„Zapiski na powiekach” Henryka Gały
„Zapiski na powiekach” – taki tytuł nosi najnowszy tom wierszy, mieszkającego w Drozdowie poety, Henryka Gały. - „Zapiski na powiekach” to tytuł, który zarezerwowałem w testamencie dla tomu pośmiertnego, mówi Henryk Gała. Ale kiedy zaproponowałem wydawcy inny tytuł dla tego tomu wierszy, w telefonie usłyszałem milczenie. Następny tytuł – również. Podałem więc ten i usłyszałem – o, ten jest świetny, doskonały!- opowiada Henryk Gała. Książka, wydana nakładem Wydawnictwa PATI już niebawem pojawi się w sprzedaży.
XVIII Giełda Piosenki 2010 - Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
Bezapelacyjną zwyciężczynią XVIII Giełdy Piosenki okazała się Aleksandra Ejsmont. Uczennica Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży triumfowała w dwóch kategoriach: piosenki angielskiej i gimnazjalnej, pokonując ponad 30 konkurentów. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczy liczba wyróżnień i nagród.
„Mówiłam żartem”, czyli klimaty retro wciąż modne
„Zielono mi”, „Piosenka o okularnikach”, „Gaj”, „Kto tak ładnie kradnie”, „Mówiłam żartem”, „Kolega maj”, „Ludzkie gadanie” i wiele innych przebojów zabrzmiało w piątkowy wieczór w restauracji „Retro”. Pianista Paweł Lipski i wokalistka Dominika Dulny zaprezentowali recital piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej zatytułowany „Mówiłam żartem”.
Akwarele w Galerii N
Nauczyciel, wychowawca młodzieży, społecznik i malarz Stanisław Borzuchowski po raz trzeci prezentuje swe prace w Łomży. Na ostatniej tegorocznej wystawie, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury i Klub Garnizonowy można oglądać jego akwarele. Przedstawiają one piękno przyrody i perły architektury – ulubione tematy artysty.
Słoneczne wspomnienia z Gdańska
Pełne słońca i jasnych barw prace młodych artystów z pracowni plastycznej MDK – DŚT, uczestników warsztatów plastycznych w Gdańsku, można oglądać na wystawie poplenerowej w Galerii Bonar. W istniejącej od 19 lat, prowadzonej przez instruktora Annę Bureś, pracowni kolejne pokolenia utalentowane plastycznie dzieci i młodzieży z Łomży rozwijają swe zainteresowania.
Skarby polskiej muzyki w Filharmonii
Utworami Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży uczciła 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W roli solistki wystąpiła pochodząca z Japonii pianistka, Kayo Nishimizu. Mieszkająca w Polsce od 1987 roku pianistka od sześciu lat realizuje program „Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina”, w czasie którego wykona oraz prawdopodobnie wyda cały dorobek Chopina na 16 płytach. Dodawszy do tego talent Kayo Nishimizu i fakt ogromnej popularności, jaką twórczość naszego wielkiego rodaka cieszy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, lepszej solistki tego wieczoru być nie mogło.
Gotyckie miraże w Łomży
Łomżyńska Jesień Kulturalna w pełni. Tym razem, po koncertach piosenki autorskiej i jazzowym organizatorzy zadbali o wielbicieli cięższych dźwięków. W MDK – DŚT zagrała legenda rocka gotyckiego Clostrkeller, z charyzmatyczną, obdarzoną wyjątkowym głosem Anją Orthodox. Zespół zagrał swoje wszystkie przeboje, z „Władzą” i „W moim kraju” na czele, oraz niczym nie ustępujące starszym utworom kompozycje z najnowszej płyty „Aurum”.
Zaduszki na jazzowo
Na organizowanym od lat przez MDK – DŚT koncercie „Zaduszki jazzowe” zagrał w tym roku Marek Napiórkowski. Uznany gitarzysta, kompozytor i producent wystąpił z towarzyszeniem muzyków światowej klasy: perkusisty Cezarego Konrada i basisty Roberta Kubiszyna. Trio wykonało kompozycje autorskie oraz kilka standardów nieżyjących już gigantów jazzu, jak John Coltrane czy Jaco Pastorius.
Zmagania z czasem Marka Sobczaka
Po czterech latach przerwy obrazy Marka Sobczaka można znowu oglądać w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. Ceniony przez krytyków malarz i rysownik, znany z łamów „Gazety Wyborczej”, „Wprost” i „Polityki” przedstawia tym razem cykl „Portrety trumienne”. Wyrażają one protest artysty, przeciwko, jak mówi - sztuce jednorazowego użytku.
Kulturalne Nagrody Marszałka rozdane
Lucyna Syta – Prokopiuk, Jan Leończuk, Krzysztof Skłodowski, Roman Borawski, Robert Panek i Dariusz Wójcik to tegoroczni laureaci nagród marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Nagrody wręczono już po raz jedenasty. Tym razem uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży, a galę uświetnił koncert „Shalom alejchem” w wykonaniu jednego z laureatów Dariusz Wójcika.
Magiczna podróż PopArtu
Owacją na stojąco i kilkoma bisami zakończył się jubileuszowy koncert Studia Piosenki PopArt. Świętująca 15 lat istnienia grupa zaprezentowała się w specjalnym programie „Swingujący jubileusz” Młodzi wokaliści śpiewali z towarzyszeniem swego zespołu muzycznego, sekcji dętej i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Totemy współczesności
- Myślę o rzeczywistości jako o pewnej całości, nie skupiam się na jej wybranym fragmencie – mówi Romana Borawski. Znany łomżyński malarz i animator kultury (dyrektor MDK-DŚT) w Galerii Sztuki Współczesnej otworzył swoją nową wystawę pt. „Kody, Znaki,Totemy”. Prezentowane obrazy są kontynuacją serii, która została rozpoczęta kilka lat temu i wyrażają złożoność współczesnego świata.
Łomżanie na (wielkiej) scenie w Tours
Przez ponad pół roku grupa sprawnych i niepełnosprawnych osób z Łomży przygotowywała w Regionalnym Ośrodku Kultury spektakl taneczny „Król słońce” w choreografii Justyny Wawrzyniak. To uczestnicy międzynarodowego projektu Mode H Europe 2010, który miał na celu integrację osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę i modę. Finał Mode H Europe 2010 odbył się w Tours we Francji, gdzie łomżyńscy artyści zaprezentowali się przed kilkutysięczną publicznością.
Spacerologia w Łomży
Koncertem Mariusza Lubomskiego, jednego z najbardziej znanych wykonawców piosenki autorskiej, rozpoczęła się Łomżyńska Jesień Kulturalna. Oprócz nowych kompozycji, artysta zaśpiewał swe przeboje, ze słynną „Spacerologią” na czele. Towarzyszyli mu znani muzycy: Wojciech Pulcyn, Jan Smoczyński i Michał Bryndal.
Zakończenie Festiwalu Sacrum et Musica
Uroczystym koncertem w łomżyńskiej Katedrze zakończył się VI Festiwal Sacrum et Musica. W tegorocznej, trwającej już od końca sierpnia, jego odsłonie, na rekordowej ilości koncertów wystąpiło wielu znanych wokalistów i muzyków, by wymienić Jacka Wójcickiego, Dariusza Hajdukiewicza, Justynę Stępień i Annę Jeremus. W czasie koncertu finałowego festiwalu Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wykonała, z towarzyszeniem solistów i chóru, „Alleluja” G. F. Haendla „Pieśń żałobną” T. Trojanowskiego i „Requiem” J. Ruttera.
Swingujący jubileusz PopArtu
Jubileusz 15 lat działalności świętuje Studio Piosenki PopArt. Grupa, którą kieruje Bernard Karwowski, debiutowała w listopadzie 1995 roku programem „With The Beatles”. - Nie przypuszczałem, że starczy nam zapału i pomysłów na tyle programów i lat pracy - mówi założyciel grupy. W najbliższy czwartek, 28 października, na specjalnym koncercie, podsumowującym działalność zespołu, będziemy można posłuchać młodych wokalistów Studia Piosenki PopArt, którzy wystąpią z towarzyszeniem zespołu rock and rollowego, jazzowej sekcji dętej i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Ulotność chwili w Galerii N
Ryszard Olkuśnik jest znany w Łomży z pracy w Teatrze Lalki i Aktora. To, między innymi, dzięki niemu pomysły scenografów i projektantów lalek przybierają realny kształt. Teraz możemy poznać go z innej strony. Na wystawie w Galerii N Klubu Garnizonowego prezentuje swoje akwarele, grafiki i rysunki.
Wirująca Strefa po raz dziewiąty
- Niewątpliwie tegoroczna edycja Wirującej stała na najwyższym poziomie z dotychczasowych – mówił Marek Kisiel twórca Wirującej Strefy i instruktor tańca w MDK DŚT. – Mieliśmy rozstawionych kilka najlepszych grup b-boyowych i to zaowocowało wysokim poziomem. Przez dwa dni trwania Wirującej Strefy przez parkiet hali sportowej przy ul. Ks. Anny w Łomży przewinęło się około 600 uczestników z całej Polski oraz Ukrainy. Niestety w tym roku wśród zwycięzców nie było nikogo z Łomży.
Tańczyli o „Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego”
Niemal 400 tancerzy rywalizowało w niedzielę na parkiecie Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy w ósmej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Łomży w Tańcu Towarzyskim tym razem o „Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego”. Na mistrzostwa przyjechali zawodnicy z 29 klubów tanecznych z 12 miast Polski m.in. Warszawy, Białegostoku, Iławy, Elbląga, Olsztyna, czy Giżycka. Łomżę reprezentowało 35 par tanecznych z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat” działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury.
„Król Szmat” Teatru Aktywnego
Działający przy MDK – DŚT Teatr Aktywny przygotował kolejną premierę. We wtorkowy wieczór młodzi aktorzy zaprezentowali „Króla Szmat”. To sztuka która jest kobiecym spojrzeniem na miłość oraz przedstawia relacje damsko-męskie. Autorami scenariusza i reżyserami przedstawienia są instruktor teatralny MDK – DŚT, Joanna Klama i młodzież biorąca w nim udział.