Łomża: twoje dziecko potrzebuje psa-terapeuty? Zgłoś się do Wety.
Rodziny potrzebujące psa do dogoterapii mogą zgłaszać się do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Podczas tegorocznego festynu "Pupile Wety" uczniom i nauczycielom udało się zebrać pieniądze pozwalające na zakup i ułożenie aż dwóch takich "psich terapeutów". Megi - półroczna suczka rasy labrador już trafiła do mieszkającej w okolicach Jedwabnego rodziny Czarka i Krystiana - dwóch braci, którzy wymagają terapii m.in. przy udziale psów.
Nowogród chce przyciągnąć inwestorów
Chcemy stworzyć miejsca dla inwestorów - mówi burmistrz Nowogrodu koło Łomży. Ma to ułatwić umowa z Suwalską Strefą Ekonomiczną. Ale jak mówi Józef Piątek, Strefa ma problemy z uzyskaniem gruntów. "Zmieniły się przepisy, i Skarb Państwa nie bardzo chce teraz przekazywać Strefie grunty nieodpłatnie" - tłumaczy. Liczy jednak na to, że rząd dostrzeże w rozszerzeniu SSE szansę na nowe miejsca pracy i zgodzi się na przekazanie ziemi na korzystnych warunkach.
Kwesta w Łomży: 40 tysięcy złotych na remont zabytkowego cmentarza
Ponad 40 tysięcy złotych trafiło do puszek podczas dzisiejszej (1.11.) kwesty na ponad 200-letnim cmentarzu w Łomży. To rekord jednodniowej zbiórki. W ubiegłym roku zebrano co prawda o około 8 tysięcy więcej, jednak wówczas kwesta odbywała się przez dwa dni.
Uważajmy na kieszonkowców wykorzystujących tłok na cmentarzach
1 listopada to dzień, kiedy większość z nas idzie na cmentarze. Jednak nie wszyscy wybiorą się tam z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Policjanci ostrzegają, że najprawdopodobniej pojawią się tam także kieszonkowcy, którzy będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu czy w środkach komunikacji miejskiej. "Co ważne, ich wygląd może wzbudzać zaufanie, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na wszystko" - mówi rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.
Niecodzienna przeprowadzka w Łomży. Poradnia i bursa zamienią się adresami
Poradnia Pedagogiczno - Psychologiczna nr 2 z ul. Kopernika na Polną, a lokatorzy bursy nr 3 z Polnej na... Kopernika - to przeprowadzki planowane przez władze Łomży. Taka roszada może wydawać się nieco dziwna, ponieważ filia bursy na Polnej powstała zaledwie 2 lata temu w budynku po domu dziecka a ówczesny wiceprezydent miasta zajmujący się oświatą tłumaczył to potrzebą utworzenia nowych miejsc noclegowych dla uczniów spoza Łomży.
Pamiątki po kpt. Raginisie jadą do Warszawy
Przedmioty osobiste, które należały do kapitana Raginisa będzie można zobaczyć w Warszawie. Zostaną zaprezentowane przy okazji otwarcia wystawy "Korpus Ochrony Pogranicza 1924 - 1939". Ekspozycja będzie zaprezentowana dzisiaj (28.10) o 12 przed Domem Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Na trzydziestu planszach organizatorzy chcą pokazać historię Korpusu Ochrony Pogranicza od jego powstania w 1924 roku do kampanii wrześniowej w 1939.
Zambrowscy radni przekazali powiatowi swoje akcje miejscowego szpitala
Bez głosów sprzeciwu radni miejscy Zambrowa zdecydowali się oddać powiatowi 7 tysięcy 890 udziałów spółki "Szpital powiatowy". To kolejny krok w sprawie przekazania tej placówki w administrowanie samorządowi powiatu zambrowskiego. Konkretnie to krok przedostatni. Ostatni musi wykonać rada powiatu zambrowskiego, przyjmując - jak to nazwano w uchwale - pomoc.
Budowa trasy Via Baltica może rozpocząć się już w 2014 roku
Decyzja Komisji Europejskiej kończąca spór o przebieg trasy Via Baltica przyśpieszy budowę S-61 - twierdzi zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku - Sławomir Topczewski. Poranny gość Radia Białystok przekonywał, że w 2014 roku może ruszyć inwestycja - przynajmniej niektóre jej elementy.
Czterech podejrzanych z zarzutami zabójstwa byłego wiceprezydenta Łomży
24-letni Sławomir C., 23-letni Marcin S., 28-letni Grzegorz O. i 43-letni Andrzej K. usłyszeli zarzuty zabójstwa byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Grozi im nawet dożywocie.
Samorząd chce odszkodowania za raport w sprawie lotniska
Władze samorządowe województwa podlaskiego skierowały do Sądu Okręgowego w Białymstoku sprawę o ponad 1,9 mln zł odszkodowania od konsorcjum, które przygotowało raport oddziaływania na środowisko planowanego regionalnego lotniska. Samorząd chce odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy. Decyzja środowiskowa, wydana na podstawie tego raportu i niezbędna dla uzyskania pozwolenia na budowę, została na początku tego roku uchylona. Termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.
Rozpoczęło się remontowanie zabytkowej bramy
XIX-wieczny obiekt został zamknięty dla odwiedzających i prowizorycznie zabezpieczony przed przewróceniem na początku sierpnia tego roku. Rozpoczęły się już prace remontowe. "W środę (12.10) firmie, która wykona remont przekazany został plac budowy" - mówi Anna Sobocińska z łomżyńskiego Ratusza. "Na razie będzie wykonany tylko pierwszy etap remontu, ponieważ środki w budżecie pozwalają jedynie na stabilizacje fundamentów bramy. Będą to roboty w ziemi. Zaplanowano zszycie pęknięć i zakończenie prac stabilizujących na 18 listopada i niestety w dzień Wszystkich Świętych ta brama będzie zamknięta dla odwiedzających" - dodaje Sobocińska.
Fani survivalu i harcerze rywalizują pod Łomżą
Już po raz trzydziesty grupy survivalowe i harcerze z całej Polski przyjechali na Manewry Techniczno - Obronne w okolice Łomży.
Znamy najlepszych menedżerów i firmy w regionie
Białostocka firma TAG, zajmująca się obrotem warzywami, zdobyła tytuł Ambasadora Biznesu podczas gali w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku. Pokonał Promotech (II miejsce) i łomżyński Fargotex (III miejsce). Tytuł przyznaje kapituła konkursu organizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego.
Nadal nie wiadomo, czy szkoła podstawowa w Bzurach działa legalnie
Wojewódzki Sąd Administracyjny jeszcze raz powinien przyjrzeć się sprawie szkoły podstawowej w Bzurach - postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Szkoła, decyzją radnych Szczuczyna, została zlikwidowana z końcem ubiegłego roku szkolnego, jednak cały czas odbywają się w niej zajęcia.
Przystawił nóż do piersi ucznia i ukradł mu telefon komórkowy
Na trzy lata powinien trafić do więzienia osiemnastolatek, który straszył nożem okradanego nastolatka - uznał Sąd Okręgowy w Łomży. Do zdarzenia doszło w kwietniu tego roku na jednej z łomżyńskich ulic – informuje sędzia Jan Leszczewski. - Użycie noża podczas rozboju jest zagrożone poważnymi konsekwencjami i tylko w wyjątkowych przypadkach sprawca ma szanse uniknąć uwięzienia – zaznacza sędzia.
Pomnik upamiętniający oddziały „Łupaszki” i „Hubala” odsłonięto w Janowie k. Kolna
"To była ofiara złożona w imię godności człowieka i jego słusznych spraw. I gdybyśmy zapomnieli o tym, to te kamienie wołać będą" - powiedział biskup Tadeusz Zawistowski podczas odsłonięcia pomnika w Janowie koło Kolna. Te kamienie to tablice upamiętniające rozwiązanie 110. Rezerwowego Pułku Ułanów, z którego wyłoniły się m.in. dwa partyzanckie oddziały mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i ppłk. Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki".
Polska będzie bronić kwoty mlecznej
Polska będzie broniła kwoty mlecznej - zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas IX Forum Polska Spółdzielczość Mleczarska, które rozpoczęło się 29.09 w Augustowie. Unia Europejska planuje zastąpić kwoty - kontraktowaniem, co według polskiego rządu ryzykownym rozwiązaniem mogącym doprowadzić do problemów z nadprodukcją mleka w całej Unii.
W Zambrowie będzie więcej sklepów z alkoholem
O siedem sklepów z alkoholem więcej ma pojawić się w Zambrowie - uchwalili miejscy radni. "Jeden punkt sprzedaży na 660 mieszkańców" - taki zapis ma się teraz znaleźć w Programie Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. Oznacza to, ze zamiast dotychczasowych 29 w mieście będzie aż 36 sklepów sprzedających wysokoprocentowy alkohol.
Z Podlaskiego może zniknąć 9 rejonowych prokuratur
Oficjalnie lista jeszcze nie jest zamknięta, ale już teraz budzi sporo emocji, bo jeżeli zostanie zatwierdzona, z mapy Polski mogą zniknąć aż 82 prokuratury. Specjalny zespół z Prokuratury Generalnej do likwidacji wytypował przede wszystkim te jednostki, w których pracuje nie więcej niż pięciu oskarżycieli.
Neurochirurdzy z Warszawy zastanawiają się, czy nie przerwać współpracy z łomżyńskich szpitalem
Kilkaset tysięcy złotych - na tyle wycenili swoje wierzytelności wobec łomżyńskiego szpitala neurochirurdzy z Warszawy. Prof. Jan Podgórski i dr Sławomir Skrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej od 2009 roku co dwa tygodnie wykonują skomplikowane operacje neurochirurgiczne w placówce w Łomży.