Bitwa trwa: drużyna Juli nadal w grze
Piąty odcinek „Bitwa na głosy” zakończył się szczęśliwie dla łomżyńskiej ekipy, która zdobyła wystarczającą liczbę głosów by przejść dalej. Drużyna Juli zaśpiewała wielki taneczny hit Dr Albana „Sing Hallelujah”, zaaranżowany na pieśń gospel. Główne partie wokalne wykonała ponownie Justyna Krówczyńska oraz po raz pierwszy Żaklina Olchowik, znana pod panieńskim nazwiskiem Boguska z zespołu wokalnego Mezzoforte działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Partie rapowane należały zaś do Marca „Frenchy’ego” Mavambu.
Spełnione marzenie Marcina Mazurowskiego
Wystawę kobiecych aktów pochodzącego z Łomży fotografika Marcina Mazurowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. – Jest to trzecia taka wystawa odkąd ja prowadzę tę galerię, ale wcześniej były to wystawy zbiorowe czy plakatu z aktem – podkreśla Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami. – Ale taka wystawa indywidualna pod tytułem „Akt” jest tu pierwsza.
Szczyty humoru Marii Czubaszek
– Mam niewiele rzeczy na swoim koncie, którymi mogę się pochwalić – podkreślała znana felietonistka i satyryk Maria Czubaszek w czasie spotkania autorskiego w łomżyńskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Do swych największych sukcesów zaliczyła: zdobycie tytułu nie najpiękniejszej Polki roku 2010 w programie Szymona Majewskiego, sesję zdjęciową do magazynu „Playboy” na warszawskich Powązkach oraz wypalenie papierosa z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, po otrzymaniu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Więcej żadnych sukcesów to ja niestety nie odniosłam! – komentowała kokieteryjnie Czubaszek.
Pieśń o Bogu w poezji ukrytym
– „Pieśń o Bogu ukrytym” jest bodaj jednym z najpiękniejszych poematów w historii polskiej poezji mistycznej, w którym Karol Wojtyła opisywał swoje bezpośrednie doświadczenie Boga - mówi Marcin Styczeń. Popularny pieśniarz i dziennikarz w kościele p.w. Krzyża Świętego w Łomży zaprezentował wiersze Karola Wojtyły oraz dzieła św. Jana od Krzyża, Ernesta Brylla i własne utwory. Koncert odbył się w ramach festiwalu „Sacrum et Musica” im. Jana Pawła II.
Francuskie inspiracje Michała Bajora
Michał Bajor ponownie wystąpił w Łomży. Jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów przedstawił najnowszy program „Od Piaf do Garou” na który składają się wielkie przeboje Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Gilberta Becaud, Georgesa Brassensa, Yvesa Montanda czy Garou w poetyckich tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego. – Ten program to powrót do wspomnień z dzieciństwa i młodości – wyjaśnia Michał Bajor. – Bo byli wtedy The Beatles i ja też ich słuchałem, ale w większości słuchałem piosenek artystów francuskich. I taki był pomysł od wielu lat, żeby spróbować to połączyć i mieliśmy z Wojciechem Młynarskim nosa: płyta jest platynowa, a w całej Polsce zagrałem już 120 recitali z tym programem!
Kozidrak odpadła, drużyna Juli nadal w grze
Łomżyńska drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej w czwartym odcinku programu telewizyjnego „Bitwa na głosy” wreszcie zdobyła uznanie wszystkich ekspertów. Sukces ekipie zapewniło wykonanie jednego z największych przebojów ostatnich miesięcy czyli „Skrzydlate ręce” zespołu Enej. Po sobotnim odcinku z programem pożegnała się drużyna Beaty Kozidrak.
Blues dla Darka…
Łomżyńskie zespoły Polityka, The BL Blue’s Band i Holy Water zagrały w piątkowy wieczór szczególny koncert. Został on poświęcony pamięci muzyka oraz dziennikarza Dariusza Gałczyka, a odbył się w przededniu drugiej rocznicy jego tragicznej śmierci. – Jestem bardzo wzruszona i zadowolona – mówi Beata Łepkowska, siostra zmarłego. –To był świetny koncert i przede wszystkim tylu ludzi pamięta jeszcze Darka – mam nadzieję, że jeszcze przez wiele, wiele lat nie zapomną o nim!
Barwy klasyki japońskiego wirtuoza
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w wielkim stylu rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Orkiestrę poprowadził dyrygent Władimir Bormotow z Białorusi, a w roli solisty wystąpił obiecujący pianista Kotaro Nagano. 23-letni Japończyk zagrał wspaniale udowadniając, że zasłużenie zdobywał nagrody na światowych i polskich konkursach pianistycznych. – Na fortepianie zaczynałem grać mając trzy lata– mówi Kotaro Nagano. - Mój ojciec jest kompozytorem, dlatego było mi łatwiej zacząć przygodę z muzyką. Nie mógł przylecieć teraz do Polski, bo pracuje, ale na dzisiejszym koncercie byli moja babcia i wujek!
Oblicza aniołów Beaty Szczecińskiej
Wystawę malarstwa sakralnego łomżyńskiej artystki Beaty Szczecińskiej otwarto w Galerii N. – Tytuł wystawy „W obliczu aniołów…” to fragment dziękczynnego Psalmu 138, który mówi o wdzięczności Bogu – mówi Beata Szczecińska. – To wystawa o codzienności, o tym co przeżywam. Chciałam na niej połączyć dwa aspekty swojego życia: wiarę i religię oraz macierzyństwo. Dlatego obok obrazów religijnych są portrety dzieci, które są niewinne i też są trochę jak anioły. Ekspozycja była wcześniej prezentowana z powodzeniem w warszawskiej Galerii Schody.
Soyka w Teatrze
Recital Stanisława Soyki zakończył dwudniowe uroczystości jubileuszowe, świętującego ćwierć wieku istnienia Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Znakomity wokalista zaśpiewał utwory z tekstami najwybitniejszych polskich poetów oraz swoje popularne przeboje. – Jubileusze mają w sobie coś bardzo szczególnego – zauważa Stanisław Soyka. – Są ważnymi momentami, bo jest to jakieś spojrzenie wstecz, zastanowienie. Dlatego chciałem dzisiaj bardziej niż zwykle skupić się na poetach takich jak Miłosz, Iwaszkiewicz, Osiecka.
Drużyna Juli kontra jury „Bitwy na głosy”
Ekipa Roberta Gawlińskiego otrzymała najmniej głosów telewidzów i pożegnała się z „Bitwą na głosy”. Drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej po zwycięstwie w drugim odcinku była niezagrożona, próbując przekonać do siebie nieprzychylnie nastawione jury. Jednak sytuacja się powtórzyła – tylko Tomasz „Titus” Pukacki jest nadal zwolennikiem łomżyńskiej ekipy.
„Kartoteka” na ćwierćwiecze łomżyńskiego teatru
Łomżyński Teatr Lalki i Aktora świętuje 25-lecie istnienia. Sobotnią galę uświetniła premiera nowatorsko zinterpretowanej „Kartoteki”, najgłośniejszego dramatu Tadeusza Różewicza. To kolejny, po cieszącej się ogromną popularnością „Balladynie”, spektakl zrealizowany w łomżyńskim teatrze przez wybitnego reżysera Andrzeja Rozhina.
Grand Prix festiwalu „Soundtrack” dla Łukasza Lipskiego
Łukasz Lipski z Łomży zdobył Grand Prix VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej „Soundtrack”. 18-letni wokalista Studia Piosenki PopArt, pomimo bardzo silnej konkurencji, nie miał sobie równych, otrzymując główną nagrodę w wysokości 1300 złotych. Inna reprezentantka Łomży, Katarzyna Dłużniewska ze Studia Wokalnego eMDeK, zdobyła wyróżnienie.
Arcydzieła rosyjskiej muzyki na ludowo
Jedna z najbardziej cenionych na świecie orkiestr grających tradycyjną muzykę ludową Rosji - Państwowa Akademicka Orkiestra Instrumentów Narodowych im. Osipowa - wystąpiła w Łomży. – To muzycy najlepsi z najlepszych – mówi dyrygent Władimir Andropow, dyrektor artystyczny Orkiestry Bałałajek jak potocznie mówi się o zespole. Orkiestrze towarzyszyli znakomici śpiewacy moskiewskiego Teatru Bolszoj, sopranistka Daria Zykowa i tenor Aleksander Zacharow, a także Marin Gheras z Mołdawii, wirtuoz grający na fletni Pana, co sprawiło, że prezentowane utwory miały znakomity poziom i zostały entuzjastycznie przyjęte przez liczną publiczność.
Na wschód od... Berlina
Budowa rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku. Kilka dni temu zakończone zostały wszystkie prace warunkujące dopuszczenie gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej do użytkowania, a wielkie otwarcie zaplanowano w przyszły piątek 28 września 2012 roku. - Planowana inauguracja ma mieć więc niezwykle uroczysty charakter, ale i Opera i Filharmonia Podlaska jest zupełnie wyjątkowym centrum życia kulturalnego na wschód od Berlina. W topografii kulturalnej naszego kraju nie ma obecnie przedsięwzięcia tworzonego z równym rozmachem i odwagą – pisze o sobie OiFP. Budowa pochłonęła ok. 220 mln zł. Dyrektor placówki Roberto Skolmowski szacuje, że roczne utrzymanie będzie kosztować 25 mln zł.
Tworzyć z pasją czyli 25-lecie łomżyńskiego Teatru
– Nasz teatr tworzy swoimi spektaklami historię polskiego teatru lalkowego – dodaje Jarosław Antoniuk, od 18. lat dyrektor Teatru Lalki i Aktora. – Wiele z tych spektakli zdobywało nagrody na licznych festiwalach międzynarodowych: dramatycznych, alternatywnych i lalkowych. Ale największą sławę przyniosły nam wyjazdy zagraniczne. Trudno znaleźć w Polsce teatr lalkowy który w ostatnim czasie dostał aż tyle nagród za granicą: Grand Prix, aktorskich, za reżyserię, muzykę i scenografię! Łomżyński Teatr Lalek powstał ćwierć wieku temu. Jubileusz teatr uczci dwudniowymi uroczystościami, na które złożą się: premiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Rozhina, gala jubileuszowa oraz recital Stanisława Soyki.
Norweskie tournee łomżyńskich filharmoników
Bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczorajszy koncert Orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży w Katedrze w Molde w Norwegii. Było to też kulminacyjne wydarzenie krótkiego tournee łomżyńskich filharmoników po Norwegii, którzy pojechali tam na Festiwal Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival.
Wyprawa ku wyobraźni Sylwestra Chrapowicza
Malarz i pedagog z Łomży Sylwester Chrapowicz zdobył pierwszą nagrodę na XVII Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej ph. „Wyprawa w kierunku wyobraźni”. Jury konkursu, zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, oceniało 314 prac malarskich i rzeźbiarskich 89 twórców samorodnych z Podlaskiego.
Pierwszy sukces Juli w „Bitwie na głosy”
Drużyna Julity „Juli” Fabiszewskiej zwyciężyła w drugim odcinku programu telewizyjnego „Bitwa na głosy”, zapewniając sobie dzięki temu nietykalność w kolejnym, kiedy jedna z drużyn odpadnie. Zespół z Łomży podzielił jury, wywołał żywiołową reakcję wśród publiczności w studio i zebrał najwięcej SMSów z głosami widzów. – To wszystko dzięki tym ludziom – mówiła Jula. – Są genialni, ja jestem w nich zakochana i jestem z nich mega dumna! – Ja się dzisiaj przy tej piosence poczułem najsympatyczniej – powiedział o „I Gotta Feeling” w wykonaniu drużyny Juli charyzmatyczny rocker Titus. – Marc podał mi bez kombinowania, bez wydziwiania, na tacy, konkretnie, pięknym, niskim środkiem – może czasem nieczysto. Dla mnie jest git!
Jula w „Bitwie na głosy” już w sobotę
Trwają próby przed sobotnim występem drużyny Julity „Juli” Fabiszewskiej w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy”. 16. młodych wokalistów z zapałem przygotowuje utwory oraz choreografię by wypaść jak najlepiej i już po pierwszym występie zakwalifikować się do kolejnego etapu. – Nie podchodzę do tego programu jak do walki – podkreśla Jula. - Wszystkim nam powinno chodzić o dobrą zabawę i zdobycie doświadczenia. Robimy to co kochamy najbardziej, więc wszystkie dobra materialne nie mają większego znaczenia. Oczywiście fantastycznie byłoby zdobyć pieniądze na cel charytatywny, ale nie za wszelką cenę.