Dwie Polki, które zginęły w Egipcie pochodziły z Dąbrówki Kościelnej koło Szepietowa
Dwie Polki, które zginęły w wypadku samochodowym w drodze z Kairu do Szarm el-Szejk - pochodziły z Dąbrówki Kościelnej koło Szepietowa - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Do wypadku doszło w nocy z poniedziałku na wtorek poinformował I sekretarz ambasady Polski w Kairze Grzegorz Olszak. "W samochodzie znajdowały się trzy dorosłe Polki i jedna dziewczynka. Trzecia kobieta i dziecko przebywają w szpitalu w Szarm el-Szejk. Kobieta jest w dobrym stanie, chodzi; dziewczynka do dzisiaj pozostaje w śpiączce".
Dwa akty oskarżenia w sprawach szpitalno - położniczych.
Prokuratura łomżyńska zakończyła postępowanie i skierowała do sądów dwa akty oskarżenia w sprawach szpitalno - położniczych. W jednej z nich zarzuty narażenia na utratę życia postawiono lekarce jeżdżącej w pogotowiu ratunkowym i pielęgniarce z izby przyjęć łomżyńskiego szpitala, w drugiej nieumyślne spowodowanie śmierci, lekarce- ginekolog i anastezjologowi - obojgu ze szpitala w Zambrowie.
Powiat wysokomazowiecki dołączył od początku lipca do wodnych stref ciszy
Radni powiatowi podjęli uchwałę o zakazie używania sprzętu motorowego na akwenach w powiecie do końca sierpnia. W powiecie wysokomazowieckim nie ma jezior, jednak popularne w ostatnich latach stało się ściganie na skuterach wodnych na Nurcu i zalewie w Ciechanowcu.
NFZ będzie kontrolować lekarzy
Lekarze, którzy nie wpisują PESELU pacjentów na receptach mogą się spodziewać kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tylko wczoraj do Rzecznika Praw Pacjenta trafiło kilka skarg na lekarzy, którzy w ten sposób potraktowali swoich pacjentów. Rzecznik Praw pacjenta Anna Zajkowska-Głowacka uważa, że pacjenci nie powinni być zakładnikami sporów między środowiskiem lekarzy a władzami, a właśnie ta forma protestu godzi przede wszystkim w pacjentów i nie może obyć się bez konsekwencji.
Akt oskarżenia w sprawie działania na szkodę spółdzielni Mlekpol
Na prawie 3 mln zł. strat naraziła spółdzielnię mleczarską "Mlekpol" pracownica, która przez prawie 3 lata wypłacała rolnikom nienależne im pieniądze. Krystyna K. działała dwojako - albo wprowadzała do elektronicznej księgowości informacje o zwrocie udziałów w spółdzielni tym, którym się one na należały, albo podwyższała im klasę mleka, co ma wpływ na cenę skupu. W sumie zanim "wpadła" przez przypadek w grudniu 2005 roku dokonała kilkuset takich operacji finansowych.
Nowoczesny sprzęt trafi do szpitala w Wysokiem Mazowieckiem
Kolonoskop, gastroskop, kariomonitor, ale także m.in. wyposażenie bloku operacyjnego- to najnowsze zakupy wysokomazowieckiego szpitala ogólnego. Radni powiatowi pozytywnie zaopiniowali plany zakupu sprzętu za ponad 600 tys. zł. - połowę sumy, którą średnio władze szpitala przeznaczają co roku na inwestycje. Stała wymiana i uzupełnianie wyposażenia placówki ma doprowadzić do tego, że w 2012 roku powstanie szpital docelowy - mówi jego dyrektor, Stanisław Bielski- z jedenastoma oddziałami i filią w Ciechanowcu, w sumie na 250 łóżek dla chorych.
Dożywocie grozi 29 latkowi z gminy Mały Płock
Usiłowanie zabójstwa policjanta zarzuca łomżyńska prokuratura 29-latkowi z gminy Mały Płock, który w lutym najpierw swoim audi uciekał policji ulicami Łomży, a następnie staranował radiowóz blokujący mu przejazd. Został zatrzymany dopiero po przestrzeleniu mu przez policjantów opon, wcześniej jednak zdążył uszkodzić kilka samochodów i spowodować wypadek,którego ofiara leczy się do tej pory.
Od lipca kolejki w aptekach i u lekarzy
Od 1 lipca wchodzą nowe przepisy wypisywania recept. Lekarze na recepcie leku refundowanego przez NFZ musi wpisać numer PESEL pacjenta. Wydłuży to czas przyjmowania chorego, zwłaszcza gdy trzeba wypisać kilka druków. Dodatkowa praca czeka też farmaceutów. Poza tym, że będą musieli ręcznie wprowadzić do systemu 11 cyfr, w przypadku, gdy numer będzie niewyraźny czy niepełny, będą sprawdzać PESEL z dowodu osobistego klienta. Dlatego osoba wykupująca leki powinna mieć zawsze ze sobą taki dokument. Aptekarz będzie mógł poprawić PESEL, gdy lekarz się pomyli, lub wpisze go niewyraźnie.
Okulistyka w łomżyńskim szpitalu wraca do pracy
Oddział, który od ubiegłego tygodnia jest zawieszony, w poniedziałek zacznie przyjmować pacjentów. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski, podjął decyzję o wygaszeniu działalności oddziałów okulistycznego i laryngologicznego, bo w związku z trwającym strajkiem nie było tam pacjentów. Oddział laryngologiczny zaczął przyjmować pacjentów w niedzielę. Okulistyka zgodnie z deklaracjami dyrektora ma to zrobić w poniedziałek. Jak powiedział ordynator oddziału okulistycznego - dr Jan Grochowski dyrektor zobowiązał się, że jutro odwoła lekarzy z przymusowych urlopów.
Być może łomżyńscy lekarze wrócą do pracy
Czy lekarze, którzy strajkują w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wrócą do pracy? Jutro po spotkaniu komitetu strajkowego z lekarzami powinna zapaść decyzja. Wiele wskazuje na to, że strajk będzie prowadzony, ale w innej formie. Jak powiedział Polskiemu Radu Białystok przewodniczący komitetu strajkowego, dr Leszek Kołakowski wszyscy są już zmęczeni taką formą protestu i dlatego zastanawiają się nad zmianami. Być może lekarze w poniedziałek wrócą do pracy, a będą tylko zatrzymywali dokumentację niezbędną do rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Decyzja o tym, czy strajk zmieni formę zapadnie najprawdopodobniej już jutro, po kolejnym spotkaniu lekarzy.
Czy dojdzie do rozwiązania koalicji PiS-u z PSL-em w sejmiku województwa podlaskiego?
PSL jako jedyne ugrupowanie nie otrzymało stanowiska w żadnej z ośmiu komisji sejmiku. Według jednych źródeł PSL na piątkowym posiedzeniu klubu będzie rozważać renegocjację umowy koalicyjnej z PIS-em lub nawet wyjście z koalicji, choć inne źródła temu stanowczo zaprzeczają. Sytuacji podczas głosowań i ewentualnych skutkach nie chce komentować wicemarszałek z PSL Jan Kamiński. PSL chciało mieć przewodniczących dwóch komisji. Gdy głosowanie w pierwszych komisjach szło nie po jego myśli, radni opuścili posiedzenia komisji.
Były burmistrz Nowogrodu skazany za nadużycie władzy
Na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata został skazany były burmistrz Nowogrodu za przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Sprawa dotyczy historii sprzed kilku lat, kiedy to Szczepan Z.- wówczas burmistrz Nowogrodu, przekazał samochód strażacki innej jednostce OSP niż ta dla której był on przeznaczony. Rozżaleni strażacy - ochotnicy z Nowogrodu wywalczyli samochód na drodze sądowej, teraz jednak sąd uznał dodatkowo, że burmistrz nadużył władzy samowolnie decydując o zmianie przeznaczenia.
Jutro decyzja o tym czy zakończy się strajk w łomżyńskim szpitalu
Pojawiła się szansa na porozumienie między strajkującymi lekarzami, a dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Dzisiaj lekarze spotkali się z Marianem Jaszewskim i przedstawili warunki, na jakich mogą wrócić do pracy. Chcą min powołania zespołu, który w ich imieniu będzie negocjował przyszłe kontrakty i gwarancji, że wszyscy, którzy protestują będą mogli podpisać kontrakty. I właśnie ten punkt stawia pod znakiem zapytania powodzenie negocjacji - mówi przewodniczący komitetu strajkowego, dr Leszek Kołakowski. Pisemna gwarancja podpisania kontraktów ze wszystkimi protestującymi jest dla nich najważniejszym argumetem w rozmowach o zakończeniu strajku i od tego uzależniają swoją decyzję. Dlatego lekarze chcą się jutro spotkać z dyrektorem i przedyskutować tą kwestię.
Olbrzymie powodzenie wystawy zwierząt w Szepietowie.
Stanisław Żochowski z Kamińskich Wiktorów, Witold Kulesza ze Stelmachowa, Marek Piętka ze wsi Pietki Gręzki, Bożena i Zbigniew Jarosiowie z Frankowej Budy oraz Barbara Kosiorek-Medykiewicz - to właściciele zwierząt-superchampionów wyróżnionych tym tytułem w swoich kategoriach podczas XIV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która zakończyła się w Szepietowie. Komisje konkursowe, które w sumie oceniały ponad 300 zwierząt wystawionych przez prawie setkę hodowców przyznały też tytuły chamionów i wicechampionów - w sumie około 20.
Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie
Stu kilkudziesięciu hodowców prezentuje dziś swoje najdorodniejsze zwierzęta na XIV Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie. Najwięcej, już tradycyjnie, jest bydła mlecznego, z hodowli którego słynie rolnictwo województwa podlaskiego, ale ocenie poddawane jest także bydło ras mięsnych, trzoda chlewna, konie, owce, kozy oraz drób. Ponadto prezentowane są inne gatunki zwierząt użytkowych i ozdobnych m.in. króliki, szynszyle, gołębie, strusie i alpaki.
Burmistrz Stawisk zatrzymany
Policja zatrzymała dziś burmistrza Stawisk. 40-letni Marek W. podejrzewany jest o korupcję. Policja nie ujawnia o jakie przestępstwo chodzi. Zatrzymanie może mieć jednak związek z zawiadomieniem do prokuratury skierowanym w kwietniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku. Było ono wynikiem kontroli. Inspektorzy szczegółowo sprawdzali gospodarkę finansową gminy w 2005 roku. Wykryte nieprawidłowości obciążały odpowiedzialnością burmistrza Stawisk.
Kradzież szczepionek
Sanepid ostrzega by nie kupować szczepionek u przygodnych sprzedawców - w Łomży skradziono ponad 60 różnego rodzaju szczepionek. Złodziej włamał się do prywatnego samochodu przewożącego szczepionki z łomżyńskiego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej do Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Drozdowie. Nieznany sprawca ukradł tzw. termotorbę, w której były cztery rodzaje szczepionek: przeciwko śwince, odrze i różyczce, przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, przeciwko Haemophilus influenzae typu b.
1,8 promila alkoholu miała 14-latka, która trafiła do łomżyńskiego szpitala
14-letnia dziewczynka trafiła do łomżyńskiego szpitala z objawami zatrucia alkoholem. Badanie wykazało, że miała 1,8 promila alkoholu we krwi. Tego typu przypadki są coraz częstsze mówią lekarze. W wakacje może być ich jeszcze więcej - sprzyja temu mniejszy nadzór rodziców nad dziećmi, ostrzegają policjanci. 14-latka trafiła do szpitala z typowymi objawami zatrucia alkoholem, mówi dr Kazimierz Bandzul, ordynator oddziału dziecięcego łomżyńskiego szpitala.
Straty z powodu strajku lekarzy
Tylko w maju łomżyński szpital wojewódzki stracił z powodu strajku lekarzy ponad milion złotych. O tyle pomniejszoną kwotę w porównaniu do kwietnia wystąpiła dyrekcja szpitala za wykonane świadczenia do NFZ. Było to po 11 dniach strajku. W czerwcu lekarze strajkują już 18 dzień. W przypadku łomżyńskiego szpitala, gdy strajk będzie trwał cały czerwiec, straty mogą być nawet ponad dwukrotnie większe niż w maju. Placówka ma około czterech milionów złotych kontraktu z NFZ.
Zablokowana krajowa „ósemka”
Całkowicie zablokowana jest trasa Białystok - Warszawa. W Mężeninie w okolicy stacji paliw zderzył się opel z busem. Jedna osoba - kobieta, prawdopodobnie kierowca samochodu osobowego, nie żyje. Pięć - w tym dwie ciężko zostały ranne i teraz są w szpitalach w Łomży, Zambrowie i Białymstoku. Policja i prokuratura ustalają przyczyny wypadku.