Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 maja 2025 napisz DONOS@

Zorza polarna nad Polską

Ostatniej nocy co Ziemi dotarły obłoki plazmy słonecznej, nam ziemianom objawiając się jako z zorza polarna. Jak to wyglądało nad regionem uchwyciła Marta Skrodzka, która tuż przez 22 wykonała załączone zdjęcia w Jedwabnem.

Zgodnie z zapowiedziami ostatnia noc przywitała obserwatorów kolorami zorzy polarnej. I choć nie było to tak spektakularnie intensywne świecenie jak w ubiegłym roku, to kolory były. Uchwyciła je Marta Skrodzka, która do redakcji przesłała zdjęcia wykonane 16.04.2025 przed godz. 22 w Jedwabnem. 

Koronalne wyrzuty masy (CME) to ogromne chmury plazmy i naładowanych cząstek uwalniane w przestrzeń kosmiczną podczas gwałtownych burz słonecznych. Kiedy koronalne wyrzuty masy są skierowane bezpośrednio w Ziemię, powodują zakłócenia pola magnetycznego planety. Te słoneczne erupcje mogą zakłócać działanie naziemnych sieci energetycznych i telekomunikacyjnych, a także wyłączać satelity krążące wokół Ziemi – czytamy na stronie projektów badawczych CORDIS Komisji Europejskiej. 

Obserwowana ostatniej nocy zorza, to wyrzut CME słońca, który miał miejsce 12 i 13 kwietnia. Burzę słoneczną sklasyfikowano jako G2, czyli umiarkowaną. W maju ubiegłego roku obserwowaliśmy burzę kategorii G4, czyli bardzo silną. W skali G najwyższy – ekstremalny poziom przypisany jest dla G5.

 

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Wykopy ziemne koparkami. Piasek, pospółka, ziemia przesiana na ogródki (rabaty) + tłuczeń betonowy. Usługi naczepą niskopodwoziową i firanką. Rozbiórki koparkami.
tel. 604446462
nieruchomości
Do sprzedania 3x działki pod budowę na istniejącym osiedlu domków jednorodzinnych. Atrakcyjny teren Jeziorko ul. Sosnowa wym. 21x30 m2. Cena ok. 74 500 zł do małej negocjacji.
tel. 664366824
usługi
Remont mieszkań. Malowanie, szpachlowanie glazura, terakota, panele itp.
tel. 517468385
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę