środa, 20 września 2017 napisz DONOS@

Poświęcenie drogi do Szabłów Młodych i Starych Szabłów

- Wioska się nam wykrusza, młodociani nie chcą na gospodarstwach zostawać, wolą lżejszej pracy w miastach szukać albo jechać za granicę... - opowiada sołtys Józef Kamiński z liczącej kilkanaście gospodarstw wsi Jakaci Starej niedaleko Śniadowa. Spóźnia się i minister, spóźnia się i wojewoda na otwarcie 1230 metrów drogi Jakać Dworna w kierunku wsi Szabły Młode za 1 milion 350 tys. zł, w tym 905 tys. zł dotacji Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych, oraz biegnącego dalej 2-kilometrowego odcinka od wsi Jakać Borki do Starych Szabłów za mln 280 tys. zł, z dotacją 922 tys. zł. Dlatego nikt ministrowi ani wojewodzie nie czynił wymówek, a każdy składał podziękowania.

Otwarty w słoneczne, wiosenne popołudnie 5-metrowy pas asfaltu o grubości 12 cm z podbudową z kruszywa łamanego o grubości około 20 cm biegnie od drogi wojewódzkiej 677, za Śniadowem od strony Łomży w lewo. Wzbogacono go o chodnik pasa bitumicznego, wydzielony linią przerywaną, więc piesi i rowerzyści będą czuli się trochę bezpieczniej. - Trzeci raz ta droga jest robiona za mojej kadencji, kiedyś licha była technologia, teraz porządniejsza – ocenia starania budowniczych sołtys Kamiński, któremu przytakuje sołtys leżącej po sąsiedzku Jakaci Dwornej Ryszard Chojnowski. Ma za sobą 23 lata reprezentowania rolników, piąta kadencja. Sołtysi stoją w rządku wzdłuż pasa drogi. Nie mają za złe spóźnienia nie większego niż pół godziny notablom, a dobre słowo wdzięczności za decyzje o przyznaniu dotacji na ich drogę, wiodącą w dwóch wsiach do ok. 30 głównie mlecznych gospodarstw, gdzie używa się ciężkiego sprzętu. - Bez dotacji ministerialnych o wysokości w sumie ponad 1 mln 800 tys. zł nie zrobilibyśmy od wczesnej jesieni do grudnia 2016 takiej przebudowy – dodaje wójt Rafał Pstrągowski, kierujący gm. Śniadowo od grudnia 2010. Do pieniędzy z MSWiA gmina dorzuciła resztę na spółkę ze starostwem łomżyńskim. - Sami za wiele byśmy nie zdziałali, więc z wdzięcznością podchodzą do ministra mieszkańcy, radni i urzędnicy. Mamy gotowe projekty na drogi z funduszy PROW w 2017 r.: Śniadowo (ulice: Łomżyńska, Kościelna, Rynek, Skowronki, Ostrołęcka), Ratowo Piotrowo – Żebry i Koziki. Mam marzenie, żeby zbudować jeszcze około 15 kilometrów dróg, aby każda posesja miała dojazd drogą utwardzoną, także w zabudowie kolonijnej.
Zdaniem wójta Pstrągowskiego, jeśli prawidłowo i rzeczowo prowadzone są uzgodnienia z ludźmi na etapie projektowania, nie ma potem kłótni i skarg na etapie budowy drogi. I tak było tym razem. - Drogi podnoszą jakość życia, bo ich na co dzień potrzebujemy – przemówił wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński (PiS), którego pękata limuzyna z fasonem wjechała na parking przy rozciągniętej na dwóch stojakach w poprzek drogi biało-czerwonej szarfie. - Wszyscy tego potrzebują i oczekują.
Poświęcenia drogi, ażeby była bezpieczna jak Pan Bóg przykazał, zamaszyście dokonał proboszcz śniadowski Tomasz Wilga. Można było w dziewięcioro nożyczek na trzy, cztery przecinać wstęgę. 

Promesa na drogę w gminie Jedwabne
- Kto z serca dziękuje, ten dwa razy prosi – żartowała zasłyszaną w kościele na mszy św. anegdotką starosta Elżbieta Parzych, wręczając z wicestarostą łomżyńskim Lechem M. Szabłowskim ozdobne kosze ministrowi i wojewodzie. - Jedni witają chlebem i solą, a my żegnamy się chlebem i miodem.
Starosta miała powód do zadowolenia, gdyż w poniedziałek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wicestarosta Lech M. Szabłowski odebrał promesę: dokument potwierdzający przyznanie dotacji 1 mln 555 tys. zł na przebudowę prawie 2,3 km drogi powiatowej Stryjaki - Karwowo – Wszebory w gminie Jedwabne. Promesa dotyczy dofinansowania usuwania szkód w infrastrukturze komunalnej, powstałych w wyniku zdarzeń, noszących znamiona klęsk żywiołowych. Maksymalna wysokość rządowej dotacji na tego typu inwestycje nie może przekroczyć 80 procent wartości całego zadania. 

Mirosław R. Derewońko

cz
pon, 27 lutego 2017 17:14
Data ostatniej edycji: 2017-02-27 17:28:07

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0