Most w Bronowie prawie gotowy
Remont mostu na Narwi w Bronowie dobiega końca. We wtorek specjaliści z Politechniki Rzeszowskiej z pracownikami wykonawcy przeprowadzali testy wytrzymałościowe nowego kompozytowego pokład, który jak zapewniają jest lżejszy i wytrzymalszy od drewnianego.
Most w Bronowie to ważny obiekt dla rolników z kilku okolicznych gmin. Pozwala dojechać do rozległych łąk położonych po drugiej stronie Narwi w szerokiej dolinie. Drewniany obiekt padał ofiarą wandali, a i upływ czasu był coraz bardziej widoczny.
- Remont mostu był niezbędny – mówi wójt gminy Wizna Artur Szulc. Gmina Wizna z Polskiego Ładu początkowo pozyskała 4,8 mln zł. Remont miał dotyczyć głównie wymiany pokładu z drewnianego na kompozytowy. Dzięki zwiększeniu do 6,26 mln zł finansowania, zwiększono nośność mostu z planowanego pierwotnie 10 t do 16 t, poprawiono i utwardzono dojazd do mostu oraz zainstalowano monitoring,
Most w Bronowie to pierwszy tego typu obiekt w województwie wykonany w technologii kompozytowej.
„Technologia bardzo lekka, bardzo wytrzymała i szybka w montażu” - tłumaczy Piotr Ossowski, przedstawiciel wykonawcy firmy OPTEM. Technologia płyty kompozytowej tzn. szkła nasyconego żywicą wykorzystywana jest m.im. wiatrakach morskich.
„To są bardzo trwałe rozwiązania, trwalsze od konstrukcji konwencjonalnych z żelbetowych” – potwierdza dr Maciej Kulpa – z Politechniki Rzeszowskiej, przez co wymagające mniej serwisowania. Naukowiec z Zakładu Dróg i Mostów tłumaczy, że płyta mostowa jest mniej więcej 5-krotnie lżejsza od konwencjonalnej.
„W panelach kompozytowych zatopione są włókna szklane, optyczne, przez które przepływa światło i na podstawie jego przepływu mierzone jest ugięcie i siły w poszczególnych panelach. W ten sposób badamy wytrzymałość, nośność” - tłumaczy Piotr Ossowski, który zapewnia, że podczas deszczu płyta jest antypoślizgowa.
Most ma około 140/150 metrów długości i szerokości około 5 metrów. Na podkład wykorzystano 54 panele kompozytowe. Pełna nośność mostu wynosi 40 t, natomiast nośność użytkowa 16 t.
Wstępnie oficjalne otwarcie obiektu planowane jest w II połowie marca.