Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@

Herb to nie wszystko

Główne zdjęcie
Zmiana tablic

Na rogatkach łomżyńskich ulic zawisły nowe tabliczki z ich nazwami. Od dotychczasowych różni je głównie herb, który znalazł się na znaku. Informacji jednak potrzeba więcej i pełniejszej.

Łomża się dzieli na część książęcą i plebejską. Nie wiadomo, czy taki pomysł przyświecał autorom koncepcji, by na nazwach ulic pojawił się herb, ale jak to często w życiu bywa, tak wyszło. Miasto Łomża za ponad 16 tys. zł kupiło 180 tabliczek z nazwami ulic, na których znalazł się także jeleń skaczący przez kamienie. Piszę jeleń skaczący, by zimą dzieci nie mylił go z reniferem. Takie pytanie od dziecka usłyszała zimą jedna z naszych Czytelniczek. Operacja wymiany tabliczek kosztuje kolejne 12 tys. zł. 

Ze specyfikacji zamówienia wynika, że nowe tabliczki z herbem pojawią się w starej części miasta. Pozostałe obszary Łomży, także te z książęcymi  nazwami ulic zostaną bez herbu. Jak widać ani Książę Janusz I, ani Księżna Anna na herb Łomży nie zasłużyli. Może kredyt za mały (19 mln zł), choć pomysł sam w sobie nie taki zły. 

Czarna Pani pilnuje Starego Rynku 

Łomżyniacy, a zwłaszcza starsza jej część wie, że niedaleko fontanny stoi Ławeczka Hanki Bielickiej, najsłynniejszej (dla nich) łomżynianki. Sława, nie dokonania, bledną z czasem tak, że młode pokolenia Pani z ławeczki nie zna. Zresztą na strażnika doskonale nadaje się inna postać łomżyńskiego krajobrazu - szeryf, który przed laty społecznie pilnował miasta. 

By postać królowej kapeluszy przybliżyć spacerowiczom, warto ustawić jakąś tablicę z krótką informacją kto to. By iść z duchem czasu wskazane jest umieszczenie kodu QR. Pozwoliłby on poszerzyć wiedzę osobom zainteresowanym i wycieczkę po mieście uczyniłoby bardziej interesującą. Jeden z Czytelników podzielił się swego czasu pomysłem zainspirowanym pobytem we Włoszech, by obok nazw ulic zamieszczać krótkie notki o zasługach patronów. Efekt edukacyjny murowany.

Potrzebę pełniejszej informacji i identyfikacji wzrokowej dostrzegają także osoby indywidualne. Kilka lat temu łomżyński artysta Robert Sokołowski z Fundacją Czs Lokalny powiesili na Galerii Aporia ceramiczne rzeźby nawiązujące go historii Łomży. By uniknąć zgadywania, obok wisi tabliczka z krótką informacją o rzeźbach. Tuż obok potrzebę informacji o synagodze łomżyńskiej poszerza kod QR. Odsyła on do krótkiego filmiku na youtube, chociaż szkoda, że obrazki nie łączą z innymi atrakcjami, naturalnie wytyczając szlak zwiedzania. Stąd też  przydałaby się ciekawie zrobiona mapa turystyczna nie tylko Łomży, ale i regionu. Wielu mieszkańców regionu dotyka kłopot,  co i jak pokazać gościom, by Ziemię Łomżyńską zapamiętali ciekawie. Czym zaskoczyć, co im uświadomić. Jelonek, daniel, czy sarenka mogą temu nie podołać.

Upamiętniają wybuch wojny 

Potrzebę czytelnej informacji widać na przykładach łomżyńskich pomników. Przechadzając się ul. Dworną, niedaleko sądu, mijamy popiersie profesora Bohdana Winiarskiego, wybitnego syna tej ziemi, prawnika Przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze (1961 -64). Dochodząc do placu Jana Pawła II, w centralnym miejscu stoi kamień z przyczepionym do niego orzełkiem i datą 1939. Ciekawe jak wielu mieszkańców grodu nad Narwią wie co upamiętnia ów obelisk? Napaść Niemców na Polskę i wybuch II wojny światowej? Pudło. Niestety, czytelność podpisu pod pomnikiem pozostawia wiele do życzenia i głód wiedzy może pozastać niezaspokojony. Oto on: „W hołdzie żołnierzom 33PP obrońcom Ziemi Łomżyńskiej przed najeźdźcą hitlerowskim”. 06 1983 r T-wo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Czego  wówczas nie można było mówić, dziś podkreślamy na pierwszym miejscu. Żołnierze 33PP stanęli na fortach w Piątnicy by w 1920 roku bronić Łomży przed sowiecką nawałą. W ten sposób wydatnie przyczynili się do tzw. „Cudu nad Wisłą”. Na obelisku, czy też obok niego informacji brak. Jest za to tabliczka o Pałacu Gubernatora i o cerkwi, czyli o czasach zaborów. 

Jak widać Herb przy nazwach ulic to dopiero początek. 

Foto: Zmiana tablic
Foto: Zmiana tablic
Foto: Zmiana tablic
Foto: Plac Jana Pawłą II
Foto: Pomnik 33 Pułku Piechoty
Foto: Galeria Aporia
Foto: Galeria Aporia
Foto: Reklama nieczytelna, ale kod QR juz tak
Foto: Hanka Bielicka
mm
pon, 14 października 2024 14:38
Data ostatniej edycji: wt, 15 października 2024 08:15:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę