wtorek, 22 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Nowe miejscowości zagrożone afrykańskim pomorem świń

Po potwierdzeniu drugiego już przypadku padłego dzika w związany z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim powiększono tzw. obszar zapowietrzony. Zgodnie z decyzją powiatowego lekarza weterynarii w Sokółce obejmuje on już 14 miejscowości w gminach Szudziałowo i Krynki. Jeszcze we wtorek zostały uśpione i zabrane do utylizacji, na koszt państwa pierwsze hodowlane świnie z gospodarstwa, jak mówią lekarze weterynarii „kontaktowego”.
- Chodzi o gospodarstwo rolnika z gminy Szudziałowo,  który znalazł padłego dzika – wyjaśnia Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego dodając, że komisja szacunkowa oceniała wartość  pięciu sztuk trzody, które trzeba było uśpić, a rolnik otrzyma odszkodowanie.

Zgodnie z zarządzeniem wytyczającym obszar zapowietrzony wprowadzony jest obszaru lustracji zwierząt w promieniu 10 km od miejsca znalezienia padłych dzików. Obowiązuje także całkowity zakaz urządzania polowań oraz zakaz przemieszczania świń oraz materiału biologicznego z obszaru powiatu. 
Na tzw. terenie zagrożonym wprowadzono obostrzenia dotyczą gospodarstw prowadzących hodowlę świń np. nakaz używania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, czy nakaz trzymania świń w zamknięciu, a w przypadku dzików obowiązek dostarczenia każdego odstrzelonego zwierzęcia do punktu skupu lub zakładu przetwórstwa dziczyzny, a tusze lub skóry tych zwierząt mogą być stamtąd zabierane dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego na obecność wirusa ASF.

cz
cz, 20 lutego 2014 08:37

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0