Nagrody starosty łomżyńskiego
Kazimierz Kuskowski, Jan Zieliński, rodzina Lipskich oraz Telewizyjne Studio "Skorpion" to tegoroczni laureaci nagród starosty łomżyńskiego. Są to nagrody przyznane po raz siódmy za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.
Ciąg dalszy afery paliwowej
Przeciwko kolejnym pięciu osobom łomżyńska prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia. Dotyczy to ich udziału w tak zwanej dużej aferze paliwowej. A chodzi o osoby z województwa wielkopolskiego i mazowieckiego. W sprawie badanej przez łomżyńskich prokuratorów wyłudzono nienależny zwrot podatku VAT w sumie na kilkadziesiąt milionów złotych.
Rząd pomoże mieszkańcom podlaskich wsi, którzy ucierpieli wskutek piątkowej nawałnicy
Zadeklarował w Zambrowie premier Jarosław Kaczyński.Dodał, że więcej będzie mógł powiedzieć dopiero po oszacowaniu strat, ponieważ teraz ma rozbieżne informacje na ten temat. Niektórzy mówią o szkodach sięgających o,5 miliona złotych inni - 3,5 miliona. Szef rządu zapewnił jednak, że są rezerwy budżetowe i pomoc do poszkodowanych na pewno dotrze w ciągu kilku najbliższych dni.
Kampania wyborcza w podlaskiem nabiera rozpędu. Czołowi politycy wspierają swoich kandydatów.
Premier powiedział, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie lustracji zostanie prawdopodobnie ogłoszone po 15 maja. Jarosław Kaczyński dodał, że nie widzi powodu, żeby spieszyć się z publikacją. Szef rządu podkreślił, że wszystko odbędzie się w normalnym trybie. "Nie będą tego przyspieszał, ani nie będę tego powstrzymywał" - powiedział. Zapewnił też, że prawo nie zostanie złamane. Trybunał Konstytucyjny uznał część artykułów ustawy lustracyjnej za niezgodne z konstytucją. Zgodnie z tą ustawą, 15 maja mija termin złożenia oświadczeń lustracyjnych. Jarosław Kaczyński oświadczył również, że Prawo i Sprawiedliwość jest za otwarciem archiwów IPN. Na konferencji prasowej w Brańsku na Podlasiu prezes PiS powiedział jednak, że musi dojść do spotkania z przedstawicielami innych partii, by wyjaśnić, czy w tej sprawie panuje jednomyślność.
Pełne ręce roboty mają podlascy energetycy, całą noc usuwali awarie spowodowane wieczorną wichurą
Około 13 tys. gospodarstw w Podlaskiem nie ma prądu - to efekt wichury, która wieczorem przeszła nad północno-wschodnią Polską. Wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. Są duże szkody, 3 osoby zostały ranne. Nad wsią Chodorówka koło Suchowoli wiał tak silny wiatr, że uszkodził 20 domów i budynków gospodarskich. Mieszkańcy twierdzą, że była to trąba powietrzna.
Funkcjonariusz SB - Andrzej S. skazany
"Nie był bezwolną maszyną, ale oficerem SB i sam decydował o swoim zachowaniu" - tak mówił dziś sędzia Mariusz Kurowski uzasadniając wyrok skazujący wobec byłego funkcjonariusza SB - Andrzeja S. Sąd wymierzył mu karę roku i 8 miesięcy więzienia. Nakazał też zapłacić dwóm pokrzywdzonym łącznie 50 tys. złotych.
Salwą z armat uczczono urodziny i imieniny biskupa łomżyńskiego
Trzykrotną salwą armatnią uczcili reprezentanci Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego dzisiejsze imieniny i wczorajsze 71 urodziny biskupa łomżyńskiego, Stanisława Stefanka. Od rana do Pałacu Biskupów Łomżyńskich ciągną setki osób z całej diecezji - parlamentarzyści z woj. podlaskiego i mazowieckiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, ale przede wszystkim liczne rzesze wiernych z najodleglejszych zakątków kurpiowszczyzny. Wszyscy podejmowani są tradycyjnie ciastem, owocami, kawą i herbatą. Goście ofiarują solenizantowi przede wszystkim kwiaty, ale zdarzają się też drobne prezenty.
Profesor Adam Dobroński zapewnia, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB.
"Zaszło nieporozumienie - nigdy nie byłem tajnym współpracownikiem SB" - mówi profesor Adam Dobroński - znany historyk i szef PSL w woj.podlaskim. Komentuje w ten sposób informację podaną przez państwową Komisje Wyborczą w Białymstoku. Według formularza, który prof. Dobroński wypełniał jako kandydat do sejmiku wojewódzkiego jest on tajnym współpracownikiem SB. Profesor wyjaśnia, że poinformował podczas rejestracji kandydatów, o tym, że SB próbowało go werbować, ale on nie podjął współpracy. Wówczas osoba przyjmująca listę kandydatów poinformowała go, że trzeba wypełnić punkt, iż prof. był współpracownikiem, a potem w innym miejscu wyjaśnić co to znaczy - mówi profesor Dobroński. Tak też uczyniłem - dodaje.
Pogotowie strajkowe w szkołach i przedszkolach województwa podlaskiego
Oflagowanie szkół i przedszkoli, wywieszenie informacji z postulatami - tak na razie przebiega pogotowie strajkowe w szkołach i przedszkolach województwa podlaskiego. Na razie nie wiadomo, ile placówek przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale szacunkowo - w całym regionie może być ich ponad 400. Jak zapewniła prezes podlaskiego ZNP - Iraida Tarasiewicz - na razie akcja nie wpłynie na pracę nauczycieli. Matury i lekcje będą się odbywać, ale - jak dodała - jest to przygotowanie do innych działań.
15 pożarów lasów w sobotę. Strażacy apelują o ostrożność
Piękna pogoda sprzyja wypadom za miasto. Odpoczywając w lasach i w okolicach lasów powinniśmy jednak zachować ostrożność - apelują strażacy. W naszym regionie obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka jest bardzo sucha i łatwo zaprószyć ogień. Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali do 15 pożarów w lasach naszego regionu.
Motocykliści, którzy jadą z Wysokiego Mazowieckiego do Mongolii pokonali już 6,5 tys. km.
Po kłopotach w Azerbejdżanie i błyskawicznym przejeździe przez Turkmenistan motocykliści mogą wreszcie odpocząć. Daniel Śliwowski i Grzegorz Urban, którzy w podróż wyruszyli 22 dni temu z Wysokiego Mazowieckiego dotarli już do Uzbekistanu. Do tej pory pokonali już 6500 kilometrów. Daniel i Grzegorz musieli przejechać przez Turkmenistan przez 3 dni. Tylko na tyle dostali wizy turystyczne.
Rozpoczyna się sezon na winniczki
Ponad 100 ton ślimaków trafi z województwa podlaskiego na stoły Francuzów i Włochów. 1 maja rozpoczyna się sezon na winniczki. Na zbiór ślimaków trzeba mieć zezwolenie wojewody. W tym roku wnioski do podlaskiego urzędu wojewódzkiego złożyły 4 firmy z Hajnówki, Sokółki, Augustowa i Piątnicy oraz kilka z kraju. Wojewódzki konserwator przyrody – Barbara Gołowacz mówi, że zbiórka 100 ton winniczka nie zagrozi jego populacji. Skupy będą kupować wyłącznie ślimaki, których średnica muszli jest większa niż 30 mm.
Kilkadziesiąt spraw trafiło na wokandę 24 godzinnych sądów w okręgu łomżyńskim .
70 wniosków rozpoznały dotychczas łomżyńskie sądy w tzw. "przyśpieszonym trybie 24 godzinnym". Sprawy dotyczą drobnych przestępstw - głównie pijanych kierowców.. Większość spraw została osądzona w bardzo szybkim czasie. Nie wszystkie jednak kierowane przez prokuratorów sprawy trafiają na wokandę. Sądy żądają z prokuratury oryginałów dokumentów dotyczących oskarżonych, np. zapytania o karalność lub wyroku sądowego.
Trwa dyskusja na temat lokalizacji pomnika Hanki Bielickiej
Tylko niespełna 40 osób odpowiedziało na apel prezydenta Łomży o udział w internetowej dyskusji na temat lokalizacji pomnika Hanki Bielickiej. Zdecydowana większość internautów chce, by monument najsłynniejszej Łomżynianki stanął na Starym Rynku, lub na ul. Farnej. W tej debacie zabierało głos wielu ludzi spoza Łomży – przedstawiający się jako sympatycy lub wręcz miłośnicy talentu pani Hanki. Był wśród nich m.in. pewien polski rzeźbiarz, który chce sam wykonać dzieło w marmurze i bezpłatnie przekazać je Łomży.
Policja z Zambrowa kontroluje czy mieszkańcy nie kradną prądu
Zambrowska policja prowadzi akcję razem z Zakładem Energetycznym. Odwiedzają mieszkania i prywatne domy wytypowane na podstawie analizy zużycia prądu i rachunków. Bardzo często sygnał do kontroli dają "życzliwi" sąsiedzi. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni policja wykryła dwie kradzieże prądu - w sumie straty Zakładu Energetycznego to prawie 7 tysięcy złotych. Dlatego energetycy poprosili o wsparcie policję.
Wyścig z czasem w Turkmenistanie -czyli c.d wyprawy motocyklistów z Wysokiego Mazowieckiego
Azerbejdżan okazał się pechowym krajem dla uczestników wyprawy motocyklowej z Wysokiego Mazowieckiego do Mongolii. Mieli kłopoty na granicy, w trakcie przejazdu przez kraj i przy jego opuszczaniu. Przez problemy przy przekraczaniu granicy gruzyjsko - azerskiej zakłócony został plan całej wyprawy. Teraz przed Danielem Śliwowskim i Grzegorzem Urbanem kolejne wyzwanie. Przejechać przez kolejny kraj w rekordowym tempie. A wszystko dlatego, że na przejazd przez Turkmenistan motocykliści mają tylko 3 dni, na tyle dostali wizy w tym kraju.
Blokowanie list przed wyborami do sejmiku województwa
Dziś Prawo i Sprawiedliwość, wczoraj Platforma Obywatelska zgłosiły duże bloki wyborcze złożone z kilku komitetów. Większość z 16 komitetów wyborczych przygotowujących się do ponownych wyborów do sejmiku województwa podlaskiego 20 maja, wybrała start w blokach. Ordynacja wyborcza zezwala dwóm lub więcej komitetom zawrzeć umowę o wspólnym podziale mandatów. Dzięki temu głosy oddane na komitety tworzące bloki są sumowane. Bloki wyborcze muszą przekroczyć 15-procentowy próg poparcia.
Wypadek na przejeździe kolejowym Dąbrowa - Łazy
Od 45 minut do 3 godzin opóźnienia miały dziś pociągi kursujące na trasie Białystok - Warszawa. Rano w okolicach Szepietowa doszło do wypadku. Na niestrzeżonym przejeździe w Dąbrowie - Łazach pod pociąg wjechał polonez. Zginął 49-letni kierowca. Nikt z pasażerów pociągu nie ucierpiał.
Setki chętnych do sejmiku
Szesnaście komitetów wyborczych i prawie 800-miuset kandydatów wystartuje w ponownych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego. Dziś popołudniu minął termin uzupełniania braków w dokumentach rejestracyjnych. Wśród zarejestrowanych komitetów są wszystkie liczące się partie polityczne, a oprócz nich m.in. Unia Polityki Realnej z Januszem Korwinem-Mikke, Białoruski Komitet Wyborczy, Piast, Nasze Podlasie czy Podlasie XXI Wieku Krzysztofa Kononowicza.
Problemy z przekroczeniem granicy miała motocyklowa wyprawa do Mongolii
Motocykliści z Wysokiego Mazowieckiego zostali posądzeni o szpiegostwo na granicy Gruzji i Azerbejdżanu. Azerskie służby celne zakwestionowały ich mapy, a dokładnie to jak wytyczone są na nich granice ich kraju. Daniel Śliwowski i Grzegorz Urban wyjechali z Wysokiego Mazowieckiego 13 dni temu. Chcą dojechać motocyklami do Mongolii - problemy na azerskiej granicy to pierwsze spotkanie z poradziecką biurokracją.