Woda zalewa drogi i podwórka w gminie Piątnica
Zalana droga i podwórka - to efekt kilku dni wyższej temperatury. Wielu mieszkańców gminy Piątnica ma problem, ponieważ ich podwórka zalewa woda spływająca z pól. Zalania to najczęściej rezultat zmian, które wprowadzili sąsiedzi, np. podnosząc poziom swoich działek. Tak jest m.in w miejscowości Rakowo i Niewodowo. "Woda idzie po podwórku, pod wiatą aż do rzeki. Piwnice i garaż są mokre, a na drodze jest małe jezioro" - mówi właścicielka zalanego podwórka.
Czy łomżyński lekarz, który wygrał teleturniej będzie musiał zwrócić ćwierć miliona złotych?
Zakończył się proces w głośnej sprawie telewizyjnego konkursu SMS-owego. W styczniu ubiegłego roku, łomżyński lekarz zaprosił do udziału w teleturnieju rodzinę chorych chłopców. O wygranej decydowali widzowie, a obecność chorych dzieci miała ich przekonać, do oddania głosu.
Wojciech Dzierzgowski pozostanie wicewojewodą
Wojciech Dzierzgowski - przewodniczący regionalnych struktur PSL - zostaje na stanowisku wicewojewody podlaskiego. Taką informację potwierdziło Centrum Informacyjne Rządu. Dzierzgowski - jak wszyscy wojewodowie i wicewojewodowie - po wyborach parlamentarnych złożył dymisję. Premier miał 3 miesiące na jej przyjęcie. Termin minął, więc "dymisja przedawniła się" - usłyszeliśmy w Centrum Informacyjnym Rządu. Dlatego Wojciech Dzierzgowski zostaje na stanowisku wicewojewody podlaskiego, ale premier w każdej chwili ma prawo odwołać go ze stanowiska - zastrzegli pracownicy Centrum.
Pochówek szczątków kpt. Raginisa może zostać „Wydarzeniem Historycznym Roku 2011”
Uroczysty pochówek szczątków kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego ma szansę zostać "Wydarzeniem Historycznym Roku 2011". Plebiscyt pod taką nazwą ogłosiły wspólnie Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl. Na konkurs wpłynęło w sumie 60 zgłoszeń wydarzeń tworzących lub dokumentujących historię Polski. Jurorzy wybrali spośród nich finałową dziesiątkę i teraz wszystko jest w rękach internautów, którzy głosują na najważniejsze według nich wydarzenie.
Podlaskie szpitale przekroczyły kontrakty o 49 mln złotych
Wiadomo już, jakie nadwykonania umów wypracowały podlaskie szpitale w 2011 roku. Nie wiadomo natomiast, za ile ponadlimitowych zabiegów otrzymają dodatkową zapłatę. Z raportów jakie trafiały do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku ogólna wartość ponadlimitowych świadczeń w lecznictwie szpitalnym wyniosła prawie 49 milionów złotych. Najwyższe nadwykonania dotyczą oddziałów chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i pediatrii.
Rekordziści w produkcji mleka
Prawie 15 milionów litrów mleka wyprodukowało w ubiegłym roku 10 największych gospodarstw, które współpracują z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Piątnicy. Blisko połowa pochodziła tylko od jednego rolnika Adama Pietruszyńskiego.
Podlasianie rzadko skarżą się na pracę urzędników
Skarga to jeden z podstawowych instrumentów do walki z nierzetelnymi urzędnikami. Złożyć ją może każdy obywatel - ważne, by była sporządzona na piśmie i podpisana imieniem i nazwiskiem. Mieszkańcy naszego regionu z tego sposobu walki z biurokracją korzystają raczej rzadko. Do urzędów największych miast w województwie rocznie wpływa niewiele tego typu dokumentów. W Białymstoku w ubiegłym roku było około 160 takich pism, w Łomży - 22, a w Suwałkach zaledwie 12. Bardzo mało z nich uznano za uzasadnione. W urzędzie w Suwałkach wszystkie zostały uznane za bezpodstawne, w Łomży uzasadnione były 2 - na pracę Centrum Obsługi Mieszkańców i działalność systemu informatycznego na pływalni.
Śnieżnie w regionie. W wielu miejscach są utrudnienia, na „8” i „61” - ruch wahadłowy
Pogarszają się warunki jazdy na drogach naszego regionu. Pada śnieg i jest bardzo ślisko. Od rana zdarzyło się już kilka wypadków i w niektórych miejscach są utrudnienia w ruchu. Na drodze krajowej nr 8 na trasie Suchowola - Sztabin bus zderzył się z oplem. Obaj kierowcy trafili do szpitala. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. Utrudnienia potrwają co najmniej do 11.00. Z kolei w okolicach Jeżewa przewróciła się ciężarówka, która blokuje jeden pas jezdni, co też powoduje utrudnienia w ruchu.
Niespokojny wieczór na drogach. W dwóch wypadkach zginęły dwie osoby
Do dwóch poważnych wypadków doszło w sobotę wieczorem na drogach w regionie. Koło 19:00 na ul. 3 maja w Zabłudowie kierująca Hyundaiem 30-letnia kobieta potrąciła przechodnia, który zmarł mimo prowadzonej reanimacji.
Zmiana pogody - zamiast mrozów będzie śnieg
Na razie koniec z mrozami - zapowiada Tomasz Siemieniuk z białostockiego biura prognoz. Jeszcze tylko jedna bardzo mroźna noc przed nami. Później będzie już znacznie cieplej, ale zacznie padać śnieg.
Zmarł Marek Piotrowski - jeden z pierwszych pilotów paralotniowych w regionie
W niedzielę (5.02) zmarł jeden z pierwszych pilotów paralotniowych w Podlaskiem i jeden z pierwszych pilotów PPG w Polsce, pilot motolotniowy Marek Piotrowski z Łomży - miał 58 lat. Był związany z łomżyńskim sportem (ŁKS, Towarzystwo Wioślarskie), w ostatnich latach Jego pasją stało się latanie. Znalazł najpiękniejsze w Polsce miejsce na lądowisko nad Narwią między mostami, na którym odbywały się coroczne Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego "Kontakty".
Mieszkańcy Łomży muszą przygotować się na podwyżkę opłat za dostarczane ciepło
Sześć wagonów węgla dziennie spala Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Od kiedy zaczęły się mrozy mieszkańcy miasta potrzebują znacznie więcej energii cieplnej.
Za nami rekordowo mroźna noc
Do -30°C spadła w nocy temperatura w naszym regionie. "Ale to jeszcze nie koniec" - mówi Tomasz Siemieniuk z Białostockiego Biura Prognoz. "Wygląda na to, że przed nami jeszcze jedna mroźna noc - noc z piątku na sobotę" - informuje Tomasz Siemieniuk i dodaje, że lokalnie temperatura spadnie do -28°C.
Kalesony - nosić czy nie? Pytamy urologa
Zaczął się bardzo mroźny okres, w dzień kilkanaście stopni poniżej zera, w nocy temperatura może spaść nawet do -25 stopni. Mimo takich mrozów wielu mężczyzn nie decyduje się na zakładanie ciepłej bielizny. Młodzi niechętnie korzystają z kalesonów, starsi podkreślają, że jeśli ich kiedyś nie zakładali, to w podeszłym wieku muszą częściej chodzić do urologa.
Najstarsza mieszkanka Zambrowa, województwa i...
Sto dziesiąty rok życia kończy w czwartek (26.01.) pani Marianna Misiewicz z Zambrowa. Z tej okazji życzenia szacownej jubilatce złożyli nie tylko członkowie jej rodziny, ale także przedstawiciele władz województwa i miasta.
Nie chcemy pracować dłużej. Coraz więcej podpisów pod wnioskiem o referendum
Około milion osób podpisało się pod wnioskiem o referendum na temat zachowania obecnych rozwiązań emerytalnych. Podpisy w całej Polsce zbiera "Solidarność". Chociaż do rozpoczęcia prac nad ustanowieniem referendum potrzebnych jest 500 tysięcy podpisów, to obradujący we wtorek (24.01) w Białymstoku przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" podjęli decyzję o kontynuowaniu akcji zbierania podpisów. Jak poinformował przewodniczący Piotr Duda, podpisy będą zbierane co najmniej do 5 lutego i może być ich nawet 1,5 miliona.
W Łomży może powstać Publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Zakład miałby się mieścić w budynku byłego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. Szpital zakaźny, już jako oddział, jest właśnie przenoszony do głównego kompleksu Szpitala Wojewódzkiego przy Alei Piłsudskiego. Zajmie tam miejsca po przeniesionych wcześniej poradniach zdrowia psychicznego i dermatologicznej.
Firmy i samorządy masowo rezygnują z dotacji. Najwięcej - w naszym regionie
Rekordowa liczba firm i samorządów rezygnuje z przyznanych im dotacji unijnych. Według statystyk Ministerstwa Rozwoju Regionalnego za rok 2011 liderem jest tu województwo podlaskie, gdzie zostało niewykorzystanych 387 milionów złotych. Drugie w kolejności jest województwo warmińsko-mazurskie, tam rozwiązano umowy na łączną kwotę 60 milionów złotych.
Nowo wybudowane Centrum Kultury w Zambrowie otwarte
Sala teatralno-kinowa z ponad 340 miejscami dla widzów, kawiarnia, sale konferencyjna i teatralno-taneczna oraz pracownie plastyczna i tkanin - Zambrów ma wreszcie Centrum Kultury. Nowy obiekt przy ul. Prymasa Wyszyńskiego miasto przekazało w zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, dlatego też przeniesie on do Centrum nie tylko całą dotychczasową działalność, ale także znacznie rozszerzy swoją ofertę. Zambrowianie w każdym wieku będą mogli teraz nie tylko przyjść do kina czy na sprowadzony spektakl teatralny, ale także uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej i popularnej, bluesowych, jazzowych i poezji śpiewanej.
Podlascy policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas Euro 2012
300 podlaskich policjantów zostanie oddelegowanych do zabezpieczania imprez w ramach Euro 2012. Głównie policjanci z oddziału prewencji pojadą prawie na półtora miesiąca do Warszawy i Gdańska - mówił we wtorek (17.01) w Radiu Białystok inspektor Igor Parfieniuk - podlaski komendant wojewódzki policji. "Zgodnie z decyzją komendanta głównego wysyłamy do Warszawy 300 policjantów na prawie 1,5 miesiąca. Później trzeba im będzie oddać urlopy, także to będzie duże wyzwanie. Przygotowujemy różne warianty na zabezpieczenie województwa" - tłumaczył.