Podlascy rolnicy wybierali dziś swoich delegatów do powiatowych izb rolniczych.
Podlascy rolnicy wybierali dziś swoich delegatów do powiatowych izb rolniczych. W Podlaskiem uprawnionych do głosowania w województwie było ponad trzysta tysięcy osób. Do 18-tej głosować mógł każdy kto ma przynajmniej ar ziemi i płaci podatek rolny. W małych gminach rolnicy wybierali tylko jednego delegata, w tych, w których jest powyżej czterech tysięcy hektarów rolniczej ziemi można było zagłosować na dwóch kandydatów.
Stanisław Pietruszyński z Łomży kupił 34 procent akcji Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku
Stanisław Pietruszyński z Łomży kupił ponad 40 tysięcy akcji Podlaskich Zakładów Zbożowych w Białymstoku. To ponad 34 procent akcji tej firmy. Stanisław Pietruszyński był jedyną osobą, która stanęła do przetargu i kupiła akcje Zakładów. Akcje nominalnie warte były 100 złotych jednak Ministerstwo Skarbu Państwa zażądało minimalnej ceny za akcję w kwocie 155 złotych. Po ewentualnym zaakceptowaniu wygrywającego w przetargu Skarb Państwa będzie miał 60 dni na wydanie akcji.
Uwaga na oszustów oferujących pracę za granicą!
Chciał wyjechać do pracy za granicę - w ostatniej chwili odkrył, że pośrednik może być naciągaczem. Jeden z mieszkańców Łomży szukał pracy we Włoszech. Przed wyjazdem postanowił jednak, że sprawdzi swoje przyszłe miejsce pracy. Po kilku telefonach do Włoch i sprawdzeniu firmy w Internecie okazało się, że może to być kolejny nieuczciwy pośrednik. Pan Jacek z Łomży znalazł ofertę firmy z Fosdinovo koło Genui. Miał montować klimatyzację, dostawać 800 euro miesięcznie i mieć zapewnione wyżywienie i nocleg. Postanowił jednak sprawdzić, czy firma rzeczywiście istnieje.
Dyrekcja Zakładu Karnego w Czewonym Borze oferuje za darmo pomoc więźniów w odśnieżaniu
"Jeżeli gmina ma problem z właściwym utrzymaniem stanu ulic albo chodników może otrzymać bezpłatną siłę roboczą" - mówi zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze Tomasz Smoliński. Do dyspozycji samorządów jest ok. 150 skazanych. Za skorzystanie z ich usług nie będzie pobierane wynagrodzenie. Zgodnie z prawem każdy skazany musi co miesiąc odpracować 90 godzin na rzecz samorządu lokalnego.
Instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczą w Łomży zasad korzystania z defibrylatorów.
60 osób przeszkolą w Łomży instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczą zasad pierwszej pomocy i korzystania z defibrylatorów. Cztery takie urządzenia Wielka Orkiestra przekazała: Urzędowi Miasta, Policji, Straży Pożarnej i Parafii Krzyża Świętego. Defibrylator to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu przywraca zaburzony rytm serca - tłumaczy Ania Jakubaszek odpowiedzialna w Wielkiej Orkiestrze za projekt "Jeden Procent Defibrylator".
Ksiądz Adam Szot będzie przewodniczył metropolitalnej komisji historycznej w Białymstoku.
Ksiądz Adam Szot - historyk, wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, dyrektor Archiwum Metropolii Białostockiej będzie przewodniczył Metropolitalnej Komisji Historycznej w Białymstoku. Na tę funkcję powołał go dziś metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski. Arcybiskup spotkał się ze wszystkimi biskupami metropolii białostockiej, biskupem łomżyński Stanisławem Stefankiem wraz z biskupami pomocniczymi Tadeuszem Zawistowskim i biskupem Tadeuszem Bronakowskim, biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem oraz białostockim arcybiskupem seniorem Stanisławem Szymeckim.
Trudne warunki utrzymują się na drogach w całym regionie
Zasypane śniegiem i śliskie drogi - tak jest teraz w całym regionie. W nocy sypał śnieg, i teraz w wielu miejscach województwa też pada. Od godzin wieczornych nie było żadnych wypadków, w których ucierpieliby ludzie. Za to na drodze krajowej nr 61 Grajewo - Stawiski, koło wsi Łubiany zderzyły się 4 tiry. Na śliskiej nawierzchni jedną z ciężarówek zarzuciło, po czym z tyłu i z przodu najechały na nią kolejne. Ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo. Spychacze wyjechały już na podlaskie drogi, lecz na razie, nawet w samym Białymstoku są ulice, po których trudno przejechać. W regionie na wielu drogach leży zajeżdzony śnieg przykryty warstwą świeżego. W dodatku wieje miejscami dość silny wiatr, który nawiewa śnieg z pól. W dzień na szczęscie wg.synoptyków opady śniegu będą przelotne. Wczoraj doszło do trzech poważnych wypadków w naszym regionie.
Podlaski Oddział NFZ prognozuje, że do Warszawy nie wrócą żadne pieniądze z naszego regionu
Żadne pieniądze nie powinny wrócić z Podlasia do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak prognozuje dyrekcja Podlaskiego Oddziału NFZ. Jeszcze miesiąc temu do Warszawy mogło wrócić z naszego regionu 28 milionów złotych. Jak mówi rzecznik NFZ w Białymstoku Jan Mirucki, dzięki pewnym "posunięciom" jest szansa, że te pieniądze zostaną wykorzystane przez podlaskie placówki medyczne. Jest możliwe między innymi dzięki temu, że Podlaski NFZ zgodził się, żeby szpitale mogły przesuwać pieniądze między zakresami świadczeń medycznych: na przykład jeśli w danym szpitalu nie były wykorzystane pieniądze na ortopedii to można było je przeznaczyć na przykład na kardiologię, gdzie były nadwykonania i tych pieniędzy brakowało.
Na 15 lat więzienia skazał Sąd w Łomży 28-letniego Krzysztofa W. za zabójstwo ojczyma
Dramat rozegrał się jesienią 2005 roku w jednym z mieszkań w centrum miasta, przy ul. Senatorskiej. Podczas przyjęcia alkoholowego syn właścicielki mieszkania używając pobitych butelek i noża zabił 45-letniego Wiesława D. Jak ustalono w trakcie procesu, był to efekt 15-letnich waśni pomiędzy mężczyznami, w wyniku których kilka lat wcześniej ojczym uderzył nożem swojego pasierba. "Krzysztof W. działając z zamiarem bezpośrednim zabójstwa Wiesława D. zadał mu wiele ciosów, z których jeden okazał się śmiertelny" -podkreślała prokurautura i sąd.
Nowe wybory w Podlaskiem?
Do 39-ciu wzrosła liczba podlaskich samorządowców, którym może wygasnąć mandat bo spóźnili się ze złożeniem oświadczenia majątkowego lub o działalności gospodarczej współmałżonka. Dotyczy to dwóch burmistrzów, trzech wójtów, 18-tu przewodniczących rad gmin i dwóch przewodniczących rad powiatowych. Tych samorządowców bezpośrednio nadzoruje Urząd Wojewódzki. Natomiast z informacji przesłanych do Urzędu od przewodniczących poszczególnych rad, wynika, że liczba samorządowców, którzy mogą stracić mandat zwiększyła się o kolejnych 14-tu radnych. Jednak, jak podkreśla rzecznik wojewody podlaskiego Mirosław Piontkowski, liczba ta może się zmienić, nawet może być mniejsza.
Służba Ochrony Zabytków zainteresuje się nielegalnym remontem dawnego hotelu "Metropol" w Łomży.
Dzięki interwencji reportera Radia Białystok prawdopodobnie uda się zapobiec nielegalnym pracom konserwatorskim w zabytkowej kamiennicy w Łomży. Okazało się, że jedna z warszawskich firm bez zezwolenia zaczęła remontować budynek dawnego hotelu "Metropol" w Łomży. Sprawą zainteresowała się już Państwowa Służba Ochrony Zabytków. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły przy ul. Giełczyńskiej 11 ma ponad stuletnią historię. Mieścił się tu m.in. bardzo znany na początku zeszłego wieku hotel "Metropol", a po wojnie - m.in. szkoła podstawowa i prywatne sklepy. Od wielu już lat budynek popadał w ruinę. Konserwator zabytków prowadzi wieloletnią korespondencję z mieszkającymi poza Łomżą prywatnymi właścicielami, zmuszając ich do zabezpieczenia obiektu. Każda silniejsza wichura grozi bowiem jego zawaleniem.
OHP w regionie organizuje bezpłatne szkolenia dla młodzieży.
Ochotnicze Hufce Pracy w Białymstoku, Łomży i Suwałkach przygotowały bezpłatne szkolenia dla młodzieży, która ma problemy z odnalezieniem swego miejsca w życiu. Szkolenia przeznaczone są dla osób od 18 do 24 roku życia. Na chętnych czeka 120 miejsc, rekrutacja rozpocznie się pod koniec tygodnia. Zdaniem dyrektor do Spraw Europejskiej Współpracy Międzynarodowej OHP - Elżbiety Dziemianiuk szkolenia są dużą szansą dla młodzieży, która nie potrafi odnaleźć się w życiu społeczno - zawodowym.
Do 25-ciu zwiększyła się liczba samorządowców, którzy mogą stracić mandat.
Do 25-ciu zwiększyła się liczba samorządowców, którzy mogą stracić mandat. Powodem jest niezłożenie w w terminie oświadczeń majątkowych i o działalności gospodarczej współmałżonków. Liczba ta odnosi się tylko do przewodniczących rad gminnych, miejskich i powiatowych oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałka, bo tylko ich bezpośrednio nadzoruje wojewoda. Nie wiadomo na razie ilu w rzeczywistości radnych, poza tymi sprawdzanymi przez wojewodę, złożyło oświadczenia po terminie.
Czy będą ubiegać się o zwrot akcyzy?
Ponad 3 tysiące 800 samochodów sprowadzonych z zagranicy i podlegających akcyzie zarejestrowano od 1 maja 2004 roku w wydziale komunikacji Urzędu Miejskiego w Łomży. Prawdopodobnie jednak nie wszyscy właściciele będą ubiegać się o zwrot podatku.
Ponad 200 razy wyjeżdżali już podlascy strażacy do usuwania skutków wichury
Około 13 tysięcy gospodarstw na Podlasiu nie ma prądu wskutek wiejącego od wczoraj silnego wiatru - informuje Zakład Energetyczny (ZE) Białystok S.A. Najwięcej awarii jest w okolicach łomży i Bielska Podlaskiego. Na Warmi i Mazurach prądu nie ma około 750 gospodarstw domowych w okolicach Giżycka. Zakład Energetyczny Białystok działa na terenie woj. podlaskiego i części województwa warmińsko-mazurskiego.
Do poniedziałku może potrwać usuwanie awarii energetycznych w naszym regionie.
W tej chwili bez prądu w podlaskiem pozostaje około 60 tysięcy odbiorców. Dużo awarii zanotowano w okolicach Bielska Podlaskiego, Łomży, Kolna, Wysokiego Mazowieckiego i Łap. Najgorsza sytuacja jest pod Łomżą. Tam bez prądu pozostaje 24 tysiące mieszkań. Wiatr powoli się uspokaja, ale do Rejonu Energetycznego Łomża cały czas dzwonią osoby, które nie mają prądu - mówi Robert Świderski z Centrum Dyspozytorskiego. Awarie usuwają wszyscy pracownicy Rejonu Energetycznego. Pracują cały czas od późnych godzin nocnych. Niestety nie wszędzie mogą dotrzeć od razu.
Pozrywane linie energetyczne, połamana drzewa, uszkodzone samochody - to skutki wichury w regionie
Strażacy 19 razy wyjeżdżali w nocy do powalonych drzew. Na szczęście padały one głównie na puste w nocy drogi, niestety inaczej było w Białymstoku. W nocy przy ulicy Kozłowej drzewo spadło na stojące na parkingu dwa samochody. Wstępnie straty oszacowano na 8 tys. złotych. Jeszcze więcej pracy niż strażacy mają podlascy energetycy. W nocy liczba gospodarstw pozbawionych prądu wzrosła do 35-ciu tysięcy. Teraz połowę awarii udało się usunąć. Najgorsza sytuacja jest w okolicach Bielska Podlaskiego, Łomży i Białegostoku.
Wojewoda podlaski Jan Dobrzyński odwołany.
Wojewoda podlaski Jan Dobrzyński odwołany ze stanowiska. Powody odwołania nie są na razie znane. Tymczasem jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie nie jest on jedynym wojewodą odwołanym ze stanowiska. MSWiA przygotowuje oficjalne stanowisko w tej sprawie - informuje rzecznik ministerstwa Witold Lisicki. Popołudniu zapowiadana jest konferencja prasowa, na której ma być też przedstawiony nowy wojewoda. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ma nim być Bohdan Paszkowski - sekretarz Rady Miejskiej Białegostoku poprzedniej kadencji.
Kolejna próba sił w sejmiku województwa
Po raz szósty radni sejmiku wojewódzkiego zbierają się dziś w sparwie nowego zarządu województwa. Tym razem jednak nie będą próbować wybrać wicemarszałka i członków zarządu, ale odwołać nowopowołanego marszałka. Opozycja postanowiła złożyć wniosek o odwołanie marszałka elekta Bogusława Dębskiego z PiS. To wspólna inicjatywa PO, PSL i Lewicy i Demokratów.
Samorządowcy tracą mandaty
W siedmiu gminach na Podlasiu mogą być uzupełniające wybory samorządowe z powodu wygaśnięcia mandatu przewodniczących rad. Chodzi o gminy: Czeremcha, Dobrzyniewo Duże, Dziadkowice, Juchnowiec Kościelny, Nowogród, Przytuły i Radziłów. Siedmiu przewodniczących rad gminnych za późno przesłało do wojewody deklaracje majątkowe. Z oświadczeniem spóźniła się też przewodnicząca Rady Powiatu wysokomazowieckiego Dorota Łapiak.