Pracowite 5 lat 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
- My, żołnierze tego Pułku, stacjonującego w Łomży i Białej Podlaskiej, mamy świadomość ciężaru, jaki na nas spoczywa. Świadomość tego, do czego się szkolimy, według jakich kanonów służymy Ojczyźnie, społeczeństwu i państwu – mówił pułkownik Paweł Gałązka na Starym Rynku w Łomży. W poniedziałkowy wieczór dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego skierował słowa do żołnierzy, mieszkańców i gości. Zaapelował, aby razem tworzyć wspólnotę „właściwych, patriotycznych postaw” i spłacać dług wobec żołnierzy 33. Pułku Piechoty i wszystkich walczących za odradzającą się Polskę. Capstrzykiem – przemarszem m.in. Aleją Legionów, gdzie od ponad 100 lat są koszary wojskowe, 18. Pułk uświetnił swoje święto 14. sierpnia i Święto Wojska Polskiego. 15. sierpnia na defiladzie w Warszawie będzie też sztandar 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
W przededniu łomżyńskich i państwowych uroczystości płk Paweł Gałązka przybliża realia służby i pracy 18. Pułku. - Nasz Pułk jest w stanie zrealizować większość zadań, w zakresie zabezpieczenia logistycznego, jakie wyznaczają przełożeni – opowiada dowódca. - Bieżące zadania transportowe, w tym ciężki sprzęt, środki materiałowe, zabezpieczenie socjalno-bytowe i techniczne w Garnizonie Łomża. Obsługa warsztatów, gdzie naprawiamy pojazdy i broń, to jeden z pododdziałów. W ciągu 5 lat najnowszej historii personel 18. Pułku powiększył się kilkunastokrotnie, osiągając stan ok. 1 000 żołnierzy, w tym ok. 10 % kobiet, i pracowników cywilnych. W Łomży Pułk ma dowództwo, sztab, batalion remontowy, batalion zabezpieczenia i grupę zabezpieczenia medycznego, zaś w Białej Podlaskiej batalion transportowy. Żołnierze szeregowi przychodzą po szkoleniach: podstawowym i specjalistycznym i badaniach lekarskich, aby zostać żołnierzami zawodowymi. Podoficerowie są po kursie bazowym lub z rezerw, a oficerowie to absolwenci szkół wojskowych w: Warszawie, Wrocławiu i Dęblinie.
Wydarzenia
Z 5-letniej historii 18. Pułku dowódca za najważniejsze uważa wyznaczenie go we wrześniu 2019 r. do formowania Pułku. „Gazeta Bezcenna” i portal 4lomza.pl relacjonowały 2 lata później wręczenie sztandaru 18. Pułku dowódcy przez ówczesnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 18. Pułk nosi imię generała brygady Mariana Raganowicza, który dowodził obroną Łomży przed armią sowiecką na fortach w Piątnicy w 1920 r. i walczył z Niemcami we wrześniu 1939 r. Pułk miał 2 sztandary z okresu walk w 20-leciu, które pod koniec lat 50. znalazły się w Muzeum WP w Warszawie. Istotne dla tożsamości i identyfikacji z wartościami patriotycznymi są proporce dla dowódcy i batalionów.
Poważne są inwestycje, m.in.: budowa hali do napraw ciężkiego sprzętu z zapleczem szkoleniowo-administracyjnym, magazynu wielobranżowego oraz będącej w fazie planowania stołówki żołnierskiej, placów i dróg. - Możemy być dumni z nadania 18. Pułkowi certyfikatu, według standardów NATO – wylicza płk Paweł Gałązka. Kończy się budowa bloku wojskowego przy ul. Rubinowej dla około 40 rodzin, z możliwością przyznania kwater internatowych żołnierzom spoza Łomży: Czerwonego Boru i Kolna. W 18. Pułku prowadzone są szkolenia, zgodnie z planem: tematyczne, poligonowe, rezerwistów, podstawowe i specjalistyczne do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 18. Pułk podjął współpracę z Zespołem Szkół w Ciechanowcu i „Ekonomikiem” w Łomży, gdzie powstały klasy mundurowe, i ze szkołami branżowymi: „Staszicówką” w Łomży i w Dąbrowie Białostockiej.
Tradycja
W Hali Kultury od 8. do 22. sierpnia można oglądać wystawę na temat dziejów 33. Pułku Piechoty, którego tradycję odziedziczył i kultywuje 18. Pułk. Pamiętna była wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim 3 lata temu o 33. PP z eksponatami ze zbiorów: MP-M, 18. Pułku, Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie, kolekcjonerów i prywatnych: Danuty Waśko, Artura Rafałowskiego, Andrzeja Gałązki, Zdzisława Kalinko, Kazimierza Szczechury. Kuratorem i autorem ekspozycji był historyk Adam Sokołowski z Muzeum. 40-lecie ma świętować Galeria N w Klubie Garnizonowym, gdzie kierownikiem jest ppłk rez. Ryszard Matuszewski, wspierany przez Izabelę Cierpikowską. Na parterze budynku po kantynie po remoncie powstała Sala Tradycji, w której kustoszem był żołnierz rezerwy śp. Andrzej Soszyński (+ 60): zaaranżowaną wystawę archiwalną udostępnia się uczniom, żołnierzom i gościom Pułku. Planowane są prelekcje i projekcje filmów. Wkrótce będzie powołany kustosz, mogący powiększyć zbiory o następne eksponaty z dziejów Wojska w Łomży.
Od prawie 2 lat śpiewa zespół wokalny My z Łomży, pod kierunkiem Sławomira Maliszewskiego, doceniany na przeglądach artystycznych w Lublińcu i Malborku. W skład zespołu wchodzą: kpr. Marcin Kłos, kpr. Bartosz Rafałowski, szer. Tomasz Wiśniewski, Pani Martyna Jankowska, Pani Katarzyna Śledziewska, Pani Izabela Cierpikowska. Łomżyniak szeregowy Tomasz Wiśniewski wyśpiewał 3. miejsce na przeglądzie w Bydgoszczy. Laury zdobywają sportowcy 18. Pułku, m.in., w biegach przełajowych na mistrzostwach Wojska Polskiego, reprezentując także 18. Dywizję: st. szer. Arkadiusz Borkowski i szer. Weronika Kulawczyk. Kucharz szer. Paulina Garbacik razem z reprezentacją kucharzy WP zdobyła brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKA w Stuttgarcie w 2024 r.
Na misjach
Dotychczasowy zastępca dowódcy 18. Pułku ppłk Krzysztof Rabek awansował na pułkownika i został powołany do służby w dowództwie 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, do której należy 18. Pułk. Na misjach zagranicznych służą w PKW, m.in., por. Dariusz Czartoryski w Rumunii, sierż. Daniel Tyśkiewicz w Libanie. Przypomnijmy, że w Iraku służył w 2. połowie 2022 r. major Daniel Mazur, będąc ambasadorem 18. Pułku, Łomży, Powiatu Łomżyńskiego (major był na 5 misjach, w tym w Afganistanie i Kosowie na Bałkanach). Płk Paweł Gałązka jest też misjonarzem, jak mówią o sobie uczestnicy misji: pełnił służbę w Afganistanie w X zmianie PKW w latach 2011 / 2012. W historii 18. Pułku data 18. lutego 2024 r. zapisze się złotą czcionką, gdyż żołnierze uczestniczyli w honorowej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W dowód uznania za służbę, pracę i wsparcie 18. Pułku żołnierze, pracownicy, ludzie zasłużeni otrzymali ok. 70 odznak pamiątkowych, honorowych 18. Pułku. Po płk. Rabku, kapitule przewodniczy p.o. zastępcy dowódcy płk Henryk Oleksy.
Świątecznie
Dowódca 18. Pułku dziękował mieszkańcom i władzom Łomży i Powiatu Łomżyńskiego za dobrą współpracę, przychylność, ciepło i okazywaną żołnierzom sympatię. Żołnierzom życzył szczęścia żołnierskiego, bezpieczeństwa na służbie, zwłaszcza na wschodniej granicy, i rozwoju macierzystej jednostki. Wszystkim podziękował za wspólne, pracowite 5 lat w 18. Pułku. Przypomnijmy, że od razu po powstaniu 18. Pułku starosta Lech Szabłowski przekazał ok. 10 hektarów gruntów Skarbu Państwa w zarządzie starosty na poligon po obu stronach Narwi między Nowogrodem a Szablakiem – Pułk pozyskał następne 50 ha na ćwiczenia wojsk, także z armii NATO. Dwie ulice: Miastkowska i 11. listopada z rondem mają być przebudowane jako ulice o charakterze obronnym (dojazd do poligonu).
Dowódca w Święto 18. Pułku 14. sierpnia wręczy na Starym Rynku o godz. 11. listy gratulacyjne, medale, odznaczenia i nagrody – po mszy o godz. 10. w Katedrze. Tradycyjnie zostały zapalone 13. sierpnia znicze i złożone kwiaty na grobach dowódców i żołnierzy 33. Pułku na starym cmentarzu. W Święto Wojska Polskiego 15. sierpnia o godz. 9. Apel Pamięci przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II; o godz. 10. – msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego w Katedrze; w godz. 12. - 18. - Piknik Militarny „Wojsko na swojsko” w Parku Jana Pawła II przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ps. Dziękujemy Pani por. Natalii Fiedoruk za pomoc w zebraniu informacji do artykułu o 18. Pułku.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146