Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Instytut Medyczny PWSIiP świętuje jubileusz 10-lecia

- Jest mi niezmiernie miło, że mogłam po tylu latach wrócić do naszej uczelni, zdając sobie sprawę z szybkiego upływu czasu i działań, które kiedyś raczkowały, a po latach stały się rzeczywistością nowych dyrektorów, asystentów i studentów – dziękowała wzruszona prof. dr. hab. med. Elżbieta Krajewska – Kułak, pierwsza dyrektor Instytutu Medycznego PWSIiP w Łomży, który świętuje 10-lecie. W Instytucie zorganizowano uroczystość i konferencję naukowo-szkoleniową „Zdrowie w XXI w.” z udziałem uznanych naukowców i prelegentów w 3 sesjach: o wyzwaniach współczesnej medycyny, opiece w geriatrii i chorobach przewlekłych oraz zdrowiu i urodzie w naszej epoce.

- Jubileusz to okazja do podsumowań, refleksji i wspomnień – witała gości dr nauk med. Barbara Jankowiak, obecna dyrektor Instytutu Medycznego, prezentująca w pomysłowej i klarownej formie minioną dekadę. Przypomniała 21. grudnia 2004 r., kiedy pierwszy rektor PWSIiP prof. Kazimierz Pieńkowski powołał ówczesny Instytut Pielęgniarstwa i start kierunku pielęgniarstwo I st. z niecałą setką żaków w 2005 roku, w połowie na studiach stacjonarnych, a w połowie na niestacjonarnych.

Dekada Instytutu w telegraficznym skrócie
Rok emocji 2006: uczelnię odwiedza zespół wizytujący Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Wyższego. Rok 2007 to aktywność: powstaje studenckie koło naukowe, inicjujące konkursy i akcje, jak w szpitalu dla dzieci, i pierwsze czepkowanie. W roku 2008 powstaje kierunek kosmetologii, w 2009 Instytut Medyczny PWSIiP otrzymuje imię patronki Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. W 2010 ma ponad 700 studentów, organizuje ogólnopolskie mistrzostwa makijażu fantazyjnego ph. „W krainie baśni” (kolejne edycje to: „Kobieta kwiat” „Cztery pory roku”). Rozgłosu nabiera akcja  „Kwiat kobiecości”, której koordynatorką jest kosmetolog Grażyna Misiuta. W tym samym roku odchodzi założycielka Instytutu, na jej miejsce przychodzi dr Barbara Jankowiak z zastępczyniami: Beatą Kowalewską i Agatą Gołębiewską, potem z Hanną Rolką. W 2011 Instytut wzbogaca się o dietetykę, w 2012 - o fizjoterapię, w 2013 otrzymuje akredytację na kolejne 4 lata pielęgniarstwa I i II st. To rok odejścia wieloletniej zastępczyni dyrektora - Krystyny Wróblewskiej. Współpracuje z zagranicą – student Mateusz Klimiuk był w Indiach, inni w Hiszpanii czy na Majorce. Instytut ma „swojego” dr habilitowanego, sześciu doktorów i sześć monografii, 15 konferencji organizowanych i współorganizowanych. Zatrudnia 40 pracowników etatowych i prawie 120 na umowach zlecenie. Obecnie studiuje 496 żaków, zaś absolwentów jest 1361, o czym z dumą informował rektor Robert Charmas. - Cieszę się, że tego się nie zgubiło, nie zaprzepaściło – mówiła prof. Krajewska – Kułak.

Onkolodzy XXI w. zalecają dietę, ruch, niepalenie 
O teraźniejszości Instytutu opowiadała filmowa relacja dokumentalna studentki Mileny Surgiewicz. Studenci i pracownicy odpowiadali na pytania i dopowiadali urwane z nagła zdania, dzięki czemu powstał zbiorowy portret społeczności. Można było się dowiedzieć, że wykładowcy są wymagający i sympatyczni, że nie brak sprzętu, że studenci są ambitni, pracowici i uśmiechnięci, zaś wszystkich wyróżnia: sumienność, rzetelność i obowiązkowość. Prezydent Mariusz Chrzanowski pogratulował mocnej oferty kształcenia w Instytucie i życzył doczekania tytułu Akademii Łomżyńskiej. Poseł RP Bernadeta Krynicka przywołała aforyzm Stanisława Jerzego Leca: „nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi”, przywołując liczne obowiązki, jakie ma usługodawca względem pacjentów.
Na temat onkologii XXI w. głosił prelekcję prof. dr. hab. med. Marek Wojtukiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W jego przekonaniu, badania molekularne i genetyka mają olbrzymi wpływ na rozwój wydarzeń. Jednak to nie proteomika czy metabolomika zdeterminują profilaktykę w walce z rakiem. - Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, czyli przestrzeganie zasad racjonalnego życia: zdrowia dieta, ruch fizyczny, niedoprowadzanie do otyłości, szczepienia – mówił specjalista. - O podstawowych zasadach: nienadużywania alkoholu i niepalenia papierosów to chyba wszyscy wiedzą. Upraszczając: około 10 procent ludzi ma układy enzymatyczne, pozwalające na bezkarne palenie. Niestety, pozostałe 90 procent populacji ryzykuje zachorowaniem na raka, zwłaszcza płuc. A do 10-lecia Instytutu Medycznego dodam, że jego działalność ma znaczenie nie tylko dla jakości kształcenia, ale i dla środowiska łomżyńskiego, mogącego rozwijać się na miarę swych możliwości.
Gratulacje wystosowali, m.in.: prof. Kazimierz Pieńkowski, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister nauki Jarosław Gowin, rektor Uniwersytetu Medycznego w Grodnie Wiktor Śnieżycki oraz rektor UM w Białymstoku prof. Jacek Nikliński. W imieniu absolwentów za wykształcenie i rozwój osobowości dziękowała Halina Mlonka, pracownik dydaktyczny 10-letniego Instytutu Medycznego.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę