„Miłość wiele twarzy ma” w Centrum Katolickim
Kolejne spotkanie Klubu poetycko-recytatorskiego „Carpe Diem”, działającego przy Stowarzyszeniu „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie odbyło się w łomżyńskim Centrum Katolickim. Był to wieczór poświęcony miłości, ponieważ luty kojarzy się przede wszystkim z Walentynkami. W specjalnym programie słowno – muzycznym „Miłość wiele twarzy ma” młodzi deklamatorzy i wokaliści przedstawili więc wiersze oraz piosenki ukazujące różne aspekty miłości.
Młodzi artyści docenieni...
Siedmioro łomżan znalazło się wśród „Młodych Podlaskich Talentów” czyli stypendystów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej na roku 2011. W sumie z rąk marszałka Jarosława Dworzańskiego odpowiednie zaświadczenia odebrało 45 osób. Teraz otrzymywać będą stypendia po 250 zł miesięczne.
Minister nie dał na festiwale muzyczne w Łomży
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowo nie wesprze w tym roku organizacji już 28. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, ani 7. Jesiennego Festiwalu Muzycznego „Sacrum et muscia”. Na uznanie w oczach ministra po raz kolejny zasłużył za to Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który otrzyma pieniądze na Festiwal „Walizka” i na „interaktywny projekt edukacji estetycznej wyrównania szans”.
Koncert charytatywny „Pomóżmy Paulinie”
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zorganizowały, przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, koncert charytatywny. Wzięli w nim udział wokaliści Studia Piosenki PopArt, pod kierownictwem Bernarda Karwowskiego. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie Pauliny Sokół, uczennicy I LO w Łomży, która uległa poważnemu wypadkowi w kwietniu ubiegłego roku.
Kolejny sukces Łukasza Lipskiego
Łukasz Lipski, jeden z najbardziej utalentowanych członków prowadzonego przez Bernarda Karwowskiego Studia Piosenki PopArt odniósł kolejny sukces. Młody wokalista zakwalifikował się do ścisłej dziesiątki finalistów prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu piosenki „Serca bicie”, odbywającego się w Bydgoszczy. Festiwal, poświęcony pamięci zmarłego tragicznie wybitnego wokalisty, Andrzeja Zauchy, odbędzie się w tym roku po raz trzeci.
Dugongs – pierwsza odsłona
Dugongs – łomżyński zespół grający rocka alternatywnego zadebiutował na scenie Klubu PopArt Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. Kwartet zaprezentował się z jak najlepszej strony, grając głównie utwory własne i kilka coverów Arctic Monkeys i Blur. Młodzi muzycy zostali też bardzo dobrze przyjęci przez publiczność. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z koncertu, bo nie spodziewaliśmy się, że ludzie tak dobrze nas przyjmą - mówi wokalista Dugongs, Maciej Poreda.
Przeszłość i teraźniejszość Łomży oraz województwa
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów i Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zorganizowały promocję dwóch książek o naszym regionie. Pierwszą z nich jest praca zbiorowa - „Historia województwa podlaskiego” pod redakcją profesora Adama Dobrońskiego. Druga, „Katedra Łomżyńska. Przeszłość i współczesność” została wydana w Łomży. Jej autorką jest dr Małgorzata Frąckiewicz, zaś zdjęcia wykorzystane w publikacji zostały wykonane przez łomżyńskich fotografików.
Muzeum Północno - Mazowieckie ożywa ... czyli pierwsza wystawa
W łomżyńskim Muzeum Północno- Mazowieckim można już oglądać pierwszą, po długiej przerwie, wystawę czasową „Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów”. Przedstawia one zbiory znanej w Łomży z kilku wystaw krakowskich kolekcjonerów – rodziny Sosenków. Cechą wspólną wszystkich eksponatów jest to, że wykonano je z papieru. Najstarsze mają kilkaset lat, najmłodsze pochodzą z końca XX wieku.
Rzeczywistość w abstrakcyjnym ujęciu Marcina Bielskiego
W Galerii Pod Arkadami - na łomżyńskim Starym Rynku - do 17 marca można oglądać wystawę obrazów i fotografii Marcina Bielskiego. Jest to pierwsza wystawa indywidualna ubiegłorocznego absolwenta warszawskiej ASP. Nie są to jednak pierwsze kroki Marcina Bielskiego w świecie sztuki, bowiem już jako dziecko zagrał w bardzo popularnym do dziś filmie „Akademia Pana Kleksa”.
Mistrzowie batuty w Filharmonii
Na kolejnym koncercie, zatytułowanym - „Mistrzowie batuty”, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wykonała utwory dawnych mistrzów: Mozarta, Hagena i C. P. E. Bacha. Orkiestrę poprowadził dyrygent Michał Czubaszek. Jako soliści wystąpili członkowie duetu Ensemble Spectral - gitarzysta Roch Modrzejewski oraz flecista Rafał Żółkoś.
Rozplątane tęcze w Galerii Żivkowa
Niecodzienną wystawę zbiorową prac dzieci i młodzieży „Rozplątane tęcze” można już oglądać w Galerii Żivkowa. Wystawa jest efektem współpracy właścicielki galerii z łomżyńskimi instytucjami oświatowymi i placówkami kulturalnymi: Niepublicznym Przedszkolem „Mały Artysta”, Pracownią Plastyczną MDK – DŚT, Pracownią Plastyczną ROK, Liceum Plastycznym oraz Poradnią Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Wiecznie żywa legenda gitary
Amerykański gitarzysta Ben Prevo, zafascynowany grą legendarnego Jimiego Hendrixa wystąpił w łomżyńskim MDK -DŚT. W czasie trwającego półtorej godziny koncertu wykonał kompozycje autorskie, nawiązujące do bluesa i funky oraz standardy muzyki jazzowej i rockowej z popisowym „Red House” Hendrixa. Artyście towarzyszyli wyśmienici polscy muzycy: basista Łukasz Gorczyca i perkusista Tomasz Dominik.
Nowa wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę malarstwa i tkaniny znanej radomskiej malarki Anny Wojdały – Markowskiej można oglądać do końca lutego w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Pełne barw abstrakcyjne obrazy i płótna zostały zainspirowane sztuką prehistoryczną. Widać w nich wpływy twórczości i systemów znaków plemion zamieszkujących niegdyś Afrykę oraz Aborygenów, Azteków i Inków, połączone z oryginalnym stylem artystki.
Serdeczny koncert w MDK
Obchodzące w tym roku dziesięciolecie działalności Studio Wokalne eMDeK zaśpiewało na szczególnym koncercie. Zespół prowadzony przez Magdę Sinoff wykonał Serdeczne Piosenki – wielkie polskie przeboje, nawiązujące tematyką do zbliżających się Walentynek. Było to też podziękowanie dla przyjaciół - życzliwych osób, bez których pomocy zespół często nie może się obyć.
Talent miał od Boga, a muzyka była jego życiem...
Odszedł od nas Pan Edward Sierzputowski z Łomży, solista – instrumentalista, członek Orkiestry Kurpiowskiej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelisie. Grał na starej, blisko stuletniej harmonii trzyrzędowej.
Muzeum czeka na zwiedzających... i pieniądze
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży niebawem ponownie otworzy swoje podwoje. W poniedziałek uprawomocnia się decyzja o pozwoleniu na użytkowanie głównego budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22c. Jak zapowiada Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum, pierwsza wystawa na którą zaprosi do pomieszczeń budynku, zostanie otwarta 19 lutego. Będzie to wystawa gościnna. Na prezentację eksponatów muzealnych dokumentujący przeszłość ziemi łomżyńskiej od schyłkowego paleolitu, czy prezentujących cenną kolekcję bursztynu kurpiowskiego przyjdzie nam jeszcze poczekać być może nawet i całe lata...
Stare Dobre Małżeństwo ponownie w Łomży
Jedna z najbardziej znanych grup wykonujących poezję śpiewaną, Stare Dobre Małżeństwo po raz kolejny zagrała w Łomży. Zespół przedstawił licznie zgromadzonej publiczności swe największe przeboje i najnowsze utwory z płyt wydanych ostatnimi czasy. Nie zabrakło też kompozycji z ponadczasowymi tekstami Edwarda Stachury i Bogdana Loebla.
Perkusja, rytm, mocne uderzenie!
Koncertem finałowym zakończyły się trwające niemal tydzień II Warsztaty Perkusyjne Drums Workshop Łomża 2011. Wzięło w nich udział 24 chłopców i dziewczyn. Zainicjowane i prowadzone przez perkusistę Przemka Starachowskiego dały wiele radości i umiejętności młodym łomżanom. Oprócz perkusistów w koncercie finałowym wzięły udział uczestniczki warsztatów wokalnych – szesnastoosobowy zespół przygotowany przez wokalistkę Annę Kaptór.
Metalowa noc w MDK – DŚT
Thempest, Empatic i łomżyński Memembris zaprezentowały się podczas drugiej edycji „Metal Night”. Trzy zespoły grające różne odmiany heavy metalu zagrały w piątkowy wieczór w Klubie PopArt.
Kolejne ferie z tradycją!
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kolędnicy byli nieodłącznym elementem polskiej kultury i tradycji. Zawsze byli mile widziani i wyczekiwani, ponieważ nie wpuszczenie ich do domu niosło złą wróżbę na przyszły rok. Teraz już tylko w nielicznych miejscowościach chodzą prawdziwi kolędnicy z szopką, kozą czy gwiazdą. Takich właśnie kolędników od ośmiu lat można spotkać we wsiach Sławiec, Grzymały Nowogrodzkie, Grądy Nowogrodzkie i Chojny.