Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Profesor Hall opowiadał o Dmowskim w Drozdowie

Profesor Aleksander Hall (historyk, opozycjonista Ruchu Młodej Polski, polityk lat 90.) wygłosił w dworze Lutosławskich w Drozdowie wykład pt. „Dmowski i jego czasy”. - Nasze Muzeum wydało reprint wspomnień ostatniej dziedziczki Drozdowa Marii z Lutosławskich Niklewiczowej pt. „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim”, w znakomitym opracowaniu historycznym prof. Tomasza Witucha – wyjaśnia dyrektor Ewa Sznejder z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich po spotkaniu z udziałem wnuczki Marii Niklewiczowej - Marty Niklewicz i jej męża Jana Dworaka.

Temat spotkania i reprint „Pana Romana” zainteresowały gości z Łomży, Białegostoku i Warszawy, m.in., senatora PiS Marka Komorowskiego i starostę łomżyńskiego Lecha Szabłowskiego. Pamięć o Dmowskim, twórcy Narodowej Demokracji i współtwórcy odzyskania Niepodległości, to zasługa również Marii Niklewiczowej (1888 – 1979), córki cenionego filozofa Wincentego Lutosławskiego i znanej poetki, dziennikarki z Hiszpanii Sofii Casanova. Dyrektor Sznejder przypomniała, że Maria  Niklewiczowa spisała wspomnienia 6 lat po śmierci Dmowskiego (1939). Gdy Polska po II wojnie znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, rękopis dopiero w latach 70. dla uchronienia trafił do Biblioteki PAN w Krakowie, aby mogli zapoznać się z tekstem historycy. Pani Maria przechowała pieczęć, którą Dmowski sygnował traktat wersalski w 1919 r. Dzięki temu, wyjątkowo symboliczna pamiątka historyczna przetrwała w zbiorach Rodziny Niklewiczów. Pani Maria ocaliła przed zniszczeniem dolny dwór w Drozdowie – wykupiła go przed wojną, a pod koniec życia sprzedała Państwu, zastrzegając, że przeznaczeniem budynku ma być obiekt służący kulturze.

Potrafił krytycznie patrzeć na naród polski

Profesor Hall przedstawił biografię Romana Dmowskiego i jego poglądy polityczne na tle czasów, w których żył polityk, należący do zaszczytnego i obdarzonego szacunkiem pokoleń Polaków kręgu Ojców Niepodległości. Profesor zaproponował perspektywę współczesną Dmowskiemu, który żył i działał w kilku epokach historii: zaborów rosyjskiego, pruskiego, austriackiego; I wojny światowej; okresu wojny z bolszewikami, kiedy państwowość po 123 latach niewoli była ponownie zagrożona; sporów politycznych w trakcie kształtowania się ustroju II Rzeczpospolitej XX-lecia 1918 – 1939.

Profesor Hall oparł się w rozważaniach, m.in., na listach działaczy Endecji. Dmowski jawił się jako polityk, który dla dobra młodego państwa nie rywalizował o władzę z Józefem Piłsudskim, mimo że posłowie ND mieli w wielu regionach kraju silne poparcie. Dla stabilizacji ustrojowej w RP odsunął na bok swoje ambicje polityczne. Potrafił krytycznie patrzeć na kochany naród, bez mitomanii oraz tromtadracji. Cechował go racjonalny pragmatyzm i umiał poddać swoje poglądy rewizji, zależnie od aktualnej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Postawił w sojuszach na Rosję, gdyż ocenił, że Rosja jako mocarstwo zaborcze może obywać się bez Pomorza, Wielkopolski i Śląska, a Prusy / Niemcy tereny wokół Mazowsza traktują jako własne... Słuszności poglądu Dmowskiego dowiodła II wojna, wywołana przez Hitlera, stawiającego na ostrzu noża kwestię Gdańska i korytarza z Prus.

Reprint do kupienia w sklepiku lub wysyłkowo

Postać Marii Niklewiczowej przybliżył historyk Muzeum Przyrody Dworu Lutosławskich Tomasz Szymański – dorastała na początku XX w. w dostatku, otoczona miłością bliskich, w intelektualnej atmosferze salonu krakowskiego, gdzie gospodarzami byli znakomici rodzice: ceniony wykładowca uniwersytecki i znana reporterka do dziś wydawanego w Madrycie dziennika „El Pais”. Pani Maria wspomnienia o Dmowskim napisała piękną, literacką polszczyzną, przytaczając wiele anegdotek o Panu Romanie, który miał poczucie humoru, lecz charakterystyczne dla niepoślednich osobowości.

Uczestnicy spotkania z prof. Aleksandrem Hallem mieli możliwość zakupienia reprintu wspomnień Marii Niklewiczowej za 65 zł. Zainteresowani interesującym wydawnictwem mogą również nabyć je w Muzeum lub zamówić wysyłkowo, pisząc na adres e-mail: wysylka@muzeum-drozdowo.pl .

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę