Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyniacy oddali hołd Księdzu Jerzemu Popiełuszce

40 lat temu Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984), duszpasterz robotników w Warszawie, kapelan NSZZ „Solidarność”, został uprowadzony, pobity i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. 19. października 1984 zmasakrowane ciało Księdza Jerzego, może jeszcze żyjącego, esbecy wyrzucili o północy do zalewu na Wiśle z zapory we Włocławku. Odnaleziono je pod koniec października... Po 40 latach od męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego, która wstrząsnęła Warszawą i Polską, działacze „Solidarności” modlili się, złożyli kwiaty, zapalili znicze koło krzyża.

Wysoki, drewniany krzyż znajduje się przy Katedrze na zieleńcu od strony prezbiterium. Ustawiono go 20 lat temu w Łomży, by przypominał współczesnym i przyszłym pokoleniom osobę odważnego Księdza z Żoliborza, na którym suchej nitki nie pozostawiły komunistyczne władze czasów PRL. W tamtejszym kościele pw. świętego Stanisława Kostki Ksiądz Jerzy odprawiał patriotyczne msze za Ojczyznę i w pobliżu tej świątyni został pochowany. Na pogrzeb 3. listopada 1984 przybyły tysiące Polek i Polaków ze stolicy i kraju, np., przyjaciel Księdza Jerzego dr Wojciech Bąkowski z Łomży i Lech Wałęsa z Gdańska. Ksiądz Jerzy, znienawidzony i szykanowany przez reżimowe władze, był szanowany przez robotników, inteligencję i ludność stolicy. A w Łomży ma poświęcony krzyż przy Katedrze i od 2 lat ulicę ks. Jerzego Popiełuszki, biegnącą między Szosą Zambrowską a Zawadzką. 

40 lat po śmierci męczeńskiej Księdza Jerzego Sejm przez aklamacje przyjął uchwałę ze słowami, że jest jednym ze współczesnych bohaterów naszej wolności i stał się symbolem obrony wolności sumienia, godności ludzkiej i praw obywatelskich. W czerwcu 2010 r. ogłoszony Błogosławionym. 

Pamięć o skromnym i szlachetnym Kapłanie
Przy krzyżu z apelem na pionowej belce „Zło dobrem zwyciężaj” położona została nieduża tablica kamienna, na której czytamy: „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Napis pamiątkowy poniżej głosi, że to była XX rocznica męczeńskiej śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki 1984 - Łomża – 2004.

Ksiądz Janusz Kubrak (1947 – 2022) był wiernym przyjacielem łomżyńskiej „Solidarności. Znalazł się razem z ks. Jerzym Popiełuszko w latach 1966-1968 w jednostce wojskowej dla kleryków w Bartoszycach. Młodzieńcza przyjaźń z przyszłym Błogosławionym Księdzem z Żoliborza wywarła na ks. Kubraku niezatarty ślad. W żoliborskim kościele wystawiono także zdjęcie ks. Popiełuszko z ks. Kubrakiem. Doktor Wojciech Bąkowski, który był przed 40 laty na pogrzebie Księdza Jerzego,  przekazał uczestnikom poważnej i skromnej uroczystości przy Katedrze w Łomży wyrazy uznania za „pamięć po czterech dekadach o szlachetnym kapłanie, zasłużonym dla niepodległej Ojczyzny”. Doktor Bąkowski występował w filmie Rafała Wieczyńskiego „Zwycięzcy nie umierają” z 2004 r.

- Ojciec Maksymilian Kolbe w baraku śmierci głodowej, którą wybrał za współwięźnia. Ks. Wicek w baraku chorych na tyfus plamisty- mówił niedawno Doktor. - Kardynał Wyszyński, uwięziony za niezłomność. Ks. Popiełuszko, dręczony za walkę o godność. Jan Paweł II w podroży apostolskiej i jako stary, schorowany człowiek z misją. To są dla nas wzory humanistycznego heroizmu – twierdzi 67-letni dr Bąkowski. - Walczyli o prawdę, którą dał nam Chrystus, że człowiek człowiekowi może być bratem. Symbole walki o sprawiedliwość „przed nieznanym trybunałem”, jak określił postawę poświęcenia życia w świecie ogołoconym z zasad moralnych i człowieczeństwa Jan J. Szczepański.

Męczennik za wolność i praworządność
Przed krzyżem stanęło 6 osób w białych kamizelkach i chustach z nazwą Solidarność oraz znakiem Regionu Mazowsze – z charakterystyczną wierzbą mazowiecką na miedzy między polami. Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę Jego śmierci pokłon oddali działacze Związku: Jolanta K. Kowalewska z Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S”, Natalia Rakowska i emeryt Janusz Wszeborowski z MPWiK, Kazimierz Polkowski z Zarządu Powiatu Łomżyńskiego i ZDP, Piotr Tereszyński z OSM Piątnica, Kazimierz Borkowski z WSPR i Zarządu Oddziału NSZZ „S” w Łomży. Zebrani wspólnie zmówili „Ojcze nasz” i „Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko”, prosząc Boga Miłosiernego o dobro, bezpieczeństwo i pomyślność Ojczyzny w Unii Europejskiej. Ksiądz Grzegorz Kierski przypomniał postać Księdza Jerzego i idee, jakie głosił Męczennik za wolność, suwerenność i praworządność Polski i prawa człowieka, z uwzględnieniem praw do Prawdy. Piątkowe popołudnie Godziny Miłosierdzia było ciche i słoneczne. Poniżej można przeczytać wspomnienia o Księdzu Jerzym dr. Wojciecha Bąkowskiego i związane z tym artykuły.

Przypomnijmy: z kwiatami pamięci i wdzięczności na grób Księdza Jerzego do Warszawy jeździli wcześniej, np., Janusz Żebrowski z Komisji Oświaty i Wychowania, Andrzej Kiełczewski z Pepees.

- Ksiądz Jerzy to wybitny Polak, walczący o naszą niepodległość, demokrację w Ojczyźnie, prawa człowieka i obywatela – wspomina uczestnik wyjazdów do stolicy Kazimierz Borkowski z WSPR.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
pt, 18 października 2024 16:53
Data ostatniej edycji: nie, 20 października 2024 23:34:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę