Łomża: Stary Rynek częściowo na prywatnej ziemi
ie tylko goście, ale też wielu rodowitych mieszkańców Łomży nie zdaje sobie sprawy z tego, że przechodząc pod filarami przy Starym Rynku przemierzają prywatne działki. O sprawie zrobiło się głośno, kiedy w planach przebudowy całego placu znalazła się też modernizacja pasażu pod arkadami.
Podlaskie: poszkodowani klienci Amber Gold szykują się do pozwu zbiorowego
Do jednej z białostockich kancelarii prawnych zgłosiło się już kilkudziesięciu klientów spółki Amber Gold, którzy chcą wspólnie dochodzić zwrotu utraconych pieniędzy.
Pierwsza kobieta za kierownicą w łomżyńskim PKS-e
Pierwsza kobieta została kierowcą w łomżyńskim PKS-e. Wcześniej pani Dorota woziła autokarami turystów. Od września usiądzie za kierownicą autobusu rejsowego. Jak sama mówi, zawód kierowcy to rodzinna tradycja.
Mistrzostwa w koszeniu bagiennych łąk nad Biebrzą
Około 70 kosiarzy wystartowało w Mistrzostwach Polski i Europy w Koszeniu Łąk Bagiennych. Były zespoły z całej Polski oraz Europy, m.in. Białorusi, Norwegii i Węgier, a także ekipa z Kanady.
Trzysta osób wyruszyło w Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymce do Hodyszewa
"Ziarno zasiane 26 lat temu, wydało teraz plon stukrotny" - powiedział ordynariusz diecezji łomżyńskiej bp Janusz Stepnowski, żegnając uczestników XXVII Zambrowskiej Pieszej Pielgrzymki do Hodyszewa. W 50-kilometrowa trasę wyruszyło w piątek (24.08) 300 pątników. Pierwszą taką wyprawę podjął Lech Feszler z kolegą, Markiem Rutkowskim i niepełnoletnim wtedy synem - Mariuszem. "Wówczas jedna z intencji wyprawy była polityczna - była to prośba o odrodzenie zawieszonej w tamtym czasie "Solidarności" - dziś prosimy Matkę Bożą Pojednania o przywrócenie ideałów tej pierwsze "Solidarności" i powstrzymanie libertynizmu" - powiedział pomysłodawca hodyszewskich pielgrzymek.
Obrońcy Wizny będą pośmiertnie awansowani
Kapitan Władysław Raginis i porucznik Stanisław Brykalski będą awansowani na wyższe stopnie wojskowe. Decyzję o mianowaniu podpisał we wtorek (21.08) minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wniosek o pośmiertne mianowanie dowódców obrony odcinka "Wizna" na wyższe stopnie oficerskie złożyło do MON-u Stowarzyszenie "Wizna 1939", które w ubiegłym roku doprowadziło do ekshumacji ich szczątków i godnego pochówku.
Rozpoczął się remont zabytkowej bramy łomżyńskiego cmentarza
"Wybraliśmy koparką pierwszą łyżkę ziemi i cały mur runął. Okazało się, że w każdej chwili mógł zagrażać katastrofą budowlaną" - tak o rozpoczętym remoncie na zabytkowym łomżyńskim cmentarzu opowiada jego wykonawca Andrzej Wszeborowski. To właśnie jego firma, która wcześniej zabezpieczała zabytkową bramę przed runięciem na jezdnię, teraz wygrała przetarg na jej remont. Zakres prac zleconych przez miasto obejmuje także ponad 30-metrowy fragment kamiennego ogrodzenia tzw. ewangelickiej części cmentarza komunalnego. "Mur będzie miał nowe, stabilne fundamenty, ale odtworzony zostanie z tych samych kamieni, z których był zbudowany" - obiecuje wykonawca.
Cztery lata więzienia dla 30-latka, który nakłaniał żonę do nierządu
Na cztery lata więzienia skazał łomżyński Sąd Rejonowy 30-latka, który nakłaniał do nierządu własną żonę. Przedstawione mu zarzuty obejmowały także rozboje i okradanie potencjalnych klientów 26-letniej kobiety.
Kilkaset osób dostało pracę w Zambrowskim Parku Przemysłowym
Kilkaset osób znalazło pracę dzięki utworzeniu w halach byłego ZAMTEKS-u Zambrowskiego Parku Przemysłowego. "Zakończyła się właśnie przeprowadzka do drugiej części Parku wszystkich firm" - mówi prezes spółki Zarząd Nieruchomościami w Zambrowie, Stefan Wojno. Dodaje, że raczej nie będzie kolejnych hal.
Obrońcy Wizny będą awansowani
Bohaterski dowódca bitwy pod Wizną z września 1939 r. kpt. Władysław Raginis zostanie awansowany do stopnia majora, a jego zastępca por. Stanisław Brykalski otrzyma stopień kapitana - informuje "Dziennik Polski". Do Ministerstwa Obrony Narodowej trafiła już przychylna opinia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak podkreśla dziennik, szef MON Tomasz Siemoniak nie miał wątpliwości, że żołnierzom awanse się należą, a pytał urząd o zdanie, by dopełnić formalności.
IPN bada: znaleziono w piecu dokumenty dotyczące działalności miejscowego AK
W czasie remontu plebanii parafii w miejscowości Poryte koło Kolna odnaleziono w piecu cenne dokumenty. Meldunki, rozkazy i raporty sporządzone przez dowództwo Białostockiego Okręgu AK pokazują skalę prześladowań wobec Polaków pod koniec II wojny światowej. Dokumenty trafiły do oddziału IPN w Białymstoku. Przekazał je proboszcz parafii w Porytem ksiądz Jan Domiński, by - jak podkreśla - "jak najwięcej ludzi dowiedziało się, co działo się w tych stronach i co przeżywała ta ludność ze strony nieprzyjaciół".
Nielegalne zjazdy z drogi 66 na rolnicze działki na razie mogą zostać
Kilkunastu mieszkańców gminy Zambrów nie straci na razie zjazdów z drogi na swoje działki, mimo iż powstały one nielegalnie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zanim zacznie rozpoznawać sprawę ich budowy, wstrzymał nakaz o natychmiastowej rozbiórce.
Kamera termowizyjna pomogła uratować majątek
Sześc zastępów straży pożarnej i kamera termowizyjna w akcji - wystarczyło do uratowania majątku wartego milion złotych. Pożar wybuchł w nocy w Szepietowie w hali produkcyjnej, w której wytwarzano pellet. Płonął ciąg technologiczny do produkcji opału.
Lekarze zapłacą kary za źle wypisane recepty
Około 60 tysięcy złotych musi zapłacić kilkunastu podlaskich lekarzy za źle wypisane recepty. Ponad 40 tysięcy złotych z tej kwoty to zwrot za błędy przy wypisywaniu leków refundowanych. "Podlaski Oddział NFZ w pierwszym półroczu tego roku skontrolował ponad 20 praktyk lekarskich" - informuje Małgorzata Jopich z Funduszu w Białymstoku. "Najwyższą kwotą został obciążony jeden z publicznych gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej. Dochodziło w nim do wystawiania bez uzasadnienia recept z kodem uprawnień dodatkowych na choroby przewlekłe, tj. w stanach innych niż określone w obowiązujących rozporządzeniach refundacyjnych" - dodaje Małgorzata Jopich.
Uszkodzone domy i powalone drzewa. Podlaskie po nawałnicy
Ponad 170 razy interweniowali strażacy w Podlaskiem, gdzie po południu przeszła nawałnica. Uszkodzonych jest 20 budynków. Najwięcej - 7 - w powiecie Siemiatyckim. Do Siemiatycz pojechał wojewoda podlaski Maciej Żywno, aby spotkać się z ludźmi poszkodowanymi przez nawałnice. Wichura uszkodziła też 3 budynki mieszkalne w powiecie monieckim, po 2 w powiatach bieskim, suwalskim, wysokomazowieckim i łomżyńskim.
Uwięziony we własnym domu...
Niepełnosprawny mieszkaniec Łomży ma problem z wyjściem z bloku. Mężczyzna, który porusza się na wózku inwalidzkim, mieszka w lokalu socjalnym przydzielonym przez miasto. Mieszkanie jest na 8 piętrze jednego z wieżowców. By do niego dotrzeć, musi pokonać schody na parterze, aby dostać się do windy, i kolejne schody z 7. piętra na 8. Dlatego może wyjść z domu tylko wtedy, kiedy pomaga mu brat.
12-latek uratował małego chłopca, który wpadł do studni w Prostkach koło Grajewa
Policjanci wyjaśniają okoliczności wpadnięcia pięcioletniego chłopca do studni. Dziecko żyje. Pomógł mu dwunastolatek. Pięciolatek bawił się na zabezpieczonej pokrywą studni. W pewnym momencie klapa obsunęła się, a chłopczyk wpadł do środka. Na szczęście złapał się rury zamontowanej w poprzek cembrowiny.
Więźniowie sprzątają po wichurach
Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze pomagają leśnikom. Razem z nimi wycinają drzewa, które uszkodziły ostatnie wichury. We wtorek (24.07) pracują w lasach położonych przy drodze Łomża-Białystok. Usuwają konary i gałęzie, które mogą spaść na drogę. "Wiele z tych drzew jeszcze stoi, ale są w takim stanie, że pierwsza wichura je połamie. Dlatego lepiej jest usunąć je wcześniej niż narażać kierowców na niebezpieczeństwo" - mówi Kazimierz Muczyński z Nadleśnictwa Łomża.
Na razie jest więcej minusów, niż plusów - województwo pracuje nad strategią rozwoju
Nasz region ma więcej słabych stron niż mocnych jeśli chodzi o możliwości rozwoju gospodarczego. Tak wynika z diagnozy opracowanej przez Urząd Marszałkowski, przedsiębiorców i ekspertów. Ma ona pomóc w ustaleniu kierunków rozwoju Podlasia. Władze samorządowe województwa rozpoczęły konsultacje społeczne na temat zmiany strategii rozwoju naszego regionu. Jej przyjęcie przez sejmik zaplanowano za rok.
6 milionów złotych będzie kosztowała termomodernizacja szpitala w Łomży
Szpital będzie lepiej wyglądał a w jego kasie zostanie kilkaset tysięcy złotych rocznie. Takie mają być efekty rozpoczętej właśnie termomodernizacji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Całość będzie kosztowała 6 milionów złotych, ale udało się zdobyć dofinansowanie mówi dyrektor szpitala, Marian Jaszewski.