Komoda sprzed stulecia pamięta dwór w Jeziorku
Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich konsekwentnie kompletuje stylowe wyposażenie, aby jak najwierniej i najładniej wyglądały wnętrza zabytkowego budynku. - Od mieszkanki Gminy Piątnica za symboliczną kwotę odkupiliśmy komodę drewnianą z 6-oma szufladami, eksponat z początków XX wieku, ślad po przeszłości ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej – informuje kulturoznawczyni Ewa Sznejder, dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Zabytkowa komoda ma ciekawą historię i pamięta mieszkańców dworu Schirmerów w Jeziorku, gdzie była wyposażeniem.
- Właściciele dworu w Jeziorku Państwo Schirmerowie podarowali ten mebel jako prezent ślubny w 1924 r. małżeństwu, pracującemu w majątku – przybliża dzieje komody Ewa Sznejder. - Natomiast potomkowie małżeństwa sprzed wojny zachowali komodę aż do naszych czasów. Komoda, wysoka na około półtora metra i około półmetrowej szerokości jest w dość dobrym stanie, jednak wymagać będzie prac renowacyjnych, aby wyglądem mogła harmonizować z naszymi eleganckim wnętrzami.
Wystawa o ziemiaństwie i dworach Ziemi Łomżyńskiej
Warto przypomnieć, że za kadencji dyrektor Ewy Sznejder i starosty Lecha M. Szabłowskiego dwór w Drozdowie z roku na rok zmienia się nie do poznania, zasłużenie odzyskując dawny blask, dzięki licznym i gruntownym pracom remontowym, o których po częstokroć pisaliśmy w 4lomza.pl (linki poniżej). Komoda wzbogaciła wystawę o Rodzie Lutosławskich, a jednocześnie obudziła też czułe wspomnienia w Marcinie Konradzie Schirmerze: jego ojciec Jerzy Schirmer i dziadek pochodzili z majątku w Jeziorku – czyli byli sąsiadami Lutosławskich. Marcin Konrad Schirmer jest historykiem sztuki, należy do Rady Muzeum w Drozdowie, i w 2007 r. wydał szczegółową monografię „Dwory i majątki ziemskie w okolicach Łomży” (poniżej link do artykułu Portalu 4lomza.pl o jego wizycie z tatą sprzed 15 lat w Muzeum w Drozdowie). - Przygotowujemy wystawę o ziemiaństwie na Ziemi Łomżyńskiej we współpracy z Panem Marcinem Schirmerem – zapowiada dyrektor Ewa Sznejder. Od końca XIV wieku do 1945 r. to historia około 60 rodów, mających udział w życiu społecznym, kulturalnym, oświatowym i gospodarczym. Muzeum planuje przygotować mapę wystawienniczą z zaznaczonymi na niej dworami i gospodarstwami, ukazującą, jak wyglądały, a co z nich pozostało...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Prelekcja w drozdowskim muzeum
-
Ocalone z wojennej zawieruchy
-
Sesja naukowa dotycząca ziemiaństwa
-
Gabinet Romana Dmowskiego w Drozdowie
-
Ewa Sznejder jest dyrektorem Muzeum - Dworu w Drozdowie
-
O ziemianach do poczytania i... pooglądania
-
Perła Ziemi Łomżyńskiej
-
Zaszczytne imię „Ofiar Katynia”
-
Wybitni łomżyńscy ziemianie: znani – nieznani - wyklęci
-
Rocznica Traktatu Wersalskiego i początek Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego w Drozdowie
-
Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody
-
Tradycja, etos i spuścizna ziemiaństwa