Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 18 lipca 2025 napisz DONOS@

Komoda sprzed stulecia pamięta dwór w Jeziorku

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich konsekwentnie kompletuje stylowe wyposażenie, aby jak najwierniej i najładniej wyglądały wnętrza zabytkowego budynku. - Od mieszkanki Gminy Piątnica za symboliczną kwotę odkupiliśmy komodę drewnianą z 6-oma szufladami, eksponat z początków XX wieku, ślad po przeszłości ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej – informuje kulturoznawczyni Ewa Sznejder, dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Zabytkowa komoda ma ciekawą historię i pamięta mieszkańców dworu Schirmerów w Jeziorku, gdzie była wyposażeniem.

- Właściciele dworu w Jeziorku Państwo Schirmerowie podarowali ten mebel jako prezent ślubny w 1924 r. małżeństwu, pracującemu w majątku – przybliża dzieje komody Ewa Sznejder. - Natomiast potomkowie małżeństwa sprzed wojny zachowali komodę aż do naszych czasów. Komoda, wysoka na około półtora metra i około półmetrowej szerokości jest w dość dobrym stanie, jednak wymagać będzie prac renowacyjnych, aby wyglądem mogła harmonizować z naszymi eleganckim wnętrzami.

 

Wystawa o ziemiaństwie i dworach Ziemi Łomżyńskiej 

Warto przypomnieć, że za kadencji dyrektor Ewy Sznejder i starosty Lecha M. Szabłowskiego dwór w Drozdowie z roku na rok zmienia się nie do poznania, zasłużenie odzyskując dawny blask, dzięki licznym  i gruntownym pracom remontowym, o których po częstokroć pisaliśmy w 4lomza.pl (linki poniżej). Komoda wzbogaciła wystawę o Rodzie Lutosławskich, a jednocześnie obudziła też czułe wspomnienia w Marcinie Konradzie Schirmerze: jego ojciec Jerzy Schirmer i dziadek pochodzili z majątku w Jeziorku – czyli byli sąsiadami Lutosławskich. Marcin Konrad Schirmer jest historykiem sztuki, należy do Rady Muzeum w Drozdowie,  i w 2007 r. wydał szczegółową monografię „Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży” (poniżej link do artykułu Portalu 4lomza.pl o jego wizycie z tatą sprzed 15 lat w Muzeum w Drozdowie). - Przygotowujemy wystawę o ziemiaństwie na Ziemi Łomżyńskiej we współpracy z Panem Marcinem Schirmerem – zapowiada dyrektor Ewa Sznejder. Od końca XIV wieku do 1945 r. to historia około 60 rodów, mających udział w życiu społecznym, kulturalnym, oświatowym i gospodarczym. Muzeum planuje przygotować mapę wystawienniczą z zaznaczonymi na niej dworami i gospodarstwami, ukazującą, jak wyglądały, a co z nich pozostało...

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę