Romuald Sinoff i jego „Obserwacje”
„Treny” i „Obserwacje” to dwa tomiki poetyckie Romualda Sinoffa z Łomży. Pierwszy zawiera refleksje twórcy dotyczące zbrodni w Katyniu, drugi to obserwacje poczynione w czasie codziennego życia. Oba we wtorkowy wieczór zaprezentowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej. - Książka, nie tylko poezja, fascynowała mnie od najmłodszych lat – wspomina poeta. To wciągnęło mnie tak, że nie mogłem żyć bez książki.
Komeda na nowo odkryty
Adam Pierończyk, jeden z najbardziej znanych polskich saksofonistów jazzowych po raz kolejny wystąpił w Łomży. Wykonał program złożony z utworów Krzysztofa Komedy – „Komeda – The Innocent Sorcerer”. Towarzyszyły mu gwiazdy polskiego i światowego jazzu: saksofonista Greg Osby, gitarzysta Nelson Veras, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Łukasz Żyta. Koncert został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.
W krainie snów Alicji
Kilkakrotnym wywołaniem aktorów na scenę i burzą oklasków zakończyła się niedzielna premiera sztuki „W krainie snów Alicji” w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora. Adaptacją tekstu i reżyserią zajęła się Ewa Sokół-Malesza, reżyser teatralny z Warszawy. Główne role w przedstawieniu zagrali: Eliza Mieleszkiewicz, Beata Antoniuk, Bogumiła Wierzchowska-Gosk oraz Krzysztof Zemło. - Generalnie jestem bardzo zadowolona - podsumowuje spektakl reżyser Ewa Sokół-Malesza. - Jestem pełna podziwu dla zespołu aktorskiego, który radził sobie doskonale. Mam wrażenie, że spektakl się obronił, chociaż dla mnie premiera to zawsze są duże nerwy. Była to dla mnie duża przygoda, bo to dyrektor Antoniuk zaproponował mi temat Alicji. Zaczęłam się w to zagłębiać, przeczytałam ponownie książkę, zrobiłam swój scenariusz.
“Piękno i dzikość natury” w Galerii Sztuki Współczesnej
Obrazy znanej krakowskiej malarki, Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Pełne żywych barw i kolorów płótna przedstawiają piękno przyrody i dzikość natury. Artystka maluje najchętniej pejzaże i martwe natury, jednak na jej obrazach pojawiają się też ludzie, zwierzęta i kwiaty.
Karnawał z Edwardem Czernym w Filharmonii
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wykonała specjalny koncert na zakończenie karnawału. Na jego program złożyły się kompozycje własne i wielkie przeboje światowe w aranżacjach Edwarda Czernego - kompozytora muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, aranżera, dyrygenta oraz multiinstrumentalisty. Na sali była też obecna córka kompozytora, Emanuela Czerny.
Po raz pierwszy w... Internecie
Zachęcenie jak największej liczby starszych osób do korzystania z Internetu jest celem międzynarodowej akcji „Tydzień z Internetem 2011”. W Łomży prowadzi ją Miejska Biblioteka Publiczna, która zorganizowała specjalne spotkanie dla seniorów. W poruszaniu się po sieci, przede wszystkim po serwisie YouTube, pomagali im pracownicy biblioteki oraz wolontariuszki z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży.
„W krainie snów Alicji” nie tylko dla dzieci
Aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora przygotowują kolejną premierę. Tym razem na deski wejdzie coś co jakby się wydawało znajduje się wśród stałych repertuarów teatrów lalek, czyli adaptacja Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Spektakl „W krainie snów Alicji” na podstawie przygotowała i reżyserowała Ewa Sokół-Malesza. Premiera już w niedzielę.
Z Łomży do „Must Be The Music”
Dawid Dąbrowski, jedenastoletni uczeń klasy V SP 7 w Łomży zakwalifikował się do finału nowego programu muzycznego Polsatu - „Must Be The Music. Tylko muzyka”. W ośmiu precastingach eliminacyjnych organizatorzy przesłuchali ponad 10 tysięcy uczestników, wybierając 180 najlepszych z całej Polski. Główna nagroda to 100.000 PLN oraz udział w Sopot TOPtrendy Festival. Pierwszy odcinek programu zostanie wyemitowany już w najbliższą sobotę, 5 marca, o godzinie 20.00 na antenie TV Polsat.
„Miłość wiele twarzy ma” w Centrum Katolickim
Kolejne spotkanie Klubu poetycko-recytatorskiego „Carpe Diem”, działającego przy Stowarzyszeniu „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie odbyło się w łomżyńskim Centrum Katolickim. Był to wieczór poświęcony miłości, ponieważ luty kojarzy się przede wszystkim z Walentynkami. W specjalnym programie słowno – muzycznym „Miłość wiele twarzy ma” młodzi deklamatorzy i wokaliści przedstawili więc wiersze oraz piosenki ukazujące różne aspekty miłości.
Młodzi artyści docenieni...
Siedmioro łomżan znalazło się wśród „Młodych Podlaskich Talentów” czyli stypendystów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej na roku 2011. W sumie z rąk marszałka Jarosława Dworzańskiego odpowiednie zaświadczenia odebrało 45 osób. Teraz otrzymywać będą stypendia po 250 zł miesięczne.
Minister nie dał na festiwale muzyczne w Łomży
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowo nie wesprze w tym roku organizacji już 28. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, ani 7. Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Sacrum et muscia”. Na uznanie w oczach ministra po raz kolejny zasłużył za to Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który otrzyma pieniądze na Festiwal „Walizka” i na „interaktywny projekt edukacji estetycznej wyrównania szans”.
Koncert charytatywny „Pomóżmy Paulinie”
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zorganizowały, przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, koncert charytatywny. Wzięli w nim udział wokaliści Studia Piosenki PopArt, pod kierownictwem Bernarda Karwowskiego. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie Pauliny Sokół, uczennicy I LO w Łomży, która uległa poważnemu wypadkowi w kwietniu ubiegłego roku.
Kolejny sukces Łukasza Lipskiego
Łukasz Lipski, jeden z najbardziej utalentowanych członków prowadzonego przez Bernarda Karwowskiego Studia Piosenki PopArt odniósł kolejny sukces. Młody wokalista zakwalifikował się do ścisłej dziesiątki finalistów prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu piosenki „Serca bicie”, odbywającego się w Bydgoszczy. Festiwal, poświęcony pamięci zmarłego tragicznie wybitnego wokalisty, Andrzeja Zauchy, odbędzie się w tym roku po raz trzeci.
Dugongs – pierwsza odsłona
Dugongs – łomżyński zespół grający rocka alternatywnego zadebiutował na scenie Klubu PopArt Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. Kwartet zaprezentował się z jak najlepszej strony, grając głównie utwory własne i kilka coverów Arctic Monkeys i Blur. Młodzi muzycy zostali też bardzo dobrze przyjęci przez publiczność. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z koncertu, bo nie spodziewaliśmy się, że ludzie tak dobrze nas przyjmą - mówi wokalista Dugongs, Maciej Poreda.
Przeszłość i teraźniejszość Łomży oraz województwa
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów i Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zorganizowały promocję dwóch książek o naszym regionie. Pierwszą z nich jest praca zbiorowa - „Historia województwa podlaskiego” pod redakcją profesora Adama Dobrońskiego. Druga, „Katedra Łomżyńska. Przeszłość i współczesność” została wydana w Łomży. Jej autorką jest dr Małgorzata Frąckiewicz, zaś zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane przez łomżyńskich fotografików.
Muzeum Północno - Mazowieckie ożywa ... czyli pierwsza wystawa
W łomżyńskim Muzeum Północno- Mazowieckim można już oglądać pierwszą, po długiej przerwie, wystawę czasową „Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów”. Przedstawia one zbiory znanej w Łomży z kilku wystaw krakowskich kolekcjonerów – rodziny Sosenków. Cechą wspólną wszystkich eksponatów jest to, że wykonano je z papieru. Najstarsze mają kilkaset lat, najmłodsze pochodzą z końca XX wieku.
Rzeczywistość w abstrakcyjnym ujęciu Marcina Bielskiego
W Galerii Pod Arkadami - na łomżyńskim Starym Rynku - do 17 marca można oglądać wystawę obrazów i fotografii Marcina Bielskiego. Jest to pierwsza wystawa indywidualna ubiegłorocznego absolwenta warszawskiej ASP. Nie są to jednak pierwsze kroki Marcina Bielskiego w świecie sztuki, bowiem już jako dziecko zagrał w bardzo popularnym do dziś filmie „Akademia Pana Kleksa”.
Mistrzowie batuty w Filharmonii
Na kolejnym koncercie, zatytułowanym - „Mistrzowie batuty”, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wykonała utwory dawnych mistrzów: Mozarta, Hagena i C. P. E. Bacha. Orkiestrę poprowadził dyrygent Michał Czubaszek. Jako soliści wystąpili członkowie duetu Ensemble Spectral - gitarzysta Roch Modrzejewski oraz flecista Rafał Żółkoś.
Rozplątane tęcze w Galerii Żivkowa
Niecodzienną wystawę zbiorową prac dzieci i młodzieży „Rozplątane tęcze” można już oglądać w Galerii Żivkowa. Wystawa jest efektem współpracy właścicielki galerii z łomżyńskimi instytucjami oświatowymi i placówkami kulturalnymi: Niepublicznym Przedszkolem „Mały Artysta”, Pracownią Plastyczną MDK – DŚT, Pracownią Plastyczną ROK, Liceum Plastycznym oraz Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Wiecznie żywa legenda gitary
Amerykański gitarzysta Ben Prevo, zafascynowany grą legendarnego Jimiego Hendrixa wystąpił w łomżyńskim MDK -DŚT. W czasie trwającego półtorej godziny koncertu wykonał kompozycje autorskie, nawiązujące do bluesa i funky oraz standardy muzyki jazzowej i rockowej z popisowym „Red House” Hendrixa. Artyście towarzyszyli wyśmienici polscy muzycy: basista Łukasz Gorczyca i perkusista Tomasz Dominik.