Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Złota Martyna z Laurem Sportowca Roku 2023

Główne zdjęcie
Martyna Krawczyńska

Mistrzyni olimpijska Irena Szewińska spogląda ze zdjęcia Tomasza Prażmowskiego w Hali Kultury, zaś Martyna Krawczyńska z Łomży zdobywa w sobotę srebrny medal w biegu na 800 m z czasem 2 minuty 9 sekund 11 setnych podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. Statuetkę odebrała w imieniu Sportowca Roku 2023 Justyna Korytkowska, żona trenera Andrzeja Korytkowskiego. Gdy w Łomży rozdawano Laury Sportowe, Diamentowa Martyna z trenerem czekali na bieg 1 500 m. A w finale w hali Arena Toruń 20-letnia Martyna Krawczyńska zdobyła złoty medal w kategorii U23!

Doroczne święto środowiska sportowego zgromadziło w Hali Kultury zawodniczki i zawodników od najmłodszych „krasnali” po seniorów, szkoleniowców, nauczycieli, rodziców i sponsorów. Sala pełna była ludzi, którym idea: „W zdrowym ciele – zdrowy duch” przyświecała na co dzień i którzy znają się osobiście lub z widzenia z hal sportowych, bieżni, boisk, stadionów. Uroczystość nie miała jakiejś szczególnej oprawy scenograficznej, muzycznej, dramaturgicznej. Konferansjer wyczytywał kategorie, nazwiska, sukcesy i wyróżnieni występowali na pustą scenę, tworząc długi szereg. W roli prowadzącego nużącą imprezę sprawnie i zabawnie spisał się Krzysztof Szubzda, dziennikarz Radia 357, autor audycji „Latka lecą”. W Hali Sportu leciały niezliczone sztafety imion i nazwisk, nazwy klubów i zawodów wszelakich, i sukcesów trenujących w Łomży sportowców. Lista pod artykułem. Wśród wręczających statuetki byli: prezydent Mariusz Chrzanowski i wicemarszałek Marek Olbryś.

Studentka Akademii Łomżyńskiej i Trenerzy Roku
Martyna Krawczyńska po maturze w LMS została studentką wychowania fizycznego w Akademii Łomżyńskiej, gdzie jej opiekunem roku jest dr Tomasz Waldziński. Do najważniejszych sukcesów z 2023 r. należą: I miejsce i rekord Polski na Mistrzostwach Polski U20, juniorów, w biegu 2 000 m z przeszkodami (19. 07. 2023 Lublin); I miejsce w meczu POL-CZE-SLO-HUN U20 w biegu 3 000 z przeszkodami (24. 06. 2023 Bańska Bystrzyca); I m. drużynowo w Mistrzostwach Polski Seniorów w biegu 5 km (5. 11. 2023 Warszawa); III m. Mistrzostw Polski na 5 000 m U20 (27. 05 Piaseczno). Martyna zdobyła także VII miejsce Mistrzostw Europy U20 na 3 000 prz. (7. 09. 2023 Jerozolima).

Trenerem Roku 2023 nie został Andrzej Korytkowski z KS Prefbet Sonarol, mimo wielu sukcesów podopiecznych, jak np.; 9 medali MP, 3 rekordy Polski, 3 występy w reprezentacji kraju U20, oraz sukcesu osobistego w postaci powołania na trenera Kadry Narodowej U20 na Mistrzostwa Europy.

Kapituła Laurów wybrała 2 innych trenerów roku. Krzysztof Krajewski z Łomżyńskiej Akademii Brydża Sportowego zajmuje się grą w karty od ponad 40 lat. W karierze zawodniczej zdobył tytuł mistrza międzynarodowego. Zwycięzca turniejów w regionie i kraju to czołowy zawodnik drużyny II-ligowej. Jest prezesem Stowarzyszenia Łomżyńska Akademia Brydża Sportowego, utworzonego w 2016 r. Wpośród wychowanków ma medalistę mistrzostw Polski Bartosza Bejenkę, studenta PŁ.

Andrzej Łukianiuk to nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 10 imienia Jana Pawła II. Szkoleniowiec osiągał czołowe miejsca finałów Mistrzostw Województwa, Mistrzostw Makroregionu, Mistrzostw Polski. Poświęcił się lekkiej atletyce, odnosząc na Mistrzostwach Województwa i Polski medalowe miejsca. Ukoronowaniem 35-letniej pracy z młodzieżą są wyniki: I miejsce Finału Wojewódzkiego Igrzysk Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym Chłopców w maju Białymstoku i w czerwcu II m. w Finale Krajowym Igrzysk w Aleksandrowie łódzkim – drużynowo 1 231 pkt.; indywidualnie I m. Maciej Bylica 358 pkt.; srebrny medal sztafetowych biegów przełajowych (październik, Białystok).

 

Imponujący całokształt dokonań na niwie sportowej
Trzech działaczy uhonorowano za całokształt działalności. Mariusz Niziński - nick „Pozdrawiam” - biega i organizuje wydarzenia biegowe w Łomży i okolicach. Propagator od ponad 30 lat zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Łomży przybył z małżonką, która wspiera jego pasję. Człowiekiem legendą Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 nazwano Waldemara Antolaka, współpracującego z ŁKS-em od 35 lat: najpierw jako trenerem, następnie kierownikiem drużyny. Bogusław Cichocki uczy wf w „Mechaniaku”. Trener i wychowawca młodzieży od 1988 r. stworzył sekcję koszykówki i założył szkółkę tenisa ziemnego w Łomży, inspirując do rozwijania tenisa w mieście ówczesnego studenta AWF w Gdańsku Tomasza Waldzińskiego (współzałożyciela z Tomaszem Poredą w 2004 r. UKS Return). Wychowankowie z Patrykiem Kanią, kapitanem zespołu ZSMiO nr 5, to mistrzowie województwa podlaskiego w unihokeju, w ramach licealiady. Podsumowując: Trzech Wspaniałych.

Konrad Zaleski poprawił swój wynik o 10 sekund
Organizatorzy Laurów wyróżnili zgłoszonych przez Kluby Sponsorów, dzięki których pieniądzom możliwe są wyjazdy na turnieje i obozy oraz zakupy strojów i sprzętu. Zawodniczki i zawodników nagrodzono za poczynione postępy i talenty, wśród których są tacy młodzi jak 8-letni Jan Charmas, wygrywający turnieje tenisowe miesiąc w miesiąc, co budzi nadzieję na Fibaka z Łomży. Dwa razy starszy Konrad Zaleski to biegacz KS Prefbet Sonarol. 2-klasista Liceum Mistrzostwa Sportowego jest absolwentem Szkoły Podstawowej imienia Piotra Skargi w Kobylinie – Borzymach. Tamtejszą SP można nazwać wylęgarnią talentów, bo kształcili się w niej dwaj mistrzowie biegania, medaliści MP: Rafał Pogorzelski, Piotr Dąbrowski z KS Prefbet Sonarol, odkryci przez Jana Maleszewskiego. Odkrywcą talentu Konrada Zaleskiego, dzisiaj 17-letniego, jest jego nauczyciel wf Marcin Płoński. 
Widząc na lekcjach, że Konrad chętnie, zwinnie i dużo biega, przekazał chłopcu numer telefonu do trenera Korytkowskiego. - Początek trenowania w klubie to początek 2022 r. – wspomina Konrad Zaleski.

- Pierwszy start miałem w biegu na 600 metrów w Toruniu w hali Arena, z wynikiem 1 : 35 : 59. Mój debiut startowy to styczeń 2022 r. Natomiast najważniejszy wynik z bieżącego roku to 7. miejsce podczas Halowych Mistrzostw Polski U18 we Wrocławiu, kiedy na dystansie 600 metrów ustanowiłem rekord życiowy 1 : 25 : 74, czyli poprawiłem w okresie 2 lat swój wynik o 10 sekund. Aby to było możliwe, codziennie trenuję od około godziny do półtorej, chociaż zdarza się, że dwie.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto: Martyna Krawczyńska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę