piątek, 18 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Zaćmienie Superksiężyca

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy trzy ciała niebieskie Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Cień rzucany przez Ziemię całkowicie przysłania Księżyc, przestaje świecić światłem odbitym słońca. Poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca z Polski widać było w 2011 roku, a ostatnie minionej nocy. Tym razem było to jednak zaćmienie Superksiężyca. Wyjątkowe astronomiczne widowisko rozpoczęło się kilka minut po godz. 2 w nocy, nad Łomżą fotografował Adam Babiel.

Tej nocy zaćmienie Księżyca połączyło się z jeszcze jednym zjawiskiem astronomicznym tzw. perygeum Księżyca, co znaczy, że znajdował się on najbliżej Ziemi - niecałe 357 tysięcy kilometrów od niej. Przez to wydaje się, że Księżyc jest większy niż zwykle i nazywany jest wówczas Superksiężycem.
Takie jak minionej nocy zaćmienie Superksiężyca wydarzyło się w ostatnim stuleciu zaledwie pięć razy. Kolejne będzie dopiero w 2033 roku.

Na zdjęciach Księżyc nad wieżami kościoła p.w. Krzyża Świętego w Łomży, na dwa dni przed montażem kopuły zwieńczającej budowlę wschodniej wieży.

Całkowite zaćmienie Księżyca
Całkowite zaćmienie Księżyca
Całkowite zaćmienie Księżyca
Całkowite zaćmienie Księżyca
Całkowite zaćmienie Księżyca
Częściowe zaćmienie Księżyca
mm
pon, 28 września 2015 08:37
Data ostatniej edycji: 2015-09-28 09:10:53

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0