Akademia Nauk Stosowanych druga w Polsce
Wystarczyło tylko 18 lat wytężonej pracy, aby Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (do marca 2022 r. pod nazwą PWSIiP) zdobyła 2. miejsce w rankingu czasopisma „Perspektywy” pośród publicznych szkół zawodowych. Rektor Dariusz Surowik jest dumny z najwyższego wyniku w dziejach ANSŁ. Władze "Państwówki" i wykładowcy mogą odczuwać satysfakcję, gdyż - jak napisali - świadczy to o "ciągłym wzroście jakości kształcenia oraz prestiżu, jaki wypracowała przez osiemnaście lat".
Z komunikatu po ogłoszeniu przez "Perspektywy" wyników rankingu dowiadujemy się, że "wysoki wskaźnik uczelnia otrzymała za ekonomiczne losy absolwentów, który świadczy o dobrej sytuacji absolwentów na rynku pracy. Dobrze wypadła także we wskaźnikach, dotyczących prowadzonych kierunków studiów oraz nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach".
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opracowała ranking po raz 23. Na 1. miejscu uplasowała się Akademia Bialska Nauk Stosowanych imienia Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Łomżyńska Akademia Nauk Stosowanych zajęła 2. miejsce ex aequo z Akademią Nauk Stosowanych w Tarnowie.
W trzech wydziałach Akademii Nauk Stosowanych w Łomży można studiować na 16 kierunkach kształcenia. Z nowym rokiem akademickim ruszają dwa nowe kierunki: mechatronika oraz bezpieczeństwo i certyfikacja żywności. Tradycyjnie "Państwówkę" kojarzy się głównie z informatyką, automatyką i robotyką oraz pielęgniarstwem, ale na stronie Uczelni oferta edukacyjna jest znacznie bogatsza, proponując, m.in., dietetykę, kosmetologię i wychowanie fizyczne. W rankingu uczelni niepublicznych 34. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.
Rektorzy z Łomży
Wśród uczelni publicznych prym wiedzie Uniwersytet Warszawski, którego pierwszym rektorem w latach 1818-1830 był ksiądz Wojciech Anzelm Szweykowski (1773-1838). Przyszły rektor UW w 1789 r. wstąpił do zakonu pijarów w Łomży. Po 7 latach i święceniach kapłańskich językoznawca został nauczycielem miejscowej Szkoły Pijarów.
Uniwersytet Warszawski wyprzedził w rankingu Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Politechnikę Warszawską, której pierwszym rektorem od 1915 r. i prorektorem do 1919 r. był absolwent Gimnazjum Męskiego w Łomży, inżynier elektryk i mechanik Zygmunt Straszewicz (1860-1927).
Akademicka ranga
„Z inicjatywy i uporu” profesora Kazimierza Pieńkowskiego (1935-2022) powstała w 2004 roku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Pierwszy rektor PWSIiP od 2004 do 2009 r. położył „intelektualny fundament przedsięwzięcia”, jak o pracy Profesora Pieńkowskiego mówił na jubileuszu 10-lecia w 2014 r. następca chemik dr hab. Robert Charmas, rektor w latach 2009-2017.
- Jestem przekonany, że insygnia władzy rektorskiej trafiają w dobre i odpowiedzialne ręce – mówił w październiku 2017 dr hab. Charmas, przekazując berło i łańcuch swojemu następcy, rektorowi matematykowi dr. hab. Dariuszowi Surowikowi. - To były lata niezwykle ważne dla naszej uczelni, lata gwałtownych przemian. Dzięki trafnym i odważnym decyzjom Pana rektora Charmasa posiadamy kategorię naukową „B”, jesteśmy na trzecim miejscu w prestiżowym rankingu czasopisma „Perspektywy” – dziękował poprzednikowi rektor Surowik, pod którego berłem po pięciu latach niedawna PWSIiP jako ANSŁ zajęła na podium miejsce wyżej.
Uczelnia przy ul. Akademickiej kształci ponad 1 600 studentów. Akademia posiada - oprócz dwóch starych budynków, które chce połączyć funkcjonalnym łącznikiem - nowoczesny kompleks z aulą i salami wykładowymi bliżej ul. Poznańskiej. Akademia Nauk Stosowanych organizuje konferencje naukowe, krajowe i międzynarodowe. Prowadzi Liceum Mistrzostwa Sportowego i wymianę zagraniczną studentów, np. z programu Erasmus, których może również kwaterować w swoim Domu Studenta Rubikon.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146