wtorek, 26 września 2017 napisz DONOS@

Powrót do epoki kamienia

Kilkadziesiąt osób przez dwa dni - sobotę i niedzielę – przysłuchiwało i przyglądało się jak żyli ludzie nad Biebrzą w epoce kamienia łupanego. „Z pradziejów Doliny Biebrzy” to temat i tytuł pierwszego w tym sezonie spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej. Biebrznięci na wykładach i specjalnych terenowych zajęciach spotykają się już od pięciu lat. W niedzielę w Mamuciej Dolinie - osadzie z epoki kamienia w okolicy wsi Szostaki uczyli się jak przed tysiącami lat tubylcy rozpalali ogień, lepili garnki czy polowali.

W sobotę miłośników Biebrzy w tematykę pradziejów tych terenów wprowadziły wykłady naukowców z kilu ośrodków w Polsce. Mówili oni m.in. o tym jak kształtowało się środowisko przyrodnicze Kotliny Biebrzańskiej?, opowiadali o łowcach reniferów i leśnych myśliwych z epoki kamienia, a także o pierwszych rolnikach nad Biebrzą od mezolitu do wczesnej epoki brązu. Tradycyjnie zorganizowano również wystawę eksponatów archeologicznych, w tym także tych ze zbiorów słuchaczy Wszechnicy.
W niedzielę wszyscy wybrali się do „Mamuciej Doliny” - to agroturystyczne gospodarstwo Marka Dąbrowskiego, a jego cechą charakterystyczną jest odtworzona osada z epoki kamienia łupanego. Współorganizatorką warsztatów była Katarzyna Ramotowska.Tam odbyły się zajęcia terenowe, które biebrzniętym miały przybliżyć życie codzienne mieszkających tu przed tysiącami lat ludzi. Uczyli się krzesać ogień za pomocą zapalniczki łukowej, produkować narzędzia krzemienne, a także przygotowywać pradziejowe strawy, które później mieli zjeść.
Organizatorami Wszechnicy są: Biebrzański Park Narodowy, WWF Polska i Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Biebrza Koneserom”. Udział we wszystkich zajęciach Wszechnicy jest bezpłatny!
widok z szałasu,
Znaleziska z naszych okolic
Narzędzia naszych przodków
Jakie wtedy musiały być ryby, szczupak 1m to normalny o okoń 60 cm to powszechność
Aby wejść trzeba przybrać imię, ale nie słowiańskie
Bez plastiku, a w skórach
Inny świat
wódz
Najlepszy z trzech w Polsce w łupaniu krzemienia
... narzędzia ...
strawa w metalowym garnku tylko dlatego, że szybciej - głód nam doskwierał
jak posłużyć się toporkiem?
krzesanie ognia
już prawie ...
lekarstwo na wszystko
lekarstwo na wszystko, dziegdź
oszczep leci wyjątkowo daleko, mieli swoje metody
przygotowanie podpłomyków
mają być cienkie .. i widać Kraków - podpłomyk
czasem wychodzą smaczne zakalce - podpłomyki
widok na Biebrzę w Dolinie Mamuciej
mm
nie, 12 grudnia 2004 21:34

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0