Sąd aresztował gangsterów z Łomży
Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku wystąpiła dziś do sądu o aresztowanie zatrzymanego wczoraj mieszkańca Łomży Sławomira W. i jego sześciu kolegów. Główny zarzut dotyczy udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Sławomir W. pseudonim Generał został zatrzymany wczoraj nad ranem przez oddziały antyterrorystyczne z białostockiego CBŚ i komendy głównej policji. Funkcjonariusze weszli równocześnie do mieszkań sześciu innych członków gangu, trudniącego się m.in. wymuszaniem haraczy oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu. Dziś wszyscy byli przesłuchiwani w prowadzącej te jedną z największych w ostatnich czasach aferę kryminalną o zasięgu ponad regionalnym.
Muzeum Przyrody w Drozdowie czeka gruntowna rozbudowa i modernizacja
Starostwo Powiatowe w Łomży ogłosi wkrótce przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej i kosztorysowej prac. Zakres przedsięwzięcia zakłada m.in. całkowitą renowację istniejącego już Dworku Lutosławskich, odnowienie zespołu pałacowo-dworskiego, budowę kompleksu hotelowo-gastronomiczno-konferencyjnego, i odtworzenie wozowni.
Motocykliści dotarli do Turcji
Ponad 2200 km przejechali już podlascy motocykliści Daniel Śliwowski i Grzegorz Urban. Sześć dni temu wyruszyli z Wysokiego Mazowieckiego w podróż swojego życia. Chcą motocyklami dojechać do Mongolii i wrócić do Polski. W sumie chcą przejechać prawie 20 tysięcy kilometrów. Dojechali już do Istambułu w Turcji.
Ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy uciekł 25-letni mężczyzna przebywający tam na obserwacji
Policja poszukuje 25-letniego mężczyzny, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Przebywał tam na obserwacji zleconej przez sąd. Ruż po godz.13.00 pokonał kilkumetrowy mur i zbiegł ubrany w szpitalną pidżamę. Poszukiwany ma około 170 centymetrów wzrostu, jest szczupłej budowy, ma krótkie proste włosy, na plecahc i klatce piersiowej ma liczne tatuaże, a na lewym przedramieniu blizny po samo okaleczeniach.
Sondaż tańszy od referendum
Prawie sto razy mniej kosztowałby sondaż opinii na temat obwodnicy Augustowa niż przeprowadzanie referendum w tej sprawie. Szacuje się, że koszt referendum wyniesie około 2,5 mln złotych - natomiast wg Macieja Siejewicza z Instytutu Badania Opinii GFK Polonia - przeprowadzenie identycznej ankiety kosztowałoby zaledwie 30 tysięcy złotych. Socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku - Radosław Oryszczyszyn - uważa, że przeprowadzenie sondażu w tej sprawie byłoby właściwsze ponieważ wynik tego referendum nie będzie w żadnym stopniu wiążący ani dla polskiego rządu, ani dla Komisji Europejskiej. Jego zdaniem będzie to równoznaczne jedynie z poznaniem opinii mieszkańców na ten temat.
Dwóch motocyklistów z Wysokiego Mazowieckiego wyruszyło w podróż do Mongolii
Dwaj mieszkańcy Wysokiego Mazowieckiego wyruszyli właśnie w podróż do Mongolii. Grzegorz Urban i Daniel Śliwowski chcą dojechać do tego odległego kraju motocyklami. Dziś planują dotrzeć do granicy z Ukrainą. A potem Bułgaria, Rumunia, Turcja, Gruzja, Turkmenistan, Kazachstan, Rosja i Mongolia. Z Mongolii jadą do Irkucka i koleją transsyberyjską do Moskwy, a ze stolicy Rosji na motocyklach przez Białoruś do Polski.
Sezonowa praca w Hiszpanii i na Cyprze
Prawie pół tysiąca osób może wyjechać do sezonowej pracy za granicę. Wojewódzki Urząd Pracy ma oferty do Hiszpanii i na Cypr. Do zbioru owoców i warzyw w Hiszpanii poszukiwane są przede wszystkim kobiety. Wyjechać mogą już w połowie maja. Za godzinę zarobić można około 5 euro. Wymagania - to przede wszystkim dobry stan zdrowia.
Odnalazł się kucyk dziewczynki spod Zambrowa chorej na mukowiscydozę
Między innymi policjanci z zambrowskiej drogówki przez kilka godzin wielkanocnej niedzieli poszukiwali... kucyka. Konika otrzymała z fundacji "Podarujmy nadzieję" w zeszłym roku 7-letnia Monika ze wsi Poryte Jabłoń koło Zambrowa. Zwierzę wykorzystało chwilę nieuwagi opiekunów i wybrało wolność. Policjanci przeczesywali okoliczne lasy i dotarli do oddalonej o 6 km od Porytego wsi Modzele. Tam cały i zdrowy konik odnalazł się w jednym z gospodarstw.
Tragedia pod Nowogrodem
Młode małżeństwo z rocznym dzieckiem zginęło w pożarze w Mątwicy pod Nowogrodem. Ok 2 w nocy zapaliło się poddasze domu, w którym mieszkali - powiedział Polskiemu Radiu Białystok dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, brygadier Dionizy Krzyna. Na poddaszu mieszkało młode małżeństwo z dzieckiem. Jak mówi dowódca strażaków praktycznie nie było szans na ich utratowanie. Kiedy strażacy przyjechali na miejsce pożaru z poddasza wydobywały się płomienie.
Podlascy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o handel narkotykami
Blisko 15 tys. działek narkotyku nie trafi do podlaskich dealerów. Prawie półtora kilograma amfetaminy przechwycili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wraz z policjantami pod Sokółką. Narkotyk przewozili volkswagenem passatem dwaj 50-letni sokólczanie. Policjanci zatrzymali ich w nocy na drodze z Białegostoku do Sokółki. Widząc mundurowych mężczyźni wyrzucili z samochodu przewożony pakunek. Gdy funkcjonariusze sprawdzili podejrzane zawiniątko okazało się, że było w nim blisko 1,5 kilograma bardzo czystej amfetaminy.
Ratownicy medyczni z Łomży zbierają na defibrylator-chcą zarobić 6 tysięcy na pakowaniu zakupów
Ratownicy stoją przy kasach w supermarkecie i pomagają klientom w pakowaniu zakupów. Chcą w ten sposób zarobić 6 tysięcy złotych, za które kupią przenośny defibrylator. W ten sposób łomżyńscy ratownicy medyczni z Polskiego Czerwonego Krzyża zarabiają pieniądze na potrzebny im sprzęt. Potrzebują go, żeby być w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego - tłumaczy szef grupy, Przemysław Kowalewski. Akcja ratowników spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów supermarketu, w którym zbierają oni pieniądze. Większość z nich wrzuciła po kilka złotych do puszki.
Łomżyńskie obchody drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II
Niemal wszystkie parafie Diecezji Łomżyńskiej, niezależnie od swojej wielkości i liczebności, przygotowują program obchodów drugiej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Łomżyńska Kuria Diecezjalna zaprasza mieszkańców Łomży i okolic do wspólnego przeżycia wieczoru papieskiego w Katedrze Łomżyńskiej. Uroczystości rozpoczną się o 19.00 czuwaniem modlitewnym młodych mieszkańców Łomży. Na 20.00 zaplanowano uroczystą Mszę Świętą koncelebrowaną w intencji beatyfikacji Jana Pawła II pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka. Po jej zakończeniu, około 21.00 nastąpi przejście z Katedry pod pomnik Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym i czuwanie modlitewne do godz. 22.00.
38 konkurs kurpiowskich palm w Łysych
Kilka tysięcy osób zjechało do kurpiowskiej wsi Łyse. Uroczystościom niedzieli palmowej przewodniczył ordynariusz diecezji łomżyńskiej bp Stanisław Stefanek. Tradycyjnie już po raz 38 odbywa sie tam konkurs na kurpiowska palmę. W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 140 eksponatów. Tym razem najdłuższe sięgały 5-6 metrów, ale jak powiedziała nam przewodnicząca komisji, Maria Samsel, w konkursie kurpiowskim znaczenie większe niż długość ma zgodność palmy z tradycją kurpiowską. Jury najwyżej oceniło prace Marioli Nosek z Lipnik, uczniów szkoły podstawowej w Zalasiu oraz klasę III Gimnazjum w Zalasiu. Zwycięzcy dosstali w nagrode po 700 zł. Tegoroczny konkurs palm wielkanocnych w Łysych odbywa się już po raz 38.
Łomża w II rocznicę śmierci papieża.
KONCERT ORATORYJNY- MODLITWA dla uczczenia pamięci Jana Pawła II w drugą rocznicę jego śmierci rozpocznie się o 19.00 w Katedrze Łomzyńskiej pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Oprócz Łomżyńskiej orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego usłyszymy m.in.:CHÓR AKADEMICKI POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, a także: URSZULĘ BARDŁOWSKĄ - śpiew. Utwory Papieża Polaka recytować będzie JERZY ZELNIK.
Nowe ścieżki rowerowe w Łomży
W Łomży w tym roku powstaną nowe, w dodatku pierwsze o charakterze typowo turystycznym ścieżki rowerowe. Teraz bezkolizyjnie z pieszymi, rowerzyści mogą poruszać się jedynie krótkimi odcinkami ścieżek przy ul. Poznańskiej, Zamiejskiej oraz w tzw. skyte parku, pomiędzy ulicami Księżnej Anny i Księcia Janusza. Ale już w najbliższym czasie realizowane będą odcinki ścieżek przy ulicy Nadnarwiańskiej i wzdłuż Grobli Jednaczewskiej - do Lasku jednaczewskiego oraz przy Al. Legionów - od skrzyżowania z ul. Poznańską do granic miasta.
Adam Sieńko podał się do dymisji
To była zaskakująca decyzja. Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Adam Sieńko podał się do dymisji. Rezygnacje złożył ministrowi środowiska Janowi Szyszce, który w czwartek, 29 marca odwiedził Biebrzański Park Narodowy. Spotkał się ze związkowcami z Solidarności Parków Narodowych. Rozmawiał z nimi o podwyżkach płac.
W Łomży ma powstać nowa zasadnicza szkoła zawodowa
Łomżyńscy radni zgodzili się na utworzenie od 1 września nowej zasadniczej szkoły zawodowej. Zostanie utworzona na bazie obecnego Zespołu szkół Drzewnych i będzie kształciła cieśli, stolarzy i dekarzy. Jak powiedziała dyrektor szkoły, Irena Zwornicka, placówka jest już gotowa do rozpoczęcia działalności. Utworzone zostaną dwie klasy - jedna stolarzy, druga cieśli i dekarzy. W sumie utworzonych zostanie 60 nowych miejsc do nauki zawodu.
Samorząd miejski Zambrowa będzie miał większościowe udziały w miejscowym szpitalu
Szpital w Zambrowie będzie prowadziła spółka samorządowa z większościowym pakietem miasta Zambrów. W skład spółki wejdą ponadto powiat zambrowski oraz samorządy gminne. Dziś radni powiatu, po długiej dyskusji, zdecydowali się na przystąpienie do spółki samorządowej, godząc się na to, by samorząd miejski posiadał w szpitalu około 65 % udziałów. Oznacza to, że rocznie z kasy miejskiej na utrzymanie szpitala powędruje około miliona złotych.
Zebrany materiał dowodowy nie potwierdza zeznań lekarza w sprawie afery BSK
"Nie ma żadnych podstaw, by przedstawić komuś zarzuty w związku ze śledztwem o rzekomym zabijaniu ludzi w Szpitalu Klinicznym w Białymstoku" - mówi rzecznik prokuratury Okręgowej w Białymstoku Adam Kozub. Dodaje, że zebrany materiał dowodowy nie potwierdza zarzutów lekarza, który zeznał w prokuraturze i w wywiadzie dla Gazety Polskiej powiedział, że na oddziale anestezjologicznym PSK dochodziło do usypiania pacjentów, którym potem pobierano narządy do przeszczepów. Do tego mógł być używany thiopental – lek stosowany przez anestezjologów - tak napisała Gazeta Polska.
W białostockim szpitalu zabijano pacjentów?
W białostockim Państwowym Szpitalu Klinicznym mogło dochodzić do zabijania ludzi - donosi tygodnik "Gazeta Polska", powołując się na dwóch lekarzy z oddziału anestezjologicznego. Według lekarzy, do usypiania pacjentów, którym potem pobierano narządy do przeszczepów, mógł być używany thiopental, lek stosowany przez anestezjologów - pisze "Gazeta Polska". Zeznania w tej sprawie dwaj lekarze złożyli w prokuraturze już w grudniu 2005 roku.