Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

75. rocznica pogromu w Jedwabnem

- Jesteśmy tu, bo taka tragedia nie może nas dzielić - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich przy pomniku Żydów zamordowanych w Jedwabnem. 75 lat temu, 10 lipca 1941 r., w Jedwabnem – według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej - grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość została zamknięta w stodole i spalona żywcem. Pomnik, przy którym w niedzielę odbyły się modlitwy stoi w miejscu tych tragicznych wydarzeń. Wśród ponad stu osób z Warszawy, Łodzi, Białegostoku czy Łomży, które zgromadziły się wokół pomnika był także Ichak Lewin z Tel Awiwu w Izraelu. Przed wojną z rodziną mieszkał w Wiźnie, a po jej spaleniu chcieli się dostać do Jedwabnego. - Panie Lewin pan nie jedzie do Jedwabnego, tam palą ludzi – miał ostrzegać jego ojca jeden z Polaków. Ichak Lewin przeżył II wojnę światową dzięki pomocy rodziny Dobkowskich z Zanklewa, którzy przez dwa lata ukrywali żydowską rodzinę w swoim domu.

Wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Comen-Dar
Wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Comen-Dar
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Ichak Lewin
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Ichak Lewin
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Ichak Lewin
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Ichak Lewin
Przedstawiciel Prezydenta RP składa kwiaty
Przedstawiciel Prezydenta RP składa kwiaty

W uroczystościach w Jedwabnem brali udział przede wszystkim Żydzi z warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, ale byli także przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
- Jest to miejsce dla nas bardzo szczególne. Ziemia nieszczęśliwa i ziemia straszna, gdzie cierpienia, krzyki, ból do tej pory rezonują, do tej pory są słyszalne -  mówiła Anna Chipczyńska, przewodnicząca WGWŻ. 
Podkreślała, że dzisiejsza uroczystość to „wspólna modlitwa i wspólna refleksja” nad tym, co wydarzyło się w Jedwabnem 75 lat temu. Podkreślała, że aby podobna tragedia nigdy więcej się nie wydarzyła „możemy pamiętać i edukować”. 
Wiceambasador Izraela w Polsce Ruth Comen-Dar mówiła, że 80 lat temu Jedwabne było przykładem wielokulturowości i tolerancji. Wspominając tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat, gdy "z niemieckiej inspiracji Polacy wymordowali swoich żydowskich sąsiadów" wskazywała, że „Jedwabne stało się, niestety, przykładem zła i antysemityzmu”. Ambasador mówiła, że stał się „straszna tragedia”, ale podkreślała, że „nie sposób nie wspomnieć o tysiącach szlachetnych Polaków, którzy w czarnej okrutnej nocy II wojny światowej, ryzykując życiem swoich najbliższych, ratowali życie swoim żydowskim sąsiadom, znajomym, a niejednokrotnie nieznajomym”. 
O tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej opowiadał też Ichak Lewin z Tel Awiwu. Na mogiłę w Jedwabnem przyjeżdża co roku. Jego rodzina pochodziła z Wizny. Jak wspominał wówczas była ona niemal doszczętnie spalona, dlatego jego rodzice chcieli dostać się do Jedwabnego. 
- Panie Lewin pan nie jedzie do Jedwabnego, tam palą ludzi – miał ostrzegać jego ojca wiozącego rodzinę do Jedwabnego jeden z Polaków. Ostatecznie rodzina trafiła do żydowskiego getta w Łomży. Gdy Żydów z getta wywożono do lasu w Giełczynie, gdzie mordowali ich Niemcy brat wyrzucił go i jego siostrę z samochodu. To uratowało im życie. Schronienia udzieliła im rodzina Dobkowskich z Zanklewa, która ukrywała ich przez dwa lata wojny. 
- To jest jest moja szkoła. Tylko ja i siostra zostaliśmy – mówi pokazując zdjęcie.

W trakcie uroczystości jej uczestniczy odczytywali także imiona, nazwiska, wiek i zawody pomordowanych mieszkańców Jedwabnego. Na koniec przed pomnikiem delegacje złożyły wieńce kwiatów. Wśród nich były także te od Prezydenta RP i premier Beaty Szydło.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę