Wielka Gala zakończyła 17. Festiwal
Trwającą blisko trzy godziny Wielką Galą w Pałacu zakończył się 17. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. Na scenie na schodach pałacu rodu Lutosławskich zaprezentowało się większość wykonawców, którzy przez tydzień występowali podczas festiwalowych koncertów. Podczas Finału Dariusz Wójcik, który w tym roku świętuje 25-lecie pracy artystycznej i z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo Łomża związany jest od początku jego istnienia, otrzymał przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę zasłużony kulturze polskiej. Pod nieobecność ministra odznakę soliście, przy gromkich owacjach publiczności, wręczył poseł Józef Klim.
Wesele w kościele...
„Wesele Figara” to jedna z bardziej znanych oper komiczna do której muzykę napisał słynny Wolfgang Amadeusz Mozart. Wczoraj w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży wystawiono jej estradową wersję w inscenizacji Jacka Szymańskiego. Główną rolę Figara zaśpiewał Grzegorz Piotr Kołodziej, a na scenie towarzyszyły mu m.in. Magdalena Witczak, Katarzyna Rzymska oraz Monika Fedyk-Klimaszewska, która zaśpiewała męska rolę Cherubina.
Bel canto – amore mio...
Dwunastu solistów i solistek, dwoje akompaniatorów i największe sceny operowe wszech czasów... To poniedziałkowy koncert pt. Bel canto – amore mio. Po raz pierwszy koncert w ramach Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża odbył się w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Urokliwa aula z trudem mieściła tych którzy chcieli usłyszeć i zobaczyć arie, duety, tercety i kwartety z najlepszych oper m.in.: Gwałt na Lukrecji, Don Pasquale, Halka, Czarodziejski flet, Edgar, Nabucco czy Rigoletto.
Kułakowski i Cortes na początek Festiwalu...
Niezwykle efektownie rozpoczął się tegoroczny Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Nie dość, że wczoraj w regionie odbyło się w sumie pięć festiwalowych koncertów, to w przypadku dwóch z nich można mówić o rewelacjach. Chodzi o koncert inaugurujący Festiwal w Muzeum Przyrody w Drozdowie podczas którego z utworami genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina zmierzył się wirtuoz fortepianu, profesor Bogdan Kułakowski jak i wieczorny koncert na dziedzińcu Centrum Katolickiego gdzie w rolę słynnej Marleny Dietrich wcieliła się znakomita Joanna Cortes.
„Mój świat” Adamowskiej
- Nie wzoruję się na modach, na trendach. Ja robię swoje – mówi Teresa Adamowska, malarka z Łomży, której prace można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13. To nie tylko barwne obrazy, projekty kalendarzy, ale także plakaty, grafiki książkowe, a nawet wykonane przez artystkę lalki teatralne. Najstarsze z prezentowanych prac powstawały jeszcze w latach 90.ubiegłego wieku, najnowsze... kilka dniu temu. Na pytania jak mogłaby nazwać tę wystawę autorka odpowiada: „Mój świat, bo wszędzie w obrazach, czy ilustracjach książkowych jestem w sposób znamienny”.
Jacek Szymański zaprasza... czyli Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża
To od lat największe muzyczne wydarzenie na Ziemi Łomżyńskiej. Na początku lipca w Łomży, ale także w regionie króluje muzyka poważna, albo jak kto woli klasyczna... W tym roku już po raz 17. Jacek Szymański na Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża zaprosił solistów, wokalistów i instrumentalistów ze scen operowych i operetkowych z Polski i zagranicy. Tym razem będzie ich aż 32. Inauguracja tradycyjnie w niedzielę w Drozdowie w dworku rodziny Lustosławskich. Koncert „Chopin, Chopin, Chopin” w przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin największym polskiego kompozytora, wydaje się być najlepszą zapowiedzią Festiwalu.
Autor „S@motność w Sieci” przyjedzie do Łomży
Janusz L. Wiśniewski, naukowiec i pisarz, autor powieści „S@motność w Sieci” w sobotę odwiedzi Łomżę. Będzie gościem podczas oficjalnego otwarcia w mieście księgarni „Świat Książki. Podczas spotkania z czytelnikami Wiśniewski będzie promował swoją najnowszą książkę pt. „Bikini”.
Yorgus Band w jakości FULL HD
Teledysk do piosenki „Wspominam” łomżyńskiego zespołu Yorgus Band ukazał się wczoraj na YouTube. - Chcieliśmy szerzej promować naszą muzykę, a teledysk wydal nam się najlepszym pomysłem – mówią Agnieszka (wokal), Łukasz (perkusja), Yorgus (gitara, wokal), Marek (bas) czyli członkowie grupy, która istnieje już od 10 lat. - Jesteśmy pierwszym zespołem z Łomży, który nagrał teledysk… w jakości FULL HD - podkreślają.
Genialny Kuba Badach i niezmordowani Globetrotters w Retro
Aż ciarki szły po plecach, gdy Bernard Maseli tańczył jak szalony z czterema pałeczkami, pochylony nad cudownym wibrafonem, z którego popłynęły magiczne dźwięki krążka „Stop! Don't Talk”. Swoją wyśmienitą czwartą płytę znakomity kwartet Globetrotters przedstawił na koncercie w Restauracji Retro w Łomży, kończąc trasę z okazji 10-lecia zatykającej dech w piersiach twórczości „Obieżyświatów”. Z wokalistą Kubą Badachem i kompozytorem Bernardem Maseli rozmawiał Mirosław R. Derewońko.
Białostoczanie wygrali łomżyński Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza
Białostoczanie - Marek Dobrowolski- zdobywca pierwszego miejsca i Irena Słomińska - II nagroda zostali laureatami tegorocznego Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza.
Produkcja SKRECZ po raz kolejny nagrodzona
W Grajewie odbył się XII Ogólnopolski Turniej Tańca Współczesnego. Wzięli w nim udział obok zespołów z Białegostoku, Suwałk, Moniek, Rynu, Augustowa, Kielc i Pisza, także łomżyńscy tancerze ze Studia Tańca B.K.Step działającego przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Startując w kategorii 17 - 21 lat łomżyńska grupa została sklasyfikowana na wysokim II miejscu.
Kurpie śpiewali, grali, gawędzili i tańczyli...
Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i Grupa Śpiewacza ,,Kurpie od Myszyńca” z Myszyńca to najlepsze zespołu śpiewacze na Kurpiach. Tak orzekło jury oceniające występy najlepszych śpiewaków, grajków, gawędziarzy i tancerzy z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W niedzielę w Nowogrodzie już po raz 18. odbywały się tu Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej.
„Takiej zgody dawno wśród jury nie było”
Spektakl pt. „Kamień na kamieniu” El Teatre de L’Home Dibuixat z Hiszpanii zdobył Grand Prix 23. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA , który w piątek zakończył się w Łomży. Przez cztery festiwalowe dni publiczność i jury, któremu przewodniczył prof. Henryk Jurkowski, obejrzało i oceniło 12 spektakli. Ich twórcy przyjechali niemalże z połowy świata - „od Omska na Syberii po Hiszpanię”. Nim przewodniczący jury odczytał werdykt mówił, że wystawiane w Łomży „spektakle były wspaniałe”, i że „myśmy (jury – dop.red.) marzyli aby mieć więcej nagród”. Podkreślał też, że „to jest Festiwal, gdzie liczy się nie tylko nagroda, ale i uczestnictwo”.
„Przez te kilka dni w Łomży będzie bardziej kolorowo”
Spektakl „Echo” Teatro Tyl-Tyl z Madrytu, w reżyserii Daniel Lovecchio, zainauguruje 23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Do piątku na scenach miejscowego Teatru Lalki i Aktora, oraz MDK-DŚT, a także na Starym Runku zostanie zaprezentowanych 17 spektakli, przy czym 12 z nich będzie ocenianych przez festiwalowe jury, któremu przewodniczy Radoslav Lazič z Begradu. W Łomży wystąpią teatry z Warszawy, Omska, Białegostoku, Madrytu, Krakowa, Mostaru, Sankt-Petersburga, Ljubljany, Mińska, Castello de la Plana.
Poezja moja jest modlitwą...
„Poezja moja jest szukaniem Tego, co piękne i prawdziwe, Tego , co trwa i nie przemija, Jest aktualne wciąż i żywe(...)." Przez całe życie pisał „do szuflady”. Do ujawnienia bogatego dorobku twórczego namówiły go parafianki i Witold Długozima, opiekun Teatrzyku Żywego Słowa LOGOS. Ks. prał. Ferdynand Gryszko był gościem kolejnej Poetyckiej Biesiady w Klubie Garnizonowym w Łomży. Młodzież recytowała wiersze kapłana-poety, a on sam skromnie dopowiadał: „to żadne arcydzieła”. Słuchali licznie przybyli parafianie i miłośnicy poezji.
Wystawa "Pamiątka z Polski"
Pendrive ukryty w malowanym drewnianym ptaszku, kostka Rubika z monochromatycznymi portretami sławnych Polaków, piłka futbolowa ze wzorem z łowickiej wycinanki czy też robiony przez koronczarkę pokrowiec na telefon komórkowy- to tylko niektóre pomysły na "Pamiątkę z Polski", spośród tych, które można oglądać w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej.
A u nas w Izraelu...
Kolejny nieprofesjonalny artysta pokazał swój dorobek w Galerii N. Sylwester Chrapowicz z Łomży uprawia malarstwo. Zachwyca prostotą, a jednocześnie głębią swoich dzieł. –Bo dotyczą mnie i mojego życia – mówi autor. Maluje portrety dorosłych i dzieci, także najbliższych. Namalował Weronikę, Megi i Julkę - córkę sąsiadki, mamę, wujka, ciocię. Uwiecznił zjawiskową twarz Scarlett Johansson z filmu Dziewczyna z perłą i Mona Lisę. Na wernisaż wystawy jego malarstwa przyszli zaciekawieni zdolnościami Sylwka przyjaciele, a także bohaterowie jego obrazów.
Novum Jazz Festiwal - finał
Od piątku do niedzieli w Łomży trwał Novum Jazz Festiwal. Do miasta zjechali nie tylko młodzi wykonawcy biorący udział w przesłuchaniach konkursowych o tytuł Nowej Nadziei Jazzu, ale także już uznani i docenienia jazzmani, z których część najpierw zasiadając w jury oceniała młodych, po czym dawała popis własnych umiejętności.
Manhattan czyli świat wyobraźni.
-Fotografuję od 30 lat. Teraz zauważam, że to co jest proste faktycznie jest piękne. Niektóre proste tematy zauważa się po 30 latach – mówi na wernisażu wystawy fotografii Stanisław Zeszut. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, Łomżanin od 1979roku pokazał wszystkim znane miejsce w sposób dość zaskakujący. Fotografie, choć można je nazwać także obrazami, pokazują łomżyńskie targowisko dawniej nazywanym Manhattan.
Novum Jazz Festival po raz trzeci
Wayne Dockery i John Betsch z USA, oraz Krzysztof Popek , Piotr Wojtasik, Paweł Kaczmarczyk, Maciej Strzelczyk TRIO, Jarosław Bothur Quartet i Maciej „Kocin” Kociński TRIO – to gwiazdy, które gościnnie wystąpią podczas planowanego na najbliższy weekend Novum Jazz Festival w Łomży. To już trzecia edycja festiwalu i konkursu, podczas którego poszukiwana jest Nowa Nadzieja Jazzu.