Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 20 listopada 2024 napisz DONOS@

Forum Kobiet znowu w Łomży po 14 latach

- Potrzeba nam takich spotkań, które obudzą naszą wiarę w siebie – mówiła w sali widowiskowej d. Urzędu Wojewódzkiego w Łomży kulturoznawczyni Ewa Sznejder, jedna z organizatorek I Forum Kobiet Łomża 2010. W październiku 2010 r. uczestniczyło w spotkaniu z Henryką Krzywonos ok. 100 pań, rozmawiających o życiu i problemach kobiet. Od I Forum upłynęło aż 14 lat i 15. listopada 2024 r. w piątek od popołudnia do wieczora odbywało się I Łomżyńskie Forum Kobiet. Być może, organizatorki spotkania z Łomżyńskiej Rady Kobiet w wyremontowanej od A do Z sali Filharmonii nie wiedziały o inicjatywie poprzedniczek, stąd własna numeracja, ale idea i konstrukcja taka sama.

Idea polegała na tym, ażeby kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk spotkały się w jednym miejscu. W ten sposób mogą się wspierać, pointegrować, wymienić doświadczeniami i kontaktami. Oprócz wymiany poglądów na scenie, do mikrofonu, towarzyszyły liczne rozmowy indywidualne w foyer Filharmonii Kameralnej, która przejęła i rozbudowała salę widowiskową z lat PRL-u. Tym razem, młodsze pokolenie działaczek społecznych i politycznych, aktywnych w dziedzinie oświaty, kultury, zdrowia, urody, gastronomii i przedsiębiorczości zorganizowało Forum Kobiet z udziałem marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - spytaliśmy w foyer FKWL, jak ocenia efekty strajków kobiet jesienią 2020 r. i na początku 2021 r., a marszałek odpowiedziała, że kobiety zawsze mogą walczyć o swoje prawa, jak 100 lat temu, gdy z pomocą żony Piłsudskiego uzyskały prawa do udziału w wyborach. Spytaliśmy też, jak marszałek Kidawa-Błońska ocenia działania Koalicji 15. października w celu realizacji prawa kobiet do aborcji, na co co odrzekła, że to prawo do wyboru. Z krótkiej rozmowy przed oficjalną inauguracją nic konkretnego nie wynikało, ale taka rola polityka.

Elegancja dam z fryzurą i manikiurą
Na ekranie przedstawiono lakoniczne, hasłowe wypowiedzi wielu kobiet, mówiących o tym, co jest ważne w pojęciu kobiecości, czym wypełniają swoje życie na „Kobiecych drogach”, jak ogłoszono w haśle ŁFK – rodzina, dom, siła, zaangażowanie, samoakceptacja i tym podobne lejtmotywy. - To dla Was tu przyjechałam – ogłosiła marszałek Kidawa – Błońska. Opowiadała, że przez całe życie spotykała kobiety dobrze wykształcone i odważne, choć niepewne, „czy dadzą radę”, „czy pogodzą z obowiązkami” - uzupełniamy myśl – ambicje, marzenia, plany. Jeżeli chcą się realizować, muszą wyjść z domu i wziąć się do roboty. Wiele kobiet działa na rzecz firmy, miasta, regionu, kraju. Aby lepiej żyło się w szczęśliwej i bezpiecznej Polsce, trzeba mieć odwagę mówić: - Jestem dobra, mam doświadczenie... Marszałek zachęciła panie do wspierania się i zmieniania Polski i małych ojczyzn. 

Sala Filharmonii była tłumnie wypełniona prawie w całości, zatem przybyło dużo, około 400 osób, w większości pań: eleganckich, efektownie ubranych, kolorowo, pomysłowo, z fryzurą i manikiurą.

W powietrzu unosił się aromat setek perfum, twarze lśniły od barw, paznokcie od lakieru. Trochę to zgromadzenie przypominało zjazd partyjny czy wiec przedwyborczy, z racji na niewspółmiernie do dokonań i poziomu myśli kilku fetowanych osób okazywany im aplauz – żeby uniknąć komplikacji emocjonalnych (wiadomo, jak pamiętliwe, złośliwe, mściwe umieją być kobiety) pominę nazwiska. Z kolei scenografia była wieloznaczna: ni to weselna z balonikami połyskliwymi, ni to symboliczna z białymi kwiatami kobiecości i perłami męskości, na wiotkich witkach unoszącymi się nad sceną...

„Trzeba mieć autentyczne zainteresowania”
Łomżyńskość w postaci balonowatej bramy triumfalnej mogłaby ozdobić Forum Kobiet z Krakowa, Warszawy, Gdańska, bo powtarzalna moda weselnostudniówkowa opanowała kraj wzdłuż i wszerz. Sporo było stoisk artystów, m.in. fotografującej kwiaty Ewy Wojewody, lepiącej bajkowe ludziki w poetyckiej scenerii Ivayly Żivkowej-Roszak, malującej tajemne postacie dam Anny Szeligowskiej. Kazimierz Bziukiewicz z małżonką Laurą zaprezentowali kurpiowskie rękodzieło. Barbara Porwoł i Jadwiga Kruczewska promowały profilaktykę piersi, biuletyn „Amazonek”. Stoiska z kosmetykami uzmysłowiły potrzebę pielęgnacji kobiecego piękna. Student Paweł z fizjoterapii rozgrzewał zimne dłonie dr Agaty Gołębiewskiej, której łagodny uśmiech i spokojny głos znają pokolenia słuchaczy Akademii Łomżyńskiej (PWSIiP; ANS).

Masaż relaksacyjny profilaktycznie usposobił do udziału w trzech panelach: na temat zdrowia (ginekolog Tadeusz Oleszczuk, położna Katarzyna Jankowska, psycholog), równowagi (dyrektor PUP Elżbieta Olejniczak, dyrektor MOSiR Bernadeta Krynicka), sukcesów (m.in. Małgorzata Borysewicz, Alicja Łepkowska-Gołaś, Elżbieta Gadomska).

Każdą z tych dyscyplin i wiele więcej zna na co dzień reporterka telewizyjna Ewa Mamińska. Jak przez 15 lat zdołała zachować świeżość spojrzenia, wrażliwość na ludzi i tematy i zmysł spostrzegawczości? - Trzeba mieć autentyczne zainteresowania, przestrzeń dla siebie i czas radości z rodziną – wylicza sposoby na utrzymanie prawidłowej formy psychicznej i fizycznej. Lubi ludzi, uśmiecha się, nigdy na pytanie „co słychać” nie odpowiada „stara bieda”, bo zamiast starej biedy lepiej poszukać nowej aktywności. Na przykład, chodzi z córką dwa razy w tygodniu na crossfit, trening siłowo-aerobowy.

„Pasja daje nowe spojrzenie na świat i odmładza”
W polskim krajobrazie, coraz bardziej zdominowanym przez trendy europejskie i światowe, istnieją portrety kobiet, ich socjologiczno-psychologiczne typy, na przykład: matki Polki domowe, szał ciał misski w rajskim krajobrazie, feministki wyzwolone, niepokorne. 70-letnia rusycystka z ponad 40-letnim stażem Grażyna Karasiewicz, ucząca w „Mechaniaku”, I LO, III LO i „Plastyku”, przejawia szacunek dla matek, gospodyń, rodzicielek i opiekunek oraz dla młodości i pięknej urody, których czar na starsze lata ogrzewa serce wspomnieniem. Ale z czasem obowiązki zawodowe, związane z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci schodzą na plan dalszy. Warto pielęgnować w sobie to, co będzie podtrzymywać na duchu, dodawać sił, wzbudzać radość osobistą i otoczenia.

- W każdym wieku można i trzeba spełniać swoje marzenia. Trzeba mieć odwagę w ich realizacji – radzi paniom i panom wychowawczyni licznych pokoleń uczniów, którzy nie byli prymusami, a wyszli na ludzi. - Pasja, jaką dla mnie stała się pisana w tajemnicy poezja, daje nowe spojrzenie na świat i odmładza. Kultywowane zainteresowania umacniają wiarę, że możemy sami dla siebie zrobić wiele dobrego.

Pani Sylwia na Forum Kobiet pracowała jako kelnerka. Przynosiła na udekorowane artystycznie i królewsko stoły coraz to nowe, pomysłowe, fantazyjne, smakowite przekąski i ciastka. Jednak na co dzień w tygodniu ma inne zajęcia: wycenia okna lokalnego producenta. I szuka wciąż swojej weny.

Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela miała marzenie jako 14-latka: zostać lekarzem weterynarii, acz do technikum nie poszła, bo nie mogłaby mieszkać z chłopcami. Poszła więc do liceum, dostała się na upragnione studia, zrobiła 2 specjalizacje: chirurg, radiolog. Zawdzięcza dużo mądrej mamie.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę