Tajemniczy ogród Teresy Adamowskiej
Teresa Adamowska to znana łomżynianka i malarka, która talentem, wiedzą, wrażliwością i sercem przez 25 lat dzieliła się niestrudzenie z uczniami Liceum Plastycznego imienia Wojciecha Kossaka w Łomży. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestniczka ponad 60 wystaw zbiorowych i plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych zakończyła pracę pedagogiczną, lecz ze sztuką nie zamierza się rozstawać. - Prawdziwy artysta do końca życia pozostaje sobą, nie ma stanu spoczynku - uśmiecha się Teresa Adamowska. - Nadal jestem aktywna twórczo, nigdy nie zerwę z tworzeniem. Najwięcej szczęścia daje mi obmyślanie koncepcji i tworzenie obrazów oraz dobre relacje z ludźmi.
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dzień 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży postanowiła uhonorować swoich najaktywniejszych czytelników.
Pieniądze na kulturę rozdane
15 zadań zdobyło dofinansowanie z Ratusza w ramach otwartego konkursu w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego w 2021 roku. W sumie 150 tys. złotych ma ubogacić lokalną społeczność.
Zdjęcia z filmu Lechowicza na Festiwalu w Auckland
Film łomżyniaka Marka Lechowicza "Wygrać z przeznaczeniem" zyska nowe życie. Stanie się tak w czerwcu, lecz nie dzięki projekcjom w kinach i telewizji, jak dotychczas. Nowe odczytanie filmu nastąpi dzięki wystawie ok. 30 kadrów w The Polish Heritage Trust of New Zealand. Jedno zdjęcie wybrali organizatorzy Auckland Festival of Photography 2021 do 40-stronicowego katalogu cyklu imprez, wśród których znalazła się poruszająca ekspozycja w polskim muzeum. Opowieść o losach wojennych 733 dzieci polskich, jakie szły z Armią Andersa z Syberii i przybyły do Nowej Zelandii.
Renata Igielska Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020
Renata Igielska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży została Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020. Kapituły powołane przez zarządy okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonały wyboru 16 wojewódzkich laureatów, którzy wyróżnili się w roku ubiegłym swoimi dokonaniami i kreatywnością. Wśród nich jest nasza koleżanka – kierownik Oddziału dla Dzieci MBP, znana wśród najmłodszych czytelników placówki przy ul. 3 Maja 6A.
Dyplomowa wystawa młodych artystów
Maturzyści z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży przygotowali wystawę prac dyplomowych. Potwierdzili nimi, że perfekcyjnie opanowali nie tylko projektowanie graficzne, techniki druku artystycznego oraz realizacje intermedialne, ale też rysunek i malarstwo, proponując efektowne aneksy do głównych prac. – Mamy powody do dumy – mówi dyrektor Małgorzata Wagner. – Nie tylko z racji poziomu artystycznego wystawy, ale też dlatego, że w tym trudnym czasie uczniom udało się zebrać tyle sił, żeby przekuć energię w tak piękne prace!
Dni Literatury Dziecięcej w bibliotece
Pandemia utrudniła pracę łomżyńskim bibliotekarzom, ale nie zdołała pokrzyżować im szyków. Dlatego jak co roku w kwietniu odbywają się „Dni Literatury Dziecięcej” Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale przeniesione do sieci. To liczne konkursy, quizy, zajęcia online i aktywizowanie najmłodszych czytelników, odbywające się pod hasłem „Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady”. – Bardzo ubolewamy nad tym, że koronawirus uniemożliwia nam normalną pracę, że nie ma też spotkań autorskich, zajęć z dziećmi czy lekcji bibliotecznych – mówią bibliotekarki. – Jednak w tej sytuacji musimy starać się jeszcze bardziej, proponować czytelnikom, szczególnie tym najmłodszym, takie formy aktywności, żeby mieli regularny kontakt z książką, żeby było to dla nich ciekawe i wciągające – zapraszamy do udziału w „Dniach Literatury Dziecięcej”!
Walizka z pieniędzmi od ministra
Łomżyński Teatr Lalki i Aktora otrzymał 153 000,00 zł. dofinansowania z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach tegorocznego programu z zakresu teatru. Ministerstwo opublikowało dziś wyniki naboru.
Daniela Frąckiewicza służba miastu
Jeden z największych zbiorów publikacji regionalnych w północno-wschodniej Polsce znajduje się w dziale Informacyjno-Bibliograficznym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Od 2003 roku kieruje nim Daniel Frąckiewicz, bibliotekarz z 32-letnim stażem – człowiek, który nawet jeśli dziwnym trafem czegoś nie wie, to orientujący się doskonale, gdzie można znaleźć nawet najtrudniej dostępną informację.
Otwarta Scena w Opolu dla The BL Blues Band
Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa zagrała i nagrała koncert na scenie w stolicy polskiej piosenki Opolu. - Wybraliśmy scenę kameralną, bo w amfiteatrze festiwalowym było zbyt zimno - opowiada śpiewający poeta i kompozytor z gitarą Mariusz Brzostowski. - Nie mieliśmy dotąd okazji zagrać w całości materiału z nowej płyty "Na co dzień" na żywo, dlatego zdecydowaliśmy się zarejestrować 12 piosenek "na setkę” i w tej formie udostępnić publiczności naszą twórczość. Prezentujemy utwór "Flower fr" jako zapowiedź koncertu, na którym przedstawimy całą płytę nagraną pod koniec 2020 r.
Ojca Bońkowskiego ślady przedwojennej Łomży
Ukazała się kolejna książka kapucyna Jana Bońkowskiego. Tym razem pasjonat lokalnej historii pochylił się nad przeszłością swego rodzinnego miasta, przygotowując publikację „Ślady przedwojennej Łomży”. – Chciałem pokazać, co z tej przedwojennej Łomży zostało, jej dawne piękno, obiekty ocalone z wojennych zniszczeń, z piękną katedrą na czele! – mówi Jan Bońkowski, zapowiadając już swe kolejne wydawnictwa wspomnieniowo-historyczne.
Cinema Boogie z Łukaszem Lipskim
Łukasz Lipski wziął udział w nagraniu płyty „Cinema Boogie” Chopin University Big Band. Pochodzący z Łomży 26-letni wokalista perfekcyjnie zaśpiewał słynną kołysankę Krzysztofa Komedy z filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego, potwierdzając, że jazzowe ballady to jego specjalność. Inne filmowe przeboje wykonują na tej płycie Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Myrczek czy Łukasz Zagrobelny, a Łukasz jest w ich towarzystwie najmłodszy. – To zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie – mówi Łukasz Lipski. – Big Band wykonywał wcześniej instrumentalną wersję tej kompozycji w aranżacji Wojciecha Kostrzewy. Kiedy pojawił się pomysł zrobienia kołysanki z wokalem oraz tekstem Wojciecha Młynarskiego, dostałem propozycję jej zaśpiewania i uznałem, że może to być ciekawe doświadczenie, bo ten utwór wykonują zwykle wokalistki.
Pisarz z duszą jazzmana
Mariusz Czubaj zdobył sławę jako autor poczytnych powieści kryminalnych, których bohaterami są profiler Rudolf Heinz oraz Marcin Hłaska, ekspert od poszukiwań osób zaginionych. Na co dzień jest jednak profesorem antropologii kultury w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz muzykiem jazzowym, saksofonistą znanym ze współpracy z Marcinem Świetlickim w zespole Zgniłość. Ostatnio połączył te dwie pasje: wydał kryminał „Około północy”, osadzony w jazzowych realiach PRL-u lat 60., a do tego z Kornetem Olemana, zespołem z kart tej książki, płytę łączącą jej kryminalną fabułę z free jazzem. Opowie o tym wszystkim czytelnikom z Łomży już dzisiaj, dzięki spotkaniu autorskiemu online, zorganizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Karkonosze Tomasza Olszewskiego
Wystawę wybitnego fotografika Tomasza Olszewskiego pt .„Karkonosze - kraina wichrów i mgieł” można już oglądać w foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To jedno z najsłynniejszych dokonań zmarłego w roku ubiegłym w wieku 90 lat zasłużonego nestora polskiej fotografii, przez ponad 60 lat członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego wystawa trafiła do Łomży dzięki kontaktom i przyjaźni z jeleniogórskimi fotografikami Jerzego Chaberka, łomżyńskiego mistrza obiektywu i członka ZPAF.
Cudowny wieczór z wirtuozem
Wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek oczarował łomżyńską publiczność podczas koncertów z orkiestrą Filharmonii Kameralnej. Artyści zaprezentowali program „Nie tylko Piazzolla”, wykonując nie tylko utwory argentyńskiego mistrza tanga, ale też Carlosa Gardela i Antonio Vivaldiego, a do tego autorskie kompozycje solisty, czerpiące z polskiego i bałkańskiego folkloru. Oba koncerty zakończyły bisy, ale ten drugi był znacznie dłuższy, ku radości kompletu publiczności, a Marcin Wyrostek podkreślał, że był to cudowny dzień i z takimi muzykami można pójść w tango.
Wirtuoza skrzypiec powrót do Łomży
Stanisław Słowiński ponownie wystąpił w Łomży. Jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków młodego pokolenia, znany lokalnym fanom muzyki improwizowanej dzięki Novum Jazz Festival, zagrał w MDK-DŚT tylko z towarzyszeniem pianisty i kontrabasisty. Franciszek Raczkowski i Justyn Małodobry, również znani łomżyńskiej publiczności, okazali się godnymi partnerami lidera, prezentując jazz najwyższej próby. Artyści poza materiałem znanym z płyt wykonali też utwory premierowe, ale nawet te już znane brzmiały zupełnie inaczej, nie tylko z racji kameralnego składu.
Jubileuszowa wystawa Marity Benke-Gajdy
Wystawę podsumowującą 40-lecie pracy artystycznej wybitnej twórczyni ceramicznych rzeźb Marity Benke-Gajdy można już oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. – Nie wyobrażałam sobie sytuacji, że ta wystawa nie odbyłaby się w Łomży, z racji mojej wielkiej miłości do tego miasta i sympatii do ludzi, których tu poznałam – mówi Marita Benke-Gajda. – Jubileusz 35-lecia w Łomży rozpoczynałam, a 40-lecie miała zamknąć tu wystawa „...Jak jeden dzień” w grudniu ubiegłego roku. Pandemia pokrzyżowała te plany, ale mimo tego, że z opóźnieniem udało się ją jednak zorganizować, z czego bardzo się cieszę.
Barwny świat Agnieszki Piotrowskiej
Agnieszka Piotrowska zaprezentowała w Galerii Pod Arkadami wystawę „Wiatr we włosach”. To akwarele i nowość w dorobku artystki, nie pokazywane wcześniej publicznie prace na jedwabiu, ukazujące piękno przyrody w bardzo wszechstronnym ujęciu. – W czasie, kiedy mamy takie brzydkie przedwiośnie, pani Agnieszka przywiozła do nas kolorowe tkaniny i akwarele, głównie z motywami związanymi z naturą – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do zwiedzania efektownej, rozjaśniającej ponurą rzeczywistość wystawy, trwającej przez najbliższy miesiąc.
Koncert Stanisława Słowińskiego w MDK
Koncerty na żywo wracają do MDK-DŚT. Jako pierwszy w jazzowym domu kultury zagra po kilkumiesięcznej przerwie z racji pandemicznych ograniczeń fenomenalny skrzypek młodego pokolenia Stanisław Słowiński. To klasycznie wykształcony muzyk i jazzman w jednym, komplementowany przez krytyków i zdobywający coraz większą popularność laureat licznych konkursów, w tym łomżyńskiego Novum Jazz Festival. 15. marca zagra w Łomży w akustycznym składzie, prezentując nowe wersje kompozycji znanych z płyt oraz premierowe.
Kolejny muzyczny prezent na Dzień Kobiet
Po raz pierwszy od ponad czterech miesięcy Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagrała koncert z udziałem publiczności. Orkiestrę w dedykowanym paniom programie „O sole mio” poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a słynne neapolitańskie pieśni i tenorowe arie wykonali wybitny śpiewak Adam Zdunikowski i jego bardzo uzdolniony dyplomant Nazarii Kachala z Ukrainy. Publiczność dopisała, było około 90 osób.