środa, 28 czerwca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Uniwersytet Złotego Wieku WSA w Łomży otworzył podwoje

Po wakacyjnej przerwie 16. raz inaugurowała działalność placówka, stworzona z myślą o seniorach łomżyńskich, z których około 80 w samo południe uczestniczyło w wykładzie dr. Tadeusz Nowaka o relacjach między ludźmi od starożytności po współczesność. Po dawnym hymnie „Gaude Mater, Polonia” z nagrania seniorzy z animuszem śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” z akompaniamentem akordeonu i wysłuchali przemówień powitalnych: rektora Wyższej szkoły Agrobiznesu i UZW w jednej osobie Romana Englera, prezeski zarządu Uniwersytetu Złotego Wieku Heleny Polewaczyk oraz Bożeny Święszkowskiej, od początku koordynującej działania studentów emerytów z UZW.

16. inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku Bożena Święszkowska nazwała „uroczystością sercową”. - Czekaliśmy na dzisiejsze spotkanie, z przyjemnością na siebie patrzymy co roku – powiedziała z uśmiechem w auli WSA. - Razem tworzymy dużą akademicką rodzinę.
- Witam po wakacjach, wszystkich: nie słyszałem o złych przypadkach, które by spotkały naszych studentów – przemawiał rektor Roman Engler, wyróżniając studentów Uniwersytetu Złotego Wieku spośród braci studenckiej WSA za punktualność i zdyscyplinowanie. Przypomniał, że miał 42 lata, kiedy powstawała zakładana przez niego uczelnia i rodziły się dzieci, które są studentami, i zaprosił na inaugurację roku akademickiego 22. października. Mimo niżu demograficznego, wyjazdów do pracy za granicą młodzieży i obniżenia prestiżu studiów wyższych, które kiedyś oznaczały wyższe wynagrodzenie i pierwszeństwo w podjęciu pracy – pierwszy rok w WSA zacznie 275 żaków, co jest porównywalne z liczbą przyjętych na studia rok wcześniej. Poinformował, że w LO, Technikum Informatycznym i Gimnazjum łącznie uczy się około 300 adeptów, zaś władze WSA przymierzają się do stworzenia szkoły marzeń, podstawowej, dwujęzycznej, bez zadań do domu i z zabronionymi korepetycjami. To wstęp do uruchomienia w Łomży LO dwujęzycznego z maturą międzynarodową.
Prezes Helena Polewaczyk promieniała z radości po wakacjach, witając koleżanki w wieku lat 60, 70 czy 80, bo kolegów było zaledwie kilku. - Jeśli kochasz życie, nie trać czasu, bo z czasu składa się życie – radziła dobrotliwie studentom. Przeczytała artykuł o tyczkarzu, olimpijczyku z Moskwy Wojciechu Kozakiewiczu, który z małżonką zachęcił do ruchu i ćwiczeń swoją mamę. Zachęcała do udziału w wykładach UZW dla rozruszania szarych komórek oraz ćwiczenia z Daniela Bagińską w SP nr 7 we wtorki i czwartki o godz. 19. przez około godzinę, zaś. Andrzej Frołow zaprosił na jogę. Następne spotkanie Uniwersytetu Złotego Wieku odbędzie się we wtorek, 8. listopada, o godz. 12. 

Mirosław R. Derewońko

160812043547.png
Helena Polewaczyk, prezes zarządu UZW w WSA
Wietrzne początki roku akademickiego seniorów
Rektor WSA w Łomży Roman Engler w drodze na inaugurację
Bożena Święszkowska, koordynatorka USW w WSA
Arkadiusz Korytkowski gra na akordeonie hymn Polski
Rektor WSA w Łomży Roman Engler
Dr Tadeusz Nowak
cz
wt, 04 października 2016 15:18
Data ostatniej edycji: 2016-10-05 08:14:40

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0