260 księży wysłuchało pouczeń biskupa Stepnowskiego
Wielki Czwartek to w tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego dzień kapłański, który wprowadzono na pamiątkę ostatniej wieczerzy Chrystusa z 12-oma Apostołami. Do Katedry w Łomży przybyło – jak przekazał ksiądz ceremoniarz Krzysztof Chodkowski– 260 kapłanów, żeby na mszy krzyżma odnowić przyrzeczenia ze swoich święceń. Biskup Janusz Stepnowski omawiał znaczenie gospodarcze i symboliczne olejów z oliwek i przekazał księżom wskazówki opinii o sprawach dziejących się w Polsce, Europie, świecie.
Księża urzędnicy z Kurii Diecezjalnej i wykładowcy z Wyższego Seminarium Duchownego zajęli miejsca na prezbiterium, a księża proboszczowie i innych stanowisk wypełnili szczelnie dwa rzędy ław nawy głównej. Mszę krzyżma A.D. 2024 biskup łomżyński koncelebrował z zastępcą biskupem Tadeuszem Bronakowskim, proboszczem Katedry ks. Marianem Mieczkowskim i zgromadzonymi w 500-letniej świątyni duchownymi. Potężne organy zagrzmiały do słów pieśni chóru katedralnego: „Ludu kapłański, ludu królewski, zgromadzenie święte, ludu Boży, śpiewaj Twemu Panu”. Poranną mszę krzyżma odprawiono głównie z udziałem duchownych i zakonnic. Świeckich było niewielu...
Zadaniem kapłanów jest bronić życia
- Ten olej jest bohaterem dzisiejszego poranka – nauczał biskup Janusz Stepnowski, przypominając, że olej tłoczony jest z oliwek, a z chlebem i wodą potrzebny jest ludziom do życia w krajach Morza Śródziemnego. Biskup erudyta posługiwał się określeniami oleju w języku, być może, hebrajskim i tłumaczył je na polski, dzięki czemu słuchacze dowiedzieli się o oleju radości - w przeciwieństwie do szaty żałobnej jak u proroka Izajasza z VIII w. p.n.e., i oleju świętości - znaku błogosławieństwa Boga. Lampki oliwne dawały światło w domach. - Naszym powołaniem, zadaniem jest, aby nieść światło dzisiejszemu światu, nieść nadzieję wbrew (brakowi) nadziei – wspomniał księżom biskup.
W homilii przeplatał wątki, związane z funkcjami oleju, z wątkami z różnych dziedzin życia. Papież Franciszek nazwał Europę starszą niewiastą - Europa potrzebuje ludzi, zastępów nowego życia, aby dać impuls kontynentowi. Zadaniem kapłanów jest bronić życia, „szczególnie tego, które oficjalnie nie narodziło się”. Drugie skonkretyzowane zadanie księży to bronić godności starszych osób, które mają „prawo do naturalnej śmierci, a nie przyspieszonej”. Trzecie zadanie kapłanów to występować w interesie rolników, którzy „żyją z ziemi i dla ziemi”, „bronić ich godziwej egzystencji”. Olej stał się symbolem płodności i bogactwa, a ziemia tłusta jest urodzajna. Oleju w starożytności używano także jako leku – użył go miłosierny Samarytanin po opatrzeniu ran pobitego (Ewangelia Łukasza 10, 25 - 37); jako środka kosmetycznego – na stopy Chrystusa przed ostatnią wieczerzą. Radośnie namaszcza się narzeczoną lub narzeczonego. Olej jest znakiem pokoju i pojednania między ludźmi.
Księża powinni być obrońcami wolnej niedzieli
Biskup Janisz Stepnowski odniósł się do wznowionej batalii o handel w wolną od pracy niedzielę. Mówił, że „u zachodnich sąsiadów niedziela wpisana jest w Konstytucji i nie ma dyskusji. Pan Bóg stworzył 7. dzień nie dla siebie, a dla człowieka, żeby miał czas być ze swoimi, z rodziną, razem”. Dotyczy ta kwestia prawna zwłaszcza kobiet, np. siedzących na kasie, pracujących w magazynach i supermarketach, bo one mają dzieci, męża, matkę, ojca... Inny dzień wolny, w zamian za niedzielę, nie załatwia sprawy, bo wtedy dzieci i pozostali dorośli mają swoje codzienne zajęcia i obowiązki. Księża powinni być obrońcami niedzieli, również ze względu na chwałę Pana, jaką wierni oddają w tym dniu Bogu poprzez uczestnictwo w eucharystycznej ofierze Chrystusa... Kapłani w Katedrze przy ulicy Dwornej odnowili przyrzeczenia, jakie składali w dniach swoich święceń. Potwierdzili, m.in., że chcą pobożnie i z wiarą odprawiać misteria Chrystusa dla uświęcenia ludu; pilnie i mądrze spełniać posługę głoszenia Ewangelii; naśladować Chrystusa i troszczyć się o zbawienie ludzi, nie szukając własnej korzyści. Biskup wezwał również świeckich: „Módlcie się za waszych kapłanów”.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Biskup Janusz Stepnowski z kapłanami w Wielki Czwartek
-
Kapłani odnowili przyrzeczenia, biskup obmył nogi
-
Biskup Stepnowski: „Łatwo rzucić obelgę na każdego z nas”
-
Biskup umywa stopy 12 mężczyznom z Łomży
-
„Lud kapłański, lud królewski...” w Wielki Czwartek w Łomży
-
Msza kapłańska w Wielki Czwartek w pustej Katedrze
-
Wielki Czwartek z Chrystusem i Baumanem