Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Strażacy OSP Wizna gaszą pożary i niosą pomoc od 120 lat

Główne zdjęcie
Fot. Powiat Łomżyński

Jubileusz 120-lecia działalności świętowała w niedzielę Ochotnicza Straż Pożarna w Wiżnie, gdzie prezesem od prawie 20 lat jest Jan Bzura, strażak z 52-letnim doświadczeniem. Msza była w kościele wizneńskim, a uroczysty apel przed remizą OSP na rynku. Odsłonięto przy drugim wejściu do budynku Urzędu Gminy kamienną tablicę pamiątkową – jak głosi napis - „w hołdzie strażakom założycielom kontynuatorom działalności”. Wręczono 11 Medali za Zasługi dla Pożarnictwa oraz 3 Odznaki Strażak Wzorowy. Strażacy OSP w Wiźnie dostali od przedstawicieli władz mnóstwo gratulacji oraz list i wąż 52 od wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi.

List posła wiceministra Stefana Krajewskiego odczytał Tomasz Chojnowski, radny powiatu.  łomżyńskiego. Wiceminister podziękował za służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, ochrony wsi i terenów rolniczych. OSP w Wiźnie to ponad wiekowa tradycja poświęcenia, odwagi, troski o człowieka. Strażacy ochotnicy, sprzed lat i dzisiejsi, są symbolem niesienia pomocy w dramatycznych momentach, kiedy zagrożone są ludzkie życie, zdrowie i mienie.

- Wasze poświęcenie i gotowość do działania zasługują na najwyższy szacunek i podziw. To dzięki Wam polska wieś jest bezpieczniejsza, a społeczeństwo może czuć się pewniej, wiedząc, że zawsze jesteście gotowi nieść pomoc – napisał wiceminister.

120 lat OSP Wizna to historia współpracy, która przyczyniła się do rozwoju lokalnej społeczności. Gotowość do poświęceń, determinacja i oddanie stanowią inspirację dla przyszłych pokoleń strażaków. Wiceminister Krajewski życzył zdrowia, bezpiecznych akcji, szczęśliwych powrotów ze służby.

- Niech Wasza praca na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa materialnego i duchowego nadal przynosi owocne efekty, a patron strażaków, święty Florian, niech nieustannie czuwa nad Wami. 

„Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał...”
Uroczystości zaczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych przed remizą, mieszczącą się w tym samym budynku, co Urząd Gminy. Poczty wystawiły OSP: Wizna, Jedwabne, Piątnica, Rutki, Zajki, Bożejewo, Bronowo i Zawady. Mszę o godz. 10. 30 sprawował proboszcz ks. Piotr Mazurek. W kazaniu mówił o powołaniu strażaków, w nawiązaniu do słów Chrystusa o wartości czynów wobec osób najsłabszych, i przedstawił postać męczennika św. Floriana, patrona strażaków, który publicznie przyznał się do chrześcijaństwa. W trakcie nabożeństwa kilka razy zagrała Miejska Orkiestra Dęta z Kolna, pod batutą Pawła Podeszwika z KOKiS, m.in. „Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki”. Następnie orkiestra prowadziła przemarsz przed remizę, grając marsze: „Weekend” i „Pochód”. Za muzykami poszli strażacy i goście, w sumie około stu osób. Kapitan Robert Jackowski (emerytowany strażak z Łomży) złożył meldunek senatorowi Markowi Komorowskiemu (PiS), wiceprezesowi Oddziału Związku OSP RP, który dokonał przeglądu pododdziałów. Po hymnie państwowym przemawiał wójt Wizny Artur Szulc. Dzieje OSP w Wiźnie przedstawił jej prezes od marca 2005 r. Jan Bzura.

Historia Ochotniczej Straży Ogniowej w Wiźnie
Właściciel majątku Sieburczyn Czesław Kuberski dostał zgodę od władz carskich. Zgromadził grono społeczników, utworzył w 1904 r. Ochotniczą Straż Ogniową, został jej pierwszym prezesem. Straż Ogniowa posiadała 2 sikawki ręczne i beczki na wodę. Po 1920 r. wzbogaciła się o 3 beczki i wóz rekwizytowy do przewozu bosaków i sikawek. Liczyła 4 czynne oddziały po ok. 20 strażaków. Alarmowanie odbywało się za pomocą trąbek sygnałowych. Strażacy mieli hełmy, pasy, toporki. Do straży wstępowało wielu Żydów. Urzędnicy na Polaków patrzyli niechętnie, obawiając się, że straże staną się ośrodkami ruchów narodowo-patriotycznych. Straż pod carskim zaborem była pierwszą i jedyną organizacją społeczną w Wiźnie. W 1906 r. wybuchł olbrzymi pożar, który strawił około 390 budynków; prawie 100 rodzin zostało bez dachu nad głową. Pierwszą remizę wybudowano w latach 1907-1908. W czasie okupacji działalność OSP była zawieszona. Część druhów działała w Armii Krajowej. W latach 1946-1950 było ok. 22 strażaków; w 1951 r. - 36 strażaków. Murowaną remizę zbudowano w latach 1958-1960. Na 80-lecie OSP otrzymała w 1984 r. sztandar od mieszkańców Wizny. Z inicjatywy prezesa Tadeusza Karpińskiego rozpoczęto rozbudowę remizy – jako budynku wielofunkcyjnego z 3-ma boksami garażowymi - którą oddano do użytku w 1997 r. Jednostka ma 3 samochody ratowniczo-gaśnicze, łódź i quada. Pierwszym naczelnikiem był Bolesław Stankiewicz,  a obecnym jest 10 lat Marcin Detkiewicz, w Straży od 25 lat. OSP uczestniczy w akcjach na terenie powiatu łomżyńskiego i gmin w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. OSP jako organizacja przetrwała liczne zmiany polityczne i dziejowe kataklizmy.

- Dzielni i odważni strażacy są obecni wszędzie, gdzie jest zagrożenie życia i mienia człowieka, w imię hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - przypomniał prezes Jan Bzura. Pamięta przerażające pożary wypalanych traw, zanim powstał BPN, i przeskakujący ogień od budynku do budynku po drewnianych płotach z wikliny. W 120. roku OSP Wizna ma 1 druhnę, 20 druhów czynnych, uczestniczących w akcjach, ok. 45 razem z emerytami. W 2023 r. OSP miała 56 wyjazdów, w tym do 23 pożarów; w 2024 – 59 wyjazdów, w tym do 24 pożarów. Ochotnicy brali udział w rozmaitych akcjach (np. wichry, owady, podtopienia).  

Odznaczenia dla zasłużonych i wzorowych 
Tablicę pamiątkową umieszczono na ścianie obok drugiego wejścia budynku, przy boksach garażowych. Na kwadratowej płycie u góry po lewej stronie widnieje znak: hełm strażacki i 2 toporki z datami poniżej: 1904-2024, a po prawej herb Wizny: stojący tur. Poniżej napis: W HOŁDZIE STRAŻAKOM ZAŁOŻYCIELOM KONTYNUATOROM DZIAŁALNOŚCI Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiźnie Za bezinteresowną pomoc bliźniemu i społeczeństwu w 120. rocznicę powstania. Wójt Gminy Wizna”. Odsłonięcia tablicy, którą święcił ks. Piotr Mazurek, dokonali: prezes OSP Wizna Jan Bzura, naczelnik OSP Marcin Detkiewicz, wójt Artur Szulc. Aktu dekoracji odznaczeniami dokonali: senator Marek Komorowski; zastępca komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Łukasz Chankowski; komendant miejski PSP w Łomży brygadier Arkadiusz Obrycki; prezes OSP Jan Bzura i wójt Artur Szulc.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dostali: Grzegorz Pogroszewski i Tadeusz Sepczyński; Srebrny Medal: Renata Detkiewicz, Mirosław Wiśniewski, Marcin Detkiewicz, Marcin Ładyżyński, Grzegorz Żukowski; Brązowy Medal: Czesław Piotrowski, Zbigniew Białowąs, Tomasz Boryszewski, Daniel Piotrowski. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: Rafał Baranowski, Karol Piotrowski, Marek Sawicki.

Strażacy z OSP Wizna przyznali statuetki pamiątkowe 5-u osobom, które przyczyniły się do sprawnego funkcjonowania jednostki, m.in. pomagając w pozyskaniu sprzętu, jak samochód ratowniczo-gaśniczy, i finansów na funkcjonowanie OSP Wizna. Laureatami są: radny sejmiku Marek Olbryś; prezes Kółka Rolniczego Marcin Piotrowski; przedstawicielka firmy Fire – Max Agnieszka Ziemska; właściciel Dive Serwis Michał Kalinowski; proboszcz ks. Piotr Mazurek. W uroczystościach jubileuszowych OSP Wizna wzięli udział także, m.in.  przedstawiciele Sejmu, Senatu, Starostwa Łomżyńskiego.

Mirosław R. Derewwońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. Powiat Łomżyński
Foto: Fot. KW PSP

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę