W Podlaskiem powstanie 340 km tras rowerowych
Prawie 1,5 tys. km tras rowerowych ma powstać w 5 regionach Polski Wschodniej w ramach projektu dofinansowanego z UE. W grudniu mamy poznać konkretny przebieg tych szlaków - poinformowano na konferencji w Białymstoku. Trasy rowerowe mają połączyć ze sobą województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Projekt ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności turystycznej tej części Polski.
Polacy z Litwy studiują w Łomży
Grupa 29 młodych Polaków z Litwy rozpoczęła w tym roku akademickim studia w Łomży. Tamtejsza Wyższa Szkoła Agrobiznesu zapewnia im darmową naukę i akademik, dostają kieszonkowe. Szkoła pomaga im też w znalezieniu dodatkowej pracy. Szkoła od dwóch lat przyjmuje na studia Polaków z Litwy. Jak powiedziała Małgorzata Frąszczak z WSA w Łomży, wszystko zaczęło się od szkolnego projektu, który kilka lat temu studenci realizowali na Wileńszczyźnie. Tam spotkali się z młodymi ludźmi, których marzeniem było studiowanie, jednak nie mieli na to środków. Rektor uczelni zaproponował wtedy studia czterem osobom.
Będzie apelacja w procesie o tajemnicze zabójstwo w Kolnie
Zarówno prokuratura, jak i obrońca zamierzają odwołać się od wyroku 5 lat więzienia dla mieszkańca Kolna, oskarżonego o zabójstwo żony 10 lat temu. Sąd Okręgowy w Łomży w pierwszej instancji uznał jednak, że doszło nie do zabójstwa, a do nieumyślnego spowodowania śmierci. Proces miał charakter poszlakowy. Dotąd nie udało się bowiem odnaleźć zwłok, ale i trafić na ślad, że 26-letnia wówczas kobieta, matka dwójki dzieci, jednak żyje. Sam oskarżony do dokonania zbrodni się nie przyznał ani w śledztwie, ani przed sądem.
Łomża: zamiast świętować, uczą się jak ratować ludzkie życie
Kilkudziesięciu nauczycieli z łomżyńskich szkół uczy się jak udzielać pierwszej pomocy. Szkolenie prowadzą instruktorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu "Ratujemy i uczymy Ratować".
Gaudeamus w łomżyńskiej PWSIiP
Ponad dwa tysiące studentów rozpoczęło uroczyście nowy rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. "Mimo niżu demograficznego mamy najwyższy nabór w siedmioletniej historii szkoły"- podkreślał na inauguracji rektor łomżyńskiej uczelni, Robert Charmas. Niewątpliwie jest to także zasługa dwóch nowych kierunków studiów - pracownik socjalny oraz administracja, którą dzięki unijnemu dofinansowaniu można w Łomży studiować bezpłatnie także w systemie zaocznym.
Wybuchowe ćwiczenia w Czerwonym Borze
Najpierw dostawczy samochód z ładunkiem wybuchowym usiłował staranować bramę więzienia, potem uchodźcy podpalili jeden z budynków, kilku więźniów zabarykadowało się w budynku warsztatów, a kilku innych uciekło zabierając zakładnika - z taką serią niebezpiecznych zdarzeń musieli zmierzyć się biorący udział w ćwiczeniach w Czerwonym Borze.
Izba Pamięci Przemysława Gosiewskiego w Kołakach Kościelnych została otwarta
W Kołakach Kościelnych koło Zambrowa w została uroczyście otwarta Izba Pamięci Przemysława Gosiewskiego. Świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia. W uroczystościach wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Przemysław Gosiewski był jego przyjacielem. Mówił, że poseł był przy nim zarówno w chwilach zwycięstwa, jak w czasach trudnych dla PC, a potem PiS. Przypomniał, że Gosiewski był wicepremierem w jego rządzie, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, a także przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS, po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach miał zostać Marszałkiem Sejmu.
Zambrów: protest pracowników fabryki okien i drzwi
Pracownicy jednej z największych firm z okolic Zambrowa, producenta okien i drzwi PCV, protestują przeciwko zbyt niskiemu wynagrodzeniu. Ich pensje, jak się dowiedzieli, mają być mniejsze ze względu na trudną sytuację finansową firmy.
EUROPA DONNA ratuje kobiety od 10 lat
Przez 10 lat swojej działalności łomżyńskie Stowarzyszenie EUROPA DONNA uratowało co najmniej kilkaset kobiet - twierdzi jego szefowa Agata Gołaszewska. Dzięki Ruchowi Kobiet Do Walki Z Rakiem Piersi z bezpłatnych badań mammograficznych mogło skorzystać około 3 tys. pań - u co trzeciej z nich stwierdzono zmiany w piersiach.
Łomża: gimnazjaliści nauczą się bezpieczeństwa na drodze
Pokazy bezpiecznych zachowań na drodze oraz udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków poprzedziły otwarcie w Łomży Miejskiego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na drugą w Łomży i dwudziestą w rejonie placówkę składają się przekazane uczniom jednoślady - rowery oraz skuter, przenośne miasteczko ruchu drogowego i wyposażenie pracowni do nauki wychowania komunikacyjnego.
Dzień św. Franciszka w łomżyńskiej "Wecie"
Była dobra zabawa, ale też zbiórka dla potrzebujących. Łomżyńska "Weta" po raz kolejny obchodziła dziś święto szkoły. Przedszkolaki przyniosły karmę dla psów, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół - efekty własnych zbiórek, gospodarze przygotowali kulinaria i liczne atrakcje. Bohaterami dnia Świętego Franciszka byli "bracia mniejsi" czyli zwierzęta - od psów i kotów, aż po pająki, węże i jaszczurki.
Za mało pieniędzy na podlaską służbę zdrowia
Członkowie Sejmiku Województwa Podlaskiego zaniepokojeni planowaną wysokością pieniędzy przeznaczonych przez NFZ na podlaską służbę zdrowia.
Czyżew: zbuntowani rodzice i jeden uczeń w klasie
Pusta klasa a w niej tylko jeden uczeń. Rodzice uczniów jednej z klas Szkoły Podstawowej w Czyżewie nie puścili dzisiaj dzieci do szkoły. Protestują w ten sposób przeciwko bezradności urzędników. Jak mówią rodzice, w klasie, do której chodzą ich dzieci, jeden z uczniów zachowuje się bardzo agresywnie i zagraża pozostałym, a od dwóch lat nikt nie potrafi im pomóc.
Dofinansowanie do elektrycznych wózków inwalidzkich
Blisko 11 tysięcy złotych, a w szczególnych przypadkach nawet dwa razy tyle, mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup elektrycznych wózków inwalidzkich. "Dotyczy to jedynie osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności" - mówi dyrektor podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Adam Wiński. Dodaje, że Fundusz nie może sfinansować takiego zakupu w całości. "W przypadku dofinansowania wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym wymagany jest wkład własny, nie mniejszy niż 15% udzielonego dofinansowania" - mówi Wiński.
Łomża: ruszył proces mężczyzny, który nie płacił rolnikom za zwierzęta
Przed Sądem Okręgowym w Łomży ruszył dziś proces przeciwko mężczyźnie oskarżonemu o to, że blisko stu rolnikom nie zapłacił za skupowane zwierzęta. Jego zobowiązania za odebraną trzodę chlewną przekroczyły pół miliona złotych.
Pięć lat wiezienia za zabójstwo młodej mieszkanki Kolna
Jest wyrok w głośnej sprawie zniknięcia młodej kobiety z Kolna. Marka W. oskarżonego o zabicie żony i ukrycie jej zwłok łomżyński sąd skazał dziś (23.09) na karę pięciu lat więzienia. Do zdarzenia miało dojść w Kolnie, latem 2000 roku. Zwłok młodej kobiety nigdy nie odnaleziono, proces, wznowiony dzięki uporowi rodziców ofiary, także nie wyjaśnił przebiegu zdarzeń.
W Czerwonym Borze rusza budowa zakładu przetwarzania odpadów
38 milionów złotych będzie kosztowała budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze. Dziś wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Przedsięwzięcie jest w prawie 60 procentach dofinansowane z UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". Reszta to wkład własny 9 samorządów skupionych w Zambrowskim Związku Gmin.
Ciechanowiec: kościół i wikarówka prawie gotowe
Do końca września zakończone zostanie zestawianie osiemnastowiecznego kościoła w Skansenie w Ciechanowcu. Kościół pochodzi z miejscowości Boguty Pianki i przeniesiony został na teren Muzeum Rolnictwa razem z dzwonnicą.
„Zostawić ślad przyjaźni” - młodzi Niemcy w Łomży
Już po raz 13. młodzież z Zespołu Szkół Drzewnych spotkała się ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. W ramach wymiany uczniów z Billberge, młodzi Polacy i Niemcy odwiedzają szkołę za granicą, by wspólnie "Zostawić ślad przyjaźni" - jak brzmi tytuł projektu.
Podlascy powodzianie
Poruszeni stratami, jakie spowodowała powódź na południu Polski, nie zwróciliśmy uwagi na to, że wysoka woda wyrządziła szkody także w naszym województwie. Z danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że wysoka woda wyrządziła szkody w ponad 1.7 podlaskich gospodarstw. I to nie w całym województwie, a zaledwie w 10 gminach, z których dane już dotarły do centrali w Warszawie.