Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 31 grudnia 2024 napisz DONOS@

Sześcioro łomżyniaków ze stypendiami od marszałka

45 stypendiów: rocznych po 10 tysięcy złotych oraz półrocznych po 7 tysięcy zł przyznał marszałek podlaski Artur Kosicki w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (dla osób dorosłych). Łącznie kwota wsparcia dla ludzi kultury wyniosła 423 tysiące zł, a wśród wyróżnionych stypendiami rocznymi marszałka jest szóstka znanych mieszkańców Łomży.

Doktor Maria Bauchrowicz-Tocka otrzymała stypendium 10 tysięcy złotych na realizację projektu „Łomżyńskie historie prawdziwe. Ludzie, miejsca, zdarzenia”. Dzięki temu, powstanie i ma zostać wydany drugi tom historii na temat Łomży, inspirowanych informacjami z prasy międzywojennej. W Łomży w latach 1918-1939 ukazywało się aż 28 tytułów, których łamy analizowała badaczka, znana również jako dziennikarka Tygodnika „Kontakty”. Czasami okruchy informacji, wydarzenie albo nazwisko, zaintrygowały ją na tyle, że wytrwale poszukiwała więcej szczegółów w archiwach i innych publikacjach. Jej „Łomżyńskie historie”, wydane w 1. tomie w 2019 r., czyta się z zapartym tchem, jak opowiadania przygodowe, sensacyjne i kryminalne. Stypendystą marszałka jest redaktor naczelny „Kontaktów” Władysław Tocki, który przystąpił do realizacji projektu wspomnieniowego „Opowieści kapliczne” na temat dziejów kapliczek i motywów, jakimi kierowali się ich fundatorzy.

Utulanki kurpiowskie i muzyczna wycinanka
„Folklor bez barier” to nazwa projektu, jaki zamierzają zrealizować zaprzyjaźnione stypendystki: Justyna Wawrzyniak, choreograf ZPiT Łomża, oraz Agnieszka Żemek-Pawczyńska, wokalistka i instruktorka śpiewu w Studio Piosenki w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Spodziewać się można oryginalnego pomysłu, do przedstawienia którego sięgną po folklor kurpiowski. Podobnie może być z realizacją projektu „Muzyczna wycinanka” autorstwa Urszuli Gosk-Baranowskiej, która gra na saksofonach jak mało kto i uczy gry adeptów. Szósty stypendysta Michał Olchowik jest instruktorem do spraw muzyki ludowej, akompaniatorem i akordeonistą w grupach muzycznych. Zamierza stworzyć utwory dla najmłodszych dzieci pod nazwą „Utulanki kurpiowskie”. Dokonać tego chce poprzez autorskie przerobienie muzyki kurpiowskiej, ale w taki sposób, ażeby powstała muzyka edukacyjna – jak objaśnia Pan Michał – według teorii amerykańskiego muzyka jazzowego Edwina Gordona (1927-2015), czyli z melodią i rytmem, choć bez słów, na sylabach neutralnych. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę