poniedziałek, 21 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Jan Paweł II na Wielkanoc 2014 w kościele Krzyża Świętego

Setki kolorowych, tradycyjnych święconek stanęły na długiej ławie - prawie tak długiej jak nawa główna - w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży. Po krótkim błogosławieństwie ksiądz Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, poświęcił przyniesione w udekorowanych serwetkami koszyczkach pokarmy. Na modlących się wiernych i przystrojone kwitnącymi baziami, zielonymi borówkami i żywymi kwiatami koszyczki z jajkiem, kiełbasą i chlebem spoglądał z okna nad Grobem Pańskim Jan Paweł II. Jego bliską kanonizację w Niedzielę Miłosierdzia po Wielkanocy przypomina wystawa zdjęć z pielgrzymki do Łomży w czerwcu 1991 r.


Biskup Tadeusz Bronakowski pobłogosławił chleb, wędliny i wszelkie pokarmy oraz jajka, którymi z rodziną i gośćmi będziemy dzielić się w niedzielę wielkanocną, a niektórzy także w poniedziałek. W oknie nad papieską figurą, podobnym do tego w Watykanie, widoczne są pamiętne słowa Jana Pawła II z roku 1978, w początkach jego niemalże 27-letniego pontyfikatu : „Nie lękajcie się – świętości”. - W czasie świątecznym odwiedza naszą świątynię więcej wiernych mieszkańców, którzy przybywają także z zagranicy, dlatego chcieliśmy teraz przypomnieć każdemu, że wszyscy jesteśmy jednako wezwani do świętości – tłumaczy ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża. Świętego. - Wystawiając nad Grobem Pańskim takąż jasną figurę Jana Pawła II w bieli chcieliśmy również pokazać, że Papież Polak jako człowiek stary i schorowany, gdy nie mógł nawet swobodnie mówić, powiedział nam najwięcej. O kondycji człowieka w świecie współczesnym...
Symbolicznej adoracji Jezusa Chrystusa pod postacią chleba w monstrancji, przesłoniętej białym welonem, dokonywali przedstawiciele kilku grup zawodowych, m.in., strażacy, celnicy, policjanci, ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej Nadzieja, młodzież z Klubu Myśli Patriotycznej oraz ministranci. Najwięcej przychylnych komentarzy wywołali przebrani za rzymskich legionistów malcy, ponieważ taka straż przy Grobie Pańskim zdarza się, nie tylko w Łomży, niezwykle rzadko.
- Niezwykłe dla Polaków są te święta wielkanocne i następująca po nich niedziela Miłosierdzia Bożego, kiedy powinniśmy zadawać sobie ważne pytania: czy tęsknię za świętością, czy kroczę drogą świętości, czy pomagam bliźnim żyć w świętości – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Jeśli na pytania odpowiadam sobie „tak”, to Bogu dzięki, ale jeśli „nie”, to mam szansę, gdyż w oczach naszego Stwórcy, Zbawcy nigdy nie jesteśmy przegrani. Zawsze możemy próbować poprawy życia.
Biskup Tadeusz Bronakowski przypomina myśl Jana Pawła II (1920 - 2005), którego kanonizacja odbyć się ma w Rzymie już 27. kwietnia 2014 roku, że świętośc nie polega na czynieniu rzeczy niezwykłych, ale na niezwykle starannym podchodzeniu do codziennych, zwykłych, szarych  obowiązków. Moc przemiany życia duchowego i wartość społeczną ma uświęcająca codzienność... 

Robert M. Derewońko

Bp Tadeusz Bronakowski święci pokarmy
Bp Tadeusz Bronakowski święci pokarmy
Fot. Bartosz Zalewski
Fot. Bartosz Zalewski
Fot. Bartosz Zalewski
Fot. Bartosz Zalewski
mm
so, 19 kwietnia 2014 16:35
Data ostatniej edycji: 2014-04-19 16:49:54

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0