Odszkodowania za bobry będą, ale nie wiadomo kiedy
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry powinni otrzymać wszyscy poszkodowani - problem w tym, że nie wiadomo dokładnie, kiedy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku otrzymała właśnie z centrali niespełna 400 tysięcy złotych na wypłatę odszkodowań rolnikom. "Wystarczy to na zaspokojenie roszczeń około 120 osób" - mówi rzecznik RDOŚ w Białymstoku, Małgorzata Wnuk i dodaje, że w kolejce znajduje się jeszcze blisko pół tysiąca wniosków.
Budowa drogi Białystok-Jeżewo zacznie się jeszcze tej jesieni
Rozpoczęcie budowy pierwszego fragmentu drogi ekspresowej w naszym regionie coraz bliżej. Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otrzymał właśnie ostateczne uzgodnienie środowiskowe dotyczące rozbudowy drogi na odcinku Białystok - Jeżewo.
Tłumy na inscenizacji bitwy o Zambrów
Historię walk o Zambrów sprzed 71 lat przypomnieli dziś (12.09) mieszkańcom i licznym gościom członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Na nowych terenach przemysłowych przy ul. Ofiar Katynia kilkadziesiąt osób w niemieckich i polskich mundurach oraz członkowie Teatru Form Różnych, którzy wcielili się w ludność cywilną, zainscenizowali wspólnie przebieg krwawych walk o odbicie Zambrowa z rąk Niemców 11 września 1939 roku.
Łomżyńska WETA obchodzi 60. urodziny
60 lat istnienia obchodzi właśnie łomżyńska "Weta". Szkoła obecnie nosząca nazwę Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących wykształciła przez ten czas ponad 5 i pół tysiąca absolwentów. Ponad 3 tys. spośród nich to technicy weterynarii.
66. rocznica bitwy pod Osowymi Grzędami
Po raz ósmy lokalna społeczność Grajewa i gminy Rajgród uroczyście świętowała rocznicę bitwy pod Osowymi Grzędami. Partyzancka potyczka miała miejsce 8 września 1944 roku. Zginęło w której około stu żołnierzy polskiego podziemia, a jej konsekwencje dotknęły także okoliczną ludność. Bitwa należała do największych i najbardziej zaciętych w naszym regionie – stwierdził historyk Krzysztof Sychowicz.
Nowe miejsca pracy powstaną w Zambrowie
Kilkadziesiąt osób znajdzie pracę w firmie, która rozpocznie działalność na terenach inwestycyjnych w Zambrowie. Warszawska firma z branży farmaceutycznej chce wybudować tam zakład produkcyjny. "Firma kupiła już 2,5 h terenu" - informuje burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski. "Teraz przygotowuje wymagane dokumenty" - dodaje.
Kładka przyrodnicza w Muzeum Przyrody w Drozdowie
Kilkusetletnie drzewa, mokradła i specjalne miejsca, gdzie można z bliska zobaczyć tropy dzikich zwierząt - w niewykorzystywanej od wielu lat części parku przy Muzeum Przyrody w Drozdowie powstała kładka przyrodnicza. Dzięki kładce uczniowie mogą zobaczyć to, o czym uczą się na biologii. Wystarczy przejść kilkaset metrów, żeby znaleźć się w lesie, którego nie zmieniał człowiek.
Zawody "Biebrzańskie sianokosy" rozstrzygnięte
20 dwuosobowych drużyn wzięło udział w V Mistrzostwach Europy i IX Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie sianokosy". Oprócz Polaków w zawodach wzięli udział Białorusini, Słowacy, Belgowie i Amerykanie. Zawodnicy musieli skosić za pomocą tradycyjnej ręcznej kosy 100-metrowy odcinek podmokłej łąki.
Zwiększą się lokalne podatki
Kolejne podwyżki podatków tego lata szykuje minister finansów. Chodzi o lokalne podatki, które każdego roku ustalają samorządy. Więcej zapłacą m.in. przedsiębiorcy, turyści i posiadacze domów czy psów. Decyzją ministra, maksymalne stawki tych podatków będą większe średnio o 3 procent.
Sołtys zmienił zdanie - mieszkańcy zmienili sołtysa
Wziął udział w zbiórce pieniędzy, a później wezwał policję bo uznał, że jest nielegalna. Niezdecydowany sołtys wsi Grochy Łętownica w gminie Zambrów został odwołany.
Międzynarodowe sprzątanie cmentarza w Jedwabnem
Kilkunastu studentów z Niemiec, razem z wolontariuszami z Białegostoku, porządkuje cmentarz żydowski w Jedwabnem. Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku, Lucy Lisowska mówi, że jest to część międzynarodowego projektu.
Przedspis rolny opóźniony. Zawiódł sprzęt
Ani jeden rachmistrz nie mógł wyruszyć w teren na tzw. przedspis przed Powszechnym Spisem Rolnym 2010. Akcja miała się rozpocząć już wczoraj, jednak przeciążenie serwerów - jak twierdzą przedstawiciele firmy elektronicznej obsługującej spis - sprawiło, że do rachmistrzów nie trafiły niezbędne im do pracy dane. Nie wiedzą ile gospodarstw i w jakich miejscowościach mają sprawdzić, nie znają ich adresów.
Wizna: multimedialna prezentacja ze wspomnieniami wojennymi
Ocalić od zapomnienia, utrwalić multimedialnie i zaprezentować młodemu pokoleniu - takie zadanie postawiło sobie Stowarzyszenie Wizna 1939 przygotowując prezentację "Nie tylko polskie Termopile". To na razie około 30 godzin utrwalonych kamerą wojennych wspomnień mieszkańców Wizny i jej okolic. Projekt jednak trwa do końca roku i materiał jest cały czas uzupełniany- mówi Dariusz Szymanowski z tego stowarzyszenia.
Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę
Po raz trzeci cykliści z Wysokiego Mazowieckiego wyruszyli do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Do prawie 50-osobowej grupy z powiatu wysokomazowieckiego dołączyła podobna z okolic Wyszkowa i teraz w sumie rowerowa pielgrzymka liczy już ponad stu uczestników - poinformował współorganizator wyjazdu Józef Wyszyński.
Nielegalna pomoc pogorzelcom
Zambrowska policja wyjaśnia, czy zbiórka pieniędzy dla pogorzelców przeprowadzona w Grochach Łętownicy, była zgodna z prawem. Na apel księdza jeden z mieszkańców tej miejscowości przeprowadził kwestę wśród sąsiadów, co sołtys Andrzej Gardocki uznał za działalność nielegalną i zwrócił się w tej sprawie do policji.
Szpitale dostają za mało pieniędzy na leczenie
Dostajemy za mało pieniędzy na leczenie szpitalne - tak mówili dziś (4.08) na spotkaniu w Kielcach przedstawiciele pięciu województw Polski Wschodniej. W ocenie samorządów województw: podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, regiony te - jako najuboższe w kraju - otrzymują z NFZ za mało pieniędzy na leczenie szpitalne, co zmusza do zawierania niekorzystnych kontraktów. Stanowisko kieleckiego forum w tej sprawie zostanie przedstawione konwentowi marszałków, a ten ma przedłożyć je Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
Wysokie Maz.: księgowa gimnazjum zdefraudowała 150 tysięcy złotych
Ponad 148 tysięcy złotych "wyprowadziła" z kasy gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem główna księgowa tej szkoły. Aby zgromadzić na prywatnym koncie taką sumę, przywłaszczała niewielkie kwoty przez cztery lata - od 2006 roku - stwierdzili kontrolerzy sprawdzający finanse szkoły z 10 ostatnich lat.
Pow. wysokomazowiecki: uczestnicy święta policji zatruli się salmonellą
Pałeczki salmonelli były powodem zatrucia uczestników policyjnego święta w Kuczynie koło Ciechanowca - potwierdził Sanepid. O tym, że po uroczystościach objawy zatrucia pokarmowego wystąpiły u kilkudziesięciu uczestników - informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Od razu podejrzewano salmonellozę, ale musiały to potwierdzić badania wykonywane przez stację sanitarno- epidemiologiczną. I potwierdziły - pałeczki salmonelli namnożyły się na próbkach pokarmowych spożywanego wówczas tzw. tatara. Nie pochodziły one jednak, jak to najczęściej bywa, z jaj, lecz prawdopodobnie z użytego mięsa.
Ciechanowiec: VI Podlaskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi
19 zaprzęgów- bryczek, powozów, a nawet furmanek, jedno- i dwukonnych startowało w VI Podlaskich Zawodach w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, które tradycyjnie rozegrane zostały w Ciechanowcu. Każdy zespół miał do pokonania taką samą trasę. Ustawiono na niej 12 bramek, przez które należało przejechać w jak najkrótszym czasie, popełniając jak najmniej błędów, za które doliczano minuty karne.
Koloniści zatruli się alkoholem na obozie koło Zakopanego. Organizatorem jest łomżyńskie TPD.
Trzech kolonistów z rejonu Wysokiego Mazowieckiego trafiło do zakopiańskiego szpitala z objawami zatrucia alkoholem. "Chłopcy w wieku od 11 do 13 lat mieli we krwi od dziewięciu dziesiątych do nawet półtora promila" - poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.