziej, że mieliśmy też podmiankę gitarzysty, ale wyszło OK i udało się zakwalifikować! Gwiazdą wieczoru był zespół Proletaryat, który zagrał w Łomży po 23-letniej przerwie.
Chórzyści śpiewają w Łomży
Występy chórów KOE z Sokołowa Podlaskiego oraz Parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie rozpoczęły IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. W drugim dniu konkursu zaprezentuje się kolejnych dziewięć chórów i zespołów wokalnych, walczących o Grand Prix w wysokości 3.000 zł oraz inne, liczne nagrody. Na finał pierwszego dnia wystąpili również poza konkursem gospodarze, łomżyński chór Carmen Fidei pod kierunkiem Michała Rajewskiego, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy tego prestiżowego przeglądu.
SPA czyli Salon Ponętnych Alternatyw
Nie każdy kierownik hotelu ma okazję gościć tajemniczego PREZESA, czyli Szefa wszystkich Szefów, od którego zależy być albo nie być hotelu, którym kieruje. Taka szansa trafia się Hubertowi, kierownikowi hotelu w Zakopanem, który od miesięcy przygotowuje się na tę jakże ważną wizytę.
Pożegnanie muzyka
Rodzina, przyjaciele i muzycy pożegnają dziś Jerzego Zielińskiego. Był pracownikiem szkół muzycznych w Łomży, w Zambrowie, w Kolnie, gdzie naprawiał wszystkie instrumenty. Razem z ojcem i z bratem produkował akordeony na całą Polskę. - Nazwisko „Zieliński” i „Łomża” było na wielu instrumentach, które są też obecnie poza granicami kraju u kolekcjonerów i muzyków – wspomina tragicznie zmarłego Arkadiusz Korytkowski.
Wyjątkowy koncert łomżyńskiej orkiestry
Światowe prawykonanie Koncertu na dwie grupy młodzieży i orkiestrę kameralną koreańskiego kompozytora Eunho Changa było główną, ale nie jedyną, atrakcją czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. W napisanym dla łomżyńskiej orkiestry koncercie wzięli udział uczniowie Szkół Katolickich i został on zarejestrowany w obecności autora. Trwa też sesja nagraniowa kolejnej płyty łomżyńskich filharmoników z udziałem wirtuozów: skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla, którzy wykonali nagrywany Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego. Będzie to płytowa premiera tego dzieła, dlatego świętujący jubileusz 50-lecia pracy twórczej jego kompozytor był również obecny na koncercie.
Wybrani do programu „Niepodległa”
W przyszłym roku Polska obchodzić będzie setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości ma być wiele w całym kraju, także w Łomży i regionie. Część z nich już jest planowana, a pierwsze instytucje zdobyły na jubileuszowe wydarzenia zewnętrzne środki. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży i Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu otrzymają dotacje z ogólnopolskiego programu „Niepodległa”.
Portrety Katarzyny Kostrzeby
– Tak jak maluję prawie 20 lat marzyłam, żeby zrobić taką wystawę tematyczną i w końcu mi się udało – cieszy się Katarzyna Kostrzeba, prezentując w Galerii N wystawę „Portrety”. To głównie obrazy bliskich i znajomych malarki, ukazujące ich charaktery i usposobienie. Są też osoby imponujące pani Katarzynie, jak paraolimpijka Karolina Karwowska z Jedwabnego oraz kobiety – wielkie gwiazdy, które ceni szczególnie.
„Jest taki teatr”
Recital Tamary Kalinowskiej uświetnił jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Artystka słynnej „Piwnicy pod Baranami” zaśpiewała poetyckie ballady swego autorstwa, sięgnęła też po twórczość Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej, jednak słuchacze najżywiej przyjęli premierę piosenki „Jest taki teatr”, opowiadającej o łomżyńskim teatrze i napisanej na jego jubileusz. – Tak zachwycił mnie pomysł, żeby w takim mieście był teatr lalkowy, że po zaproszeniu na jego jubileusz postanowiłam napisać o nim piosenkę – mówi Tamara Kalinowska. – Takich teatrów jest niewiele, a jest to zupełnie inny rodzaj teatru!
Szczęśliwa para Tadeusz i Barbara w „Mam talent!”
Barbara i Tadeusz Walewaczowie z Łomży oczarowali jurorów i publiczność trzeciego odcinka 10. edycji „Mam talent!”. „Człowiek-orkiestra”, który przeszedł trzy udary i wyzdrowiał zakochany we własnej żonie w programie talent-show zagrał i zaśpiewał dla niej. – Myślę, że każda żona chciałby usłyszeć od swojego męża takie słowa – oceniała wzruszona Agnieszka Chylińska. Równie wzruszeni byli pozostali jurorzy - Małgorzata Foremniak i Agustin Egurrola, oraz publiczność, która występ 66-letniego Tadeusza Walewacza nagrodziła gromkimi brawami na stojąco.
Jubileuszowy „Proces” łomżyńskiego teatru
Premiera „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka uświetniła jubileusz 30-lecia Teatru Lalki i Aktora. Medalami, odznakami i dyplomami uznania uhonorowano z tej okazji 14. pracowników, w tym dyrektora Jarosława Antoniuka oraz pracujących w teatrze od samego początku Dorotę Prusaczyk, Grzegorza Korzenieckiego i Przemysława Karwowskiego. Jubileuszową nagrodę od ministra kultury łomżyński teatr otrzymał też jako instytucja. – Jesteśmy jeszcze młodym, jednym z najmłodszych teatrów lalkowych w Polsce, ale już mamy dorobek, którym możemy się szczycić! – podkreślał Jarosław Antoniuk.
Złote Lwy dla Domalewskiego na festiwalu w Gdyni
Debiutancki film fabularny „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, 34-letniego reżysera i scenarzysty rodem z Łomży, zdobył Złote Lwy, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opowieść o pełnej napięć wigilijnej nocy za najlepszy film uznało jury z przewodniczącym Jerzym Antczakiem („Noce i dnie”). Największy i najbardziej prestiżowy przegląd polskiego kina przyniósł absolwentowi SP nr 10 oraz I LO w Łomży sześć nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Odtwórca głównej roli w „Cichej nocy” 31-letni Dawid Ogrodnik (m.in., Tomasz Beksiński w „Ostatniej rodzinie”, najlepszym filmie w Gdyni rok temu) otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską. Takiego historycznego sukcesu, jak skromny i ambitny Piotr Domalewski, nie odniósł dotąd na ogólnopolskim festiwalu filmowym nikt z Łomży. - Dziękuję moim aktorom, mojej rodzinie, rodzicom i rodzeństwu – mówił szczęśliwy zwycięzca.
Sztuka teatralnej i scenograficznej wyobraźni
Scenografię i lalki z przełomowych i najważniejszych spektakli Teatru Lalki i Aktora z ostatnich 14 lat zaprezentowano na wystawie „Sztuka wyobraźni” w Galerii Pod Arkadami. To początek trzydniowych obchodów 30-lecia łomżyńskiego teatru, zaplanowanych na najbliższy weekend. – Zależało nam na tym, żeby była to wystawa ciekawa i różnorodna, pokazująca różne techniki i odmienne podejście do scenografii – podkreśla Przemysław Karwowski – nie tylko kierownik galerii, ale też od 30 lat scenograf TLiA, autor wielu efektownych rozwiązań i lalek, w tym z „Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu” pokazywanych na jubileuszowej wystawie.
Łomżyński „człowiek orkiestra” w „Mam talent!”
Tadeusz Walewacz z Łomży wystąpi w „Mam talent!”. W najbliższą sobotę wykona z żoną Barbarą w programie stacji TVN wielki przebój w romantycznej wersji, walcząc o 3 x tak jurorów: Agnieszki Chylińskiej, Małgorzaty Foremniak i Agustina Egurroli oraz wejście do półfinału. – Pierwsze pytanie było: czy pan kiedykolwiek śpiewał? – mówi Tadeusz Walewacz. – Proszę pana, odpowiadam: nie tylko, że dotąd nie śpiewałem, ale i nie mówiłem, bo jestem po trzech udarach! Wszyscy byli w szoku, bo dla zdrowego człowieka jest to nie do pojęcia, że można czegoś takiego dokonać.