Wyjaśniona tajemnicza sprawa myszy w mleku
Mysz, którą w ubiegłym tygodniu mieszkaniec Olsztyna znalazł w kartonie z mlekiem, nie dostała się tam w procesie produkcji. Tak ponad wszelką wątpliwość wykazała sekcja zwłok gryzonia. Przypomnijmy - mieszkaniec Olsztyna znalazł zwłoki myszy na dnie kartonu z mlekiem. Zaniósł pudełko z zawartością do sanepidu, a ten wycofał ze sklepów mleko z tej samej partii. Przesłał też zwłoki gryzonia do powiatowego lekarza weterynarii w Grajewie, bo mleko wyprodukowała tamtejsza spółdzielnia.
Białostocki IPN oskarża
Pion śledczy IPN w Białymstoku oskarżył trzech byłych milicjantów o przekroczenie uprawnień przy zatrzymaniu działacza "Solidarności" i jego pobicie w czasie internowania 13 grudnia 1981 roku. Przestępstwo to jest traktowane jako zbrodnia komunistyczna.
Remont ulicy Wojska Polskiego w Łomży
Drogowcy przystąpili do frezowania asfaltu i likwidowania głębokich kolein na ulicy Wojska Polskiego. To główna ulica tranzytowa z kierunku Ostrołęki i południowej Polski do Suwałk i przejść granicznych. Jak powiedział nam wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński, każdego dnia przejeżdża tędy około 4 tys. tirów i kilka razy więcej aut osobowych.W bardzo krótkim czasie doprowadziły one do tak głębokiej dewastacji nawierzchni, że grozi ona bezpieczeństwu pojazdów i pieszych. Dlatego miasto musiało znaleźć szybko ponad pół miliona złotych na doraźną modernizację.
Nie rozpoczną się planowane na sierpień prace przy obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy
Planowane na jutro prace przy budowie obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy nie rozpoczną się. O decyzji w tej sprawie poinformował w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia premier Jarosław Kaczyński. Wczoraj Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z wnioskiem o wydanie nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy. To odpowiedź Komisji na list polskiego rządu, w którym wyraził on wolę wznowienia budowy już 1 sierpnia, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków.
Mieszkańcy Łomży przygotowują się do blokowania ulic w proteście przeciwko tirom.
Każdego dnia przez miasto przejeżdża tranzytem ponad 4 tysiące ciężkich samochodów i kilkakrotnie więcej aut osobowych. Zdewastowana jest m.in. ulica Wojska Polskiego przez którą przemieszcza się się cały ruch tranzytowy z kierunku Ostrołęki i południa Polski do Grajewa, Suwałk i przejść granicznych z Litwą. Jej stan jest już na tyle tragiczny, że miasto zmuszone jest do natychmiastowego rozpoczęcia naprawy nawierzchni. Ratusz musi wydać na ten cel ponad pół miliona złotych ze swojej kasy. W rejonie tej ulicy także pękają ściany budynków. Często dochodzi do wypadków drogowych. Od wielu miesięcy mieszkańcy zasypują samorząd i administrację rządową petycjami i apelami o ograniczenie ciężkiego ruchu tranzytowego.
Powiat grajewski poręczył dziesięciomilionowy kredyt miejscowemu szpitalowi
Grajewski szpital uratowany przed upadłością. Placówka, która boryka się z problemami finansowymi będzie mogła zaciągnąć kredyt. Rada powiatu zgodziła się poręczyć kredyt w wysokości 10 milionów złotych. Zarząd podpisał właśnie umowę z bankiem. Radni podjęli taką decyzję ponieważ szpital systematycznie spłaca poprzednie wierzytelności - twierdzi starosta grajewski Jarosław Augustowski.
Kolejni podejrzani w śledztwie dotyczącym wypadku drogowego pod Jeżewem
Już 10 osób usłyszało zarzuty w sprawie wypadku drogowego pod Jeżewem, w którym zginęło 13 osób, w tym 10 białostockich maturzystów. Kolejni podejrzani to m.in. specjaliści od BHP. Dwoje z nich przeprowadzało kontrolę powypadkową w agencji turystycznej "Kosmos", do której należał autokar. Są podejrzani o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, bo podali, że kierowcy mieli ważne badania podczas, gdy w rzeczywistości ich nie mieli - mówi prokurator Beata Michalczuk. Kolejny podejrzany - zdaniem prokuratury - podrobił podpis kierowcy pod dokumentem stwierdzającym, że przeszedł on szkolenie BHP, a takiego szkolenia wcale nie przeszedł.
Prace archeologiczne w starym grodzisku koło Kolna
Gliniane przęśliki oraz dawne wyroby żelazne – znaleźli archeolodzy na stanowisku w Truszkach Zalesiu pod Kolnem. Trwające tam prace archeologiczne mają przede wszystkim przynieść odpowiedź na pytanie kim byli mieszkańcy grodziska. Grodzisko, które jest obecnie największym polem działań archeologicznych na Ziemi Łomżyńskiej zlokalizowane jest na pograniczu mazowiecko-pruskim mogli zatem to być Słowianie, ale również Germani.
Kondolencje z Łomży
"Z bólem serca przyjmujemy tragiczne wiadomości napływające z Francji i łączymy się z rodzinami ofiar i mieszkańcami województwa zachodniopomorskiego w tych trudnych chwilach" - napisał w specjalnym oświadczeniu prezydent Łomży - Jerzy Brzeziński. Wyrazy żalu i ludzkiej solidarności prezydent przekazał także w imieniu mieszkańców miasta. We wszystkich świątyniach diecezji łomżyńskiej na każdej mszy św. wierni modlili w intencji zmarłych w tragicznym wypadku pod Grenoble, a także wszystkich rannych o szczęśliwy i szybki powrót do zdrowia.
Czy Federacja Zielonych brała pieniądze w zamian za niesprzeciwianie się niektórym inwestycjom?
Prokuratura sprawdzi, czy Federacja Zielonych z Białegostoku popełniła przestępstwo. Postępowanie wszczęto po tym, jak dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" w artykule "Zielony interes" napisała, że Zieloni mieli dostawać pieniądze od niektórych firm inwestujących w Białymstoku, w zamian za milczenie i nieoprotestowywanie prowadzonych inwestycji. Rafał Kosno z Federacji Zielonych potwierdził nam, iż w ubiegłym roku na konto stowarzyszenia wpłynęło 55 tysięcy złotych. 40 tysięcy od firmy TK Development, która buduje Galerię Białą oraz 15 tysięcy z Browaru Dojlidy, który prowadzi rozbudowę. Podkreśla jednak, że były to pieniądze za wykonane przez Stowarzyszenie usługi doradcze i ekspertyzy. Gazeta twierdzi, że ekspertyzy były tylko przykrywką, a pieniądze miały zapewnić przychylność Federacji Zielonych w stosunku do inwestycji prowadzonych przez wymienione firmy.
Podlascy samorządowcy dyskutowali o pieniądzach z programu regionalnego
Bardzo mocno studził apetyty Marszałek Województwa Podlaskiego Dariusz Piontkowski na spotkaniu z wójtami, burmistrzami, starostami i prezydentami miast naszego regionu. Dotyczyło ono podziału pieniędzy europejskich z programu regionalnego. W najbliższych siedmiu latach otrzymamy około 640 milionów euro. Jednakże wspólna waluta traci swą wartość do złotego i to już zmniejsza realne środki na inwestycje - powiedział marszałek województwa.
Dilerzy z Wysokiego Mazowieckiego przed sądem
Przed Sądem Okręgowym w Łomży rozpoczął się dziś proces narkotykowych dilerów z okolic Wysokiego Mazowieckiego. Zdaniem prokuratury wprowadzili oni do obiegu znaczne ilości środków odurzających, zarabiając na tym wiele tysięcy złotych. Mają oni od 20-26 lat. Dwóch na rozprawę policyjna eskorta dowiozła z aresztu w Czerwonym Borze. Jeden z nich ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, dlatego poszukując go listem gończym, tę sprawę sąd wyłączył do oddzielnego postępowania. Trójka, która trafiła dziś na ławę oskarżonych łomżyńskiego sądu ma w sumie 19 zarzutów.
Europejska Komisja Petycji za budową dogi przez Łomżę
Zamiast drogi przez Dolinę Rospudy najważniejsza jest budowa drogi alternatywnej przez Łomżę - wynika z raportu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, przedstawionego dziś w Brukseli. W procesie budowy drogi alternatywnej powinna pomóc Polsce Komisja Europejska, która także powinna pomóc władzom Augustowa w pracach nad poprawą bezpieczeństwa drogi w Augustowie - mówi autor raportu Thijs Berman.
Zlot Anek w Łomży
Tylko dziesięć dni zostało do kolejnego Zlotu Anek w Łomży. W dniu swojej patronki - św. Anny nad Narwią mile widziane będą posiadaczki tego imienia z całego kraju. Jak powiedziała Radiu Białystok inicjatorka przedsięwzięcia, dr Anna Jakubowska - także w tym roku atrakcji i niespodzianek nie zabraknie.
Nauczyciele latem szukają pracy - najtrudniej znaleźć ją tym od nauczania początkowego.
Nie wszyscy nauczyciele odpoczywają podczas wakacji. Dla wielu z nich to czas na poszukiwanie pracy. W urzędach pracy w województwie podlaskim zarejestrowanych jest prawie 600-et nauczycieli. Najwięcej z nich - to specjaliści od nauczania początkowego, języków: polskiego i obcych, historii i w-fu. To pokrywa się z danymi, jakie ma Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Ciekawa sytuacja jest z anglistami, bo np. według danych kuratorium pracy szuka prawie 80-ciu specjalistów w tej dziedzinie, ale też 60-ciu dyrektorów podlaskich szkół zgłosiło na nich zapotrzebowanie.
Wszyscy mężczyźni, którzy w połowie czerwca zginęli w tragicznym wypadku pod Klukowem byli pijani.
Od 1,2 do 4,4 promila alkoholu we krwi - mieli mężczyźni, którzy zginęli w tragicznym, czerwcowym wypadku, koło Klukowa na drodze Ciechanowiec-Wysokie Mazowieckie. To było najtragiczniejsze zdarzenie drogowe w podlaskiem w tym roku. Opel wypadł z drogi na zakręcie, wpadł do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Na miejscu zginęło pięciu mężczyzn w wieku od 22-53 lat. Samochód był tak zniszczony, że strażacy nie mogli rozpoznać jego marki.
Dwie osoby ranne po zderzeniu z łosiem
Dwie osoby zostały ranne po tym jak w okolicach Rajgrodu samochód osobowy zderzył sie z łosiem. Do wypadku doszło po 23 niedaleko miejscowości Tama. Pod koła Nissana Primery nagle wbiegł łoś. Kierowca auta próbował hamować, ale nie udało mu się uniknąć zderzenia ze zwierzęciem. Dodatkowo na tył Nissana najechał jadący za nim TIR. Dwie osoby jadące samochodem osobowym są ranne. Łoś zginął.
Tragiczny finał kłótni o miedzę
25 więzienia grozi 69-letniemu rolnikowi Romanowi J. ze wsi Jabłoń Dąbrowa, który śmiertelnie pobił sztachetą 12 lat młodszego sąsiada. Powodem kłótni i bójki mężczyzn był spór o granicę między ich posesjami. Do tragicznych wydarzeń doszło wczoraj. Młodszy z mężczyzn zaczął budować ogrodzenie i zawłaszczył kilkanaście centymetrów gruntów sąsiada. Ten zadał mu kilku ciosów w głowę, sztachetą z gwoździem i oddalił się.
Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Paweł Szabłowski ze wsi Konopki Młode, Zbigniew Klimaszewski z Klimaszy i Alicja Netter z Godlewa Piętaków prowadzą najbezpieczniejsze gospodarstwa rolne w zachodniej części województwa podlaskiego. Oni będą rywalizować o tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w podlaskiem. Do konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" zgłosiło się ponad 40 rolników z terenu działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zambrowie.
Najlepsze gospodarstwo rolne i firma branży rolnej województwa Podlaskiego - Podlaska Agroliga 2007
Znane jest najlepsze gospodarstwo rolne i firma branży rolnej województwa Podlaskiego. Mistrzami Podlaskiej Agroligi 2007 została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Hajnówki i gospodarstwo państwa Zakrzewskich z gminy Poświętne. Jak mówi dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Mirosława Jaroszewicz-Łojewska - wiele gospodarstw skorzystało na wejściu Polski do Unii Europejskiej.