Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Weterynarze z Wielkopolski pomogą w badaniach ASF pod Łomżą

Trzech lekarzy weterynarii z województwa wielkopolskiego przyjechało do Łomży, aby pomagać miejscowym weterynarzom przy kontroli gospodarstw hodujących świnie. Kontrole rozpoczęły się we wsiach z południowo-wschodnich rewirów gminy Łomża i wschodnich gminy Śniadowo objętych, wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego, obszarem zagrożonym występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Jak szacuje dr Marian Czerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży, na tym obszarze hodowanych może być około 1500-1600 świń, ale później weterynarze będą sprawdzać także gospodarstwa na terenie całego powiatu łomżyńskiego. - To konsekwencja włączenia przez Komisję Europejską terenu całego powiatu do tzw. strefy żółtej – ochronnej przed ASF – tłumaczy Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W trakcie prowadzonych perlustracji w gospodarstwach lekarze weterynarii muszą dokładnie policzyć liczbę hodowanych świń, sprawdzić w jakich warunkach są przetrzymywane, ale przede wszystkim pobrać krew do badań na zawartość wirusa ASF. Jak wyjaśnia dr Marian Czerski, krwi nie pobiera się od każdej świni, ale z każdej hodowli. Ilość próbek zależy od liczby hodowanych w gospodarstwie świń. Wszystkie te próbki będą przekazane do badań w zakładzie w Puławach. Wyniki pierwszych z nich powinny być znane pod koniec tygodnia.
- Jeśli wszystkie będą ujemne, to znaczy nie wykażą obecności wirusa ASF, i w ponownie pobranych próbkach po miesiącu, też go nie będzie, to liczymy, że wówczas wojewoda uchyli rozporządzenie i obostrzenia związane ze wyznaczoną strefą zagrożenia zostaną zniesione – mówi dr Czerski. 

Po sprawdzeniu gospodarstw we wszystkich 15 wsiach objętych obszarem zagrożonym występowaniem ASF lekarze weterynarii z Łomży, wspierani przez tych oddelegowanych z Wielkopolski, mają udać się do pozostałych gospodarstw hodujących świnie w całym powiecie łomżyńskim. To jak tłumaczy Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży konsekwencja włączenia przez Komisję Europejską terenu powiatu do tzw. strefy żółtej - obszaru ochronnego przed ASF.
- Tu obowiązują obostrzenia związane z bioasekuracją, a nie restrykcje takie jak w wyznaczonych przez wojewodę strefach zapowietrzonej i zagrożonej ASF – wyraźnie rozróżnia Powiatowy Lekarz Weterynarii. 
Te obostrzenia to w szczególności konieczność trzymania świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikimi zwierzętami, karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, czy wyłożenie maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Lekarze weterynarii mają sprawdzać czy te zasady zostały wdrożone i czy są przestrzegane przez rolników.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę