czwartek, 17 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Strażackie ćwiczenia

Ponad 140 strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych ćwiczyło w weekend w Nowogrodzie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Harmonogram ćwiczeń przewidywał siedem różnych zdarzeń – od wypadku na biwaku, przez pogryzienie przez psa podejrzanego o wściekliznę do sprzeczki w trakcie której mężczyzna piłą łańcuchową rani dwóch innych mężczyzn, a sam w trakcie bójki zostaje oblany kwasem i traci wzrok.

Ćwiczenia strażaków odbyły się w ramach piątych Podlaskich Warsztatów Ratownictwa Medycznego. Ich celem było doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez strażaków tworzących krajowy system ratowniczo-gaśniczy. W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe zespoły ze wszystkich jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego, reprezentacje województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz liczne reprezentacje Ochotniczych Straży Pożarnych z całego naszego regionu.
- W sumie przez dwa dni ćwiczyło ponad 140 strażaków i ratowników - przekazuje mł. bryg. Marcin Janowski, rzecznik prasowy KW PSP w Białymstoku.
Aby ćwiczenia strażaków jak najbardziej odpowiadały prawdziwym sytuacją podgrywki zapewniała grupa kilkudziesięciu odpowiednio ucharakteryzowanych pozorantów, symulując jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych warunków sytuacje ratownicze.
Wśród zadań z którymi musieli zmierzyć się ratownicy był m.in. przypadek kierowca z objawami padaczki wjeżdżającego w namiot w którym znajdowały się trzy osoby, dotkliwe pogryzienie przez psa podejrzanego o wściekliznę dójki dzieci, silne zderzenie dwóch osób głowami podczas gry w piłkę, porażenie prądem wędkarze kłusując przy pomocy akumulatora czy jatki przy użyciu piły łańcuchowej i kwasu solnego.
- Każde zadanie było oceniane przez sędziów i rozjemców, którzy na bieżąco przekazywali uwagi i spostrzeżenia dla ćwiczących załóg – podkreśla mł. bryg. Marcin Jankowski dodając, że w trakcie trwanie całych warsztatów ich uczestnicy mogli także doskonalić swoje umiejętności na przygotowanych stanowiskach edukacyjnych.
Na zakończenie dwudniowych ćwiczeń zostało przetrenowane wspólne działanie ratowników w sytuacjach masowych. Organizatorami warsztatów byli: Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku, Komenda Miejska PSP w Łomży i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, a do realizacji przedsięwzięcia przyczynili się także: Oddział Wojewódzki Związku OSP RP, Urząd Marszałkowski w Białymstoku oraz Podlaskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu „STRAŻAK” w Białymstoku.


170811040213.gif
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
fot. KW PSP Białystok
cz
wt, 16 czerwca 2015 09:57
Data ostatniej edycji: 2015-06-16 10:04:59

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0