Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 21 lutego 2025 napisz DONOS@

Brak jasności co do Centrum Integracji Cudzoziemców

Co dalej z utworzeniem w Łomży Centrum Integracji Cudzoziemców? Czy marszałek podlaski Łukasz Prokorym poszuka innej instytucji do prowadzenia CIC przy innej ulicy? Czy Marszałek lub Rzecznik skomentuje, jaka jest przyszłość CIC w Łomży - z perspektywy prawa? Co w chwili, gdyby Rada Miasta Łomża przyjęła uchwałę ze sprzeciwem przeciwko lokalizacji CIC w Łomży? - Portal Regionalny 4lomza.pl zadał pytania Małgorzacie Półtorak, rzecznik marszałka Prokoryma.

Nadesłaną do Redakcji 19. lutego 2025 r. odpowiedź rzecznika marszałka podlaskiego publikujemy w całości. „Projekt w zakresie tworzenia Centrum Integracji Cudzoziemców w Białymstoku, Łomży i Suwałkach w założeniu ma być realizowany od 1 kwietnia 2025 r. Na ten moment nie została zawarta umowa o dofinansowanie tego projektu. Źródłem finansowania projektu są środki UE – Fundusz Azylu Migracji i Integracji. Przedsięwzięcie ma być realizowane w partnerstwie następujących podmiotów: Województwo Podlaskie (WUP w Białymstoku), Wojewoda Podlaski, Caritas Archidiecezji Białostockiej, Caritas Diecezji Ełckiej, Fundacja Vita Familiae. Aktualnie nie są realizowane żadne działania związane z utworzeniem tych Centrów. ”. 

Czy będzie dodatkowy nabór na operatora CIC?

Według zamiarów rządu Donalda Tuska, tworzenie Centrów Integracji Cudzoziemców dotyczy 49 miast do 1999 r. wojewódzkich, tak jak Łomża i Suwałki. W zapytaniach do Marszałka Prokoryma ukazaliśmy sytuację w mieście nad Narwią skrótowo: że powstaniu CIC w  Łomży sprzeciwiało się około 550 mieszkańców, podpisanych pod petycją (link) – liczba ta na godzinę 16. 30 w czwartek, 20. lutego wynosi ponad 800. Sprzeciwia się Klub Radnych Prezydenta i Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a Kuria Diecezjalna wydała we wtorek oświadczenie, że nie da budynku na CIC.

Przeciwnicy CIC argumentują protesty obawami o bezpieczeństwo, w ich przekonaniu – zagrożone, ze względu na zwiększoną migrację cudzoziemców. Zwolennicy argumentują, że cudzoziemcy i tak są, że CIC to nie ośrodek mieszkalny dla uchodźców, natomiast potrzebna jest instytucja, zajmująca się sprawami obcokrajowców w Łomży, nie tylko z Ukrainy. Problematyka celowości powstawania CIC jest tak rozległa i złożona, dotycząca sytuacji w Polsce, Europie i świecie, że w tym artykule nie zostanie podjęta. Natomiast po mieście rozeszły się pogłoski, że CIC mogłoby zostać utworzone przy innej ulicy, ewentualnie przez całkiem inne podmioty niż kościelne, jak Caritas i Vita Familiae.

Z ciekawości zapytaliśmy sondażowo dwa podmioty, rozumiejąc, że w Łomży działa ich znacznie więcej. Dyrektor Biura NOT Piotr Grabani twierdzi, że nie planuje udziału w ewentualnym naborze na operatora CIC, gdyby Fundacja Vita Familiae nie prowadziła CIC. Podobnie kierownik ŁOWES Tomasz Wróblewski z Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej nie planuje startu w naborze. Z upoważnienia marszałka liderem do CIC w województwie podlaskim jest Wojewódzki Urząd Pracy.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę