Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
Akcja zorganizowana przez GREENPEACE

Via Baltica - Nie tędy droga!

Via Baltica to droga o statusie międzynarodowym, która ma powstać w ramach I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego. Jeżeli zostanie wybudowana, droga przecinać będzie kilka z najpiękniejszych i najcenniejszych w skali całej Europy obszarów – Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego.


”Inwestycja spowoduje nieodwracalne skutki dla natury (…)To przedsięwzięcie będzie miało katastrofalne skutki przyrodnicze dla całego regionu. Via Baltica przetnie naturalne korytarze wędrówek dużych ssaków. Lokalne populacje wilków, rysi czy łosi zostaną odseparowane od siebie we fragmentach swoich siedlisk.”
Prof. dr hab. Włodzimierz Jędrzejewski - Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży

Via Baltica to ekspresowa droga o statusie międzynarodowym, która ma powstać w ramach I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego, biegnącego z Warszawy przez kraje nadbałtyckie do Finlandii. Jeżeli wybudowany zostanie planowany wariant, droga przecinać będzie kilka z najpiękniejszych i najcenniejszych w skali całej Europy obszarów – Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego. Wariant ten opracowany został z naruszeniem przepisów prawa polskiego i unijnego.

”W wyniku inwestycji dojdzie do skażenia chemicznego 2,2 tys. ha terenu wzdłuż drogi. Ruch pojazdów będzie emitował szkodliwe substancje pyłowe i gazowe: ołów, kadm, azbest, chrom, dioksyny oraz tlenek węgla, węglowodory, tlenki azotu, fenole czy dwutlenek siarki.(…)Prowadzone prace i późniejsza eksploatacja drogi wywołają nieodwracalne zmiany terenu: odwodnienie, zasolenie gleby, przemieszczenia mas ziemnych oraz zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi.”
opracowania "Ekspresem do raju", Mariusz Siłakowski, PRACOWNIA ARCHITEKTURY ŻYWEJ, na podst. "OOŚ koncepcji programowej modernizacji drogi krajowej nr 19 Kolnica - Białystok na odcinkach istniejących i budowy projektowanych na trasie obwodnic"

Wiele polskich oraz międzynarodowych organizacji protestuje przeciwko obecnemu projektowi. Planowana inwestycja jest dłuższa i nieefektywna ekonomicznie. Podczas jej realizacji zniszczeniu ulegną najcenniejsze obszary Zielonych Płuc Polski. Istnieją inne, krótsze i mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego możliwości przeprowadzenia drogi Via Baltica przez terytorium Polski.

Minister Infrastruktury posiada odpowiednią władzę, aby powstrzymać budowę drogi Via Baltica przez chronione tereny. Cheć posiadania drogi o statusie międzynarodowym nie powinna pozbawić przyszłych pokoleń Polaków i Europejczyków kontaktu z pierwotną przyrodą. Minister Infrastruktury jako członek rządu powinien chronić przyrodnicze dziedzictwo Polski.

Budowa drogi to także zagrożenie dla rozwijającej się na tym obszarze agroturystyki. Zniszczenie Zielonych Płuc Polski spowoduje zmniejszenie turystycznej atrakcyjności regionu.

Greenpeace sprzeciwia się niszczeniu środowiska naturalnego na całym świecie. Jest także przeciwny krótkowzrocznemu niszczeniu polskiej przyrody.Zdaniem Greenpeace’u zwiększenie natężenia ruchu pojazdów na chronionych terenach Zielonych Płuc Polski jest niepotrzebne i zbyt kosztowne. Jest to także zagrożenie dla całego regionu, którego przyszłość uzależniona jest od zachowania unikatowego ekosystemu.

Ty także możesz pomóc:

Napisz list do Ministra Infrastruktury oraz do Ministra Środowiska, wyrażając oburzenie z powodu niszczenia najbardziej cennych terenów Zielonych Płuc Polski i wzywając do zmiany planów budowy drogi.

Pomóż rozpowszechnić informacje wśród swoich znajomych, w szkole czy lokalnych mediach. Wykorzystaj materiały, które możesz znaleźć na naszej stronie internetowej

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę