Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Fałszywy „wnuczek” próbował oszukać co najmniej 10 razy!

Łomżyńscy policjanci otrzymali wczoraj sygnały od starszych mieszkańców Łomży dotyczące prób oszustw na „wnuczka i policjanta”. W sumie do komendy zgłoszono aż 10 tego typu przypadków. - Jednak dzięki czujności osób starszych i ich świadomości co do występowania zagrożeń do oszustwa nie doszło – podkreśla Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży.

- Schemat rozmów telefonicznych był podobny – relacjonuje policjantka. - Najczęściej dzwonił ktoś kto podawał się za wnuka bądź syna i z płaczem mówił o tym, że spowodował wypadek drogowy, a ofiary tego wypadku znajdują się w ciężkim stanie. Potem do rozmowy włączał się fałszywy policjant  informując, że aby „sprawca wypadku” wyszedł na wolność potrzebne są pieniądze. Tu padała najczęściej kwota sięgająca kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cała rozmowa prowadzona była tak, aby wzbudzić w starszej osobie chęć do szybkiej pomocy, a także podkreślić ciążącą na niej odpowiedzialność, że w przypadku jej braku – „wnuczek”, trafi do aresztu. Na szczęście w żadnym z tych przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy, a potencjalne ofiary wykazały się czujnością i świadomością mechanizmu tego typu oszustw. Weryfikowały usłyszane w słuchawce okoliczności u swoich bliskich, orientowały się, że mają do czynienia z oszustami i o całym zdarzeniu natychmiast i powiadamiały Policję.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach  oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę